štúdia: THC v krvi nezhoršuje schopnosti vodičov.

Podľa údajov zo simulátora jazdy publikovaných v časopise JAMA Network Open prítomnosť THC v krvi nepredpovedá zhoršenie psychomotorického výkonu !

Výskumníci pridružení k University of Toronto hodnotili simulovaný jazdný výkon subjektov na začiatku a potom znova 30 a 180 minút po fajčení kanabisu. Účastníci boli vo veku od 65 do 79 rokov a pred jazdou fajčili kanabis (priemerná potencia 19% THC)

Subjekty vykazovali malé zmeny v jemných motorických zručnostiach 30 minút po inhalácii kanabisu. Vyšetrovatelia opísali tieto zmeny ako menej výrazné ako tie, ktoré súvisia s vodičmi ktorí majú v krvi pod 0,5 promile alkoholu.

V súlade s výsledkami predchádzajúcich štúdií účastníci znížili svoju rýchlosť po fajčení a s väčšou pravdepodobnosťou sami hodnotili svoj výkon ako „zhoršený“. Užívanie kanabisu neovplyvnilo reakčné časy účastníkov.

Simulovaný jazdný výkon subjektov sa vrátil na základnú úroveň do troch hodín.

Autori štúdie dospeli k záveru: „Účelom tejto štúdie bolo preskúmať súvislosť medzi kanabisom a riadením vozidla a hladinami THC v krvi u starších dospelých. … Neexistovala žiadna korelácia medzi koncentráciou THC v krvi a zmenou motorických schoností alebo reakčnou rýchlosťou. Chýbajúca korelácia medzi riadením vozidla a THC v krvi zapadá do nových dôkazov, že medzi nimi neexistuje lineárny vzťah.“

Tento záver je v súlade s mnohými štúdiami, ktoré uvádzajú, že ani detekcia THC, ani jeho metabolitov v krvi a/alebo iných telesných tekutinách nepredpovedá zhoršenie jazdného výkonu !

zdroj: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2814053

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.