Podľa súdneho rozhodnutia je pestovanie konope v Rakúsku legálne.

Ak ste v minulom roku videli naše video zo seriálu „Fajčenie konope v Alpách“,  máte takmer určite obraz obrovskej haly plnej rastlín konope  uprostred idily rakúskeho malého mestečka stále v  pamäti.  Od nedávna je jasné, že z právneho hľadiska si všetky z týchto rastlín, ktoré sú v pohorí Brunn  rastú  celkom legálne. Majiteľ firmy s názvom Flowery Field teraz vyhral súdny spor, čím bolo vlastne odpovedané na otázku či je pestovanie sadeničiek konope v Rakúsku v súlade s právom v tak veľkom štýle ako to robí on.

Na začiatku tohto príbehu ale vôbec nebolo Flowery Fields, na začiatku stál pred súdom dolnorakúsky producent okrasných rastlín. Aj on začal pestovať (a šľachtiť) konope. Ministerstvo spravodlivosti  zakrátko jeho 4000 rastlín zhabalo za asistencie polície a majiteľa firmy postavilo pred súd. Majiteľ firmy sa bránil. Jeho obchodný plán bol veľmi podobný ako  ten v pohorí Brunn. Sadeničky boli pestované len do štádia bez kvetov a potom boli veľkoobchodnou sieťou predávané ďalej.  Tak sa producenti okrasných rastlín pohybovali v právnej šedej zóne kde ich rastliny sú v stave bez produkcie THC, ale stále mohli byť obvinení k napomáhaní k spáchaniu trestného činu.

Foto s láskavým dovolením od Flowery Field

AT

 

Teraz sa asi pýtate čo to všetko má spoločné s Flowery Fields. Po tom, čo boli dolnorakúskym producentom okrasných rastlín zhabané ich zásoby konope, napadli súdne rozhodnutie. Ako obranu použili fotoreportáž uverejnenú v roku 2014 o tom ako  Flowery Fields funguje. S mottom: „keď môže on, môžem aj ja“.

Ale záchranný plán vôbec neuspel: Štátne zastupiteľstvo to zobralo úplne opačne. Po zhliadnutí fotoreportáže si predvolali pred súd aj prevádzkovateľov Flowery Field.

Až do tohto bodu to nevyzerá pre Pro-canabis komunitu moc dobre. Ale je tu šťastný koniec: Konečne sa karta na súde obrátila. Najskôr skončil prvý proces v prospech producenta okrasných rastlín. A koncom januára bol skončený aj druhý proces v prospech Flovery Field. Obaja podnikatelia môžu teda aj naďalej pestovať canabis a ešte k tomu majú k tomu právne povolenie.

Nechali sme si vysvetliť od Flowery fields Alexander Kristen, ako sa mu podarilo úspešne ukončiť tento súdny spor a čo podľa neho znamená toto rozhodnutie pre ďalšie dianie okolo canabisu v Rakúsku.

Foto od VICE Media

AT 2

VICE: Alexander, myslíte že by niekto s podobným obchodným modelom ako je ten váš mohol permanentne obstáť pred súdom?
Alexander Kristen:
 Od začiatku našej podnikateľskej činnosti v roku 2004 bol predmet podnikania Flowery Fields  štyri krát súdne prejednávaný—a to v rokoch 2004, 2005, 2012 a 2015. Všetky súdne pojednávania boli zastavené. Problém pri prvých  troch zastaveniach konania bol v tom, že štátne zastupiteľstvo z nedostatku zákonnej angažovanosti nemuselo citovať žiadny dôvod k zastaveniu procesu. Pri terajšom pojednávaní bol konečne ako dôvod zastavenia konania uvedený postoj najvyššieho súdu krajinského Viedeň. Tento záver kvalifikuje činnosť Flowery Fields

Mali ste obavy, že môžu byť vaše rastlinky zabevené ako v predchádzajúcich  prípadoch?
V podstate  možnosť zabavenia nebola vylúčená. Dá sa tomu však včas zabrániť, preto my v Flowery Fields máme veľmi transparentný obchodný model.

Z čoho ste vlastne boli obvinení?
Obžaloba trvrdila že, naše rastliny sú produkované so zámerom vybudovať závislosť.  Štátne zastupiteľstvo sa pri tom opieralo o zastaralé právne normy tzv. „Eventuálne predsavzatie“ kde na 1000 predaných rastlín sa počíta aspoň s jedným kupujúcim, ktorý rastlinu použije na výrobu omamných látok a  predávajúci si to uvedomuje ale nevadí mu  to.

Foto s priateľským dovolením od Flowery Field

Ako ste sa vysporiadali s týmito obvineniami že predajom rastlín napomáhate k trestnému činu?
U nás vo Flowery Field máme zavedené všeobecné obchodné podmienky ktoré sú riadne vyhlásené a dávajú jasne najavo že rastliny predávame len na dekoratívne účely a že, v žiadnom prípade neprijímame  zákazníkov s úmyslom vyrábať omamné látky. Preto sa v našom prípade nedala uplatniť spomínaná právna norma.
Okrem toho upozorňujeme našich zákazníkov, ktorí ďalej naše rastliny predávajú, že nesmú predávať tieto rastliny nikomu na nezákonné účely. Nakoniec sa kupujúci uzavretím kúpnej zmluvy zaväzuje, že nepoužije rastliny na nezákonné účely.

Stane sa toto rozhodnutie, ktoré bolo teraz vynesené akýmsi precedensom?
Ako precedens ešte nemôže byť označené, na toto musí byť potvrdené najvyšším súdom.

Označil si toto rozhodnutie proti právnej norme ako smerodajné etapové víťazstvo. Aké sú podľa teba ďalšie stupne vývoja?
Ako bolo povedané, ďalšou etapou by bol najvyšší súd. Folowery Field predkreslila cestu, teraz môžu v podstate ďalšie podniky s podobnou činnosťou, ktoré pestujú a predávajú konopné sadeničky a boli obvinené použiť takýto postoj proti spomínanej právnej norme a dúfať, že sa to dostane až pred najvyšší súd.

Autor: Tori Reichel

Preklad: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.