Nemecko smeruje k úplnej legalizácii konope

Držanie až 25 gramov konope a pestovanie troch rastlín pre vlastnú spotrebu má byť v Nemecku v budúcnosti legálne. Podľa informácií „RedaktionsNetzwerk Deutschland“ (RND) s tým počítajú prepracované právne plány spolkového ministra zdravotníctva Karla Lauterbacha (SPD) na legalizáciu konope. Lauterbach a spolkový minister poľnohospodárstva Cem Özdemir (Zelení) predstavili návrh zákona dňa 12. 4. 2023, po pauze sa má zákon prejednávať opäť v septembri.

Zákon zahŕňa aj legálne prevádzkovanie tzv. konopných sociálnych klubov. Tieto kluby dodávajú svojim členom konopné produkty z vlastného pestovania. Takýto model už existuje v Španielsku a na Malte.

Medzi tými, ktorí z legalizácie profitujú, sú aj politici. Napríklad bývalý zelený minister zahraničných vecí a vicekancelár Joschka Fischer vstúpil do konopného biznisu už v roku 2019. Odvtedy pôsobí v medzinárodnom poradnom zbore spoločnosti „Tilray“. Táto kanadská spoločnosť sa označuje za lídra v produkcii liečebného konope a vyrába aj v Nemecku.

CDU je v skutočnosti jedným z kritikov legalizácie konope. Generálny tajomník Mario Czaja kritizoval koaličné plány. Minister zdravotníctva Karl Lauterbach (SPD) sa podľa neho zahráva so zdravím detí. Nie všetci v CDU/CSU to však vidia tak kriticky. Fin Age Hänsel je hodnotiteľom v spolkovom predstavenstve Mittelstands- und Wirtschaftsunion (MIT), podnikateľského zväzu CDU. Tam je okrem iného členom odbornej komisie pre zdravotníctvo a starostlivosť. Fin Age Hänsel je tiež začínajúcim podnikateľom, zakladateľom a generálnym riaditeľom skupiny Sanity Group. S veľkým výrobným závodom v oblasti Rýn-Mohan patrí „Sanity Group“ k popredným konopným spoločnostiam v Nemecku. V septembri skupina získala od investorov 37,6 milióna eur.

4,7 miliardy eur prostredníctvom daní a úspor
Jedným zo ziskuchtivých je však aj štát. Už v novembri 2021 informoval denník Handelsblatt o štúdii ekonóma Justusa Haucapa z Inštitútu pre ekonomiku hospodárskej súťaže (DICE) na univerzite v Düsseldorfe. Haucap dospel k záveru, že legalizácia konope by mohla štátu priniesť viac ako 4,7 miliardy eur (112,8 miliardy Sk) dodatočných finančných prostriedkov. Rozhodujúce by boli nielen dodatočné daňové príjmy a príspevky na sociálne zabezpečenie z legalizovaného podnikania s touto drogou, ale aj úspory v oblasti presadzovania práva a súdnictva. Ekonóm Haucap odhaduje celkový dopyt po „rekreačnom konope“ v Nemecku na 380 až 420 ton.

Ako je to u nás na SLovensku asi vedia všetci ktorí si tento článok prečítali 🙂

zdroj: epochtimes.cz

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.