Vedci si myslia, že našli nový kanabinoidný receptor, ktorý by mohol priniesť nové liečebné možnosti.
Než sa k tomu dostaneme, trošku sa vráťme do minulosti. Keď vláda USA konečne povolila vedcom skúmať možné lekárske využitie konope, celé rozmery ľudskej biochémie, ktoré predtým existovali v tieni, sa náhle presunuli do centra pozornosti. V 90. rokoch sa začal objavovať endokanabinoidný systém – dôležitá a jedinečná súčasť centrálneho nervového systému, ktorá hrá úlohu vo všetkom, od kognitívnych procesov a pocitu bolesti až po reguláciu chuti do jedla a fyzickú aktivitu.
Bol to objav storočia (podľa nás). Vďaka týmto skorým objavom veda získala hlbšie pochopenie toho, ako sa telo riadi a reguluje samo.
Pretože endokanabinoidný systém zasahuje toľko oblastí ľudského organizmu, je to nesmierne bohatý priestor pre výskum. Je to ako keď Európania „objavili“ Ameriku. Zrazu je tu nový, bohatý svet na skúmanie s podivnými novými fascináciami. Objavujeme nový konopný svet.
Receptory
Najväčšími hráčmi v endokanabinoidnom systéme sú dva kanabinoidné receptory, ktoré sa najčastejšie označujú ako CB1 a CB2. Tieto receptory sú tým miestom, kde sa deje tá „mágia“. Rovnako ako všetky biochemické receptory, aj CB1 a CB2 sú proteínové molekuly, ktoré prijímajú chemické signály zvonku bunky. Predstavte si ich ako ako na malý senzor televízora, na ktorý keď nasmerujete diaľkové ovládanie, začnú sa diať veci. Tieto receptory sú nečinné, kým nedostanú KONOPNÝ signál, následne sa púšťajú do akcie.
Mnoho rokov boli receptory CB1 a CB2 ojedinelé a jedinečné. Teraz si však vedci myslia, že určili nový kanabinoidný receptor, ktorý by mohol otvárať nové možnosti liečby.
Táto molekula sa nazýva GPR55, ale čoskoro bude známa ako CB3. Samotná molekula bola prvýkrát objavená v roku 1999 v rôznych častiach mozgu – v hipokampe, tzv. mozočku, talamuse atď. Najnovší výskum zistil, že by sa mohol nachádzať aj v orgánoch ako napríklad v slezine, tráviacom trakte a nadobličkách.
Tento receptor je údajne tiež prítomný v rakovinových bunkách !
Receptory a súvislosti
Ak je táto molekula skutočne kanabinoidným receptorom, znamená to, že súčasné chápanie endokanabinoidného systému je do značnej miery neúplné. Táto molekula sa zreteľne líši od CB1 a CB2, ktoré majú veľa podobných charakteristík. Naproti tomu GPR55 zdieľa s obidvomi menej ako 15% svojej aminokyselinovej identity.
To znamená, že táto molekula, ktorá je v celom mozgu a v niekoľkých ďalších životne dôležitých častiach tela, funguje novým a iným spôsobom, ako sme si mysleli. Bolo by to ako zistiť, že nervy na nohách nereagujú na dotyk rovnakým spôsobom ako vaše prsty; namiesto fyzických objektov môžu snímať magnetické polia.
Potenciál je tu obrovský. Mohlo by to vysvetliť, prečo má konopný extrakt taký rozmanitý rozsah zdravotných výhod, z ktorých mnohé sú dokázané pokusmi, ale z vedeckého hľadiska sú zle pochopené. Ak by vedci lepšie chápali mechanizmus, ktorým lekárske konope funguje, mohlo by nás to viesť k vývoju nových a účinnejších liečebných postupov pre všetky druhy chorôb.
A nielen to. Objavenie novej vrstvy endokanabinoidného systému má obrovský potenciál naučiť nás viac o tom, ako naše telá fungujú – a bojovať proti chorobám.
Prítomnosť GPR55 v rakovinových bunkách znie hrozivo a nebezpečne, ale skutočne to treba odbornejšie preskúmať.
Aj keď presné funkcie a farmakológia GPR55 nie sú ani zďaleka pochopené, ak dokážeme zistiť, čo robí v rakovinových bunkách, dozvieme sa viac aj o samotnej rakovine.
A ak sa ukáže, že rakovinu môžeme ovplyvniť manipuláciou s kanabinoidným receptorom alebo s endokanabinoidným systémom tela, budeme mať k dispozícii vedecky overený liek na rakovinu. Top by bolo skvelé.
Medzi mnohými teóriami obiehajúcimi o vlastnostiach CB3 je aj tá, podľa ktorej telo môže mať schopnosť transformovať jeden druh kanabinoidu na iný. Ak je to pravda a rakovinové bunky používajú CB3 na nejaký nebezpečný účel, bolo by možné aplikovať formu kanabinoidu odolnú voči zmenám, ktorá spomaľuje progresiu nádorov.
Na Slovensku aj vďaka nekompetencii a a nevedomosti úradníkov, vládnych činiteľov a poslancov nie je možnosť ani kanabinoidy skúmať, ani užívať legálne. Viac info o možnostiach liečby na [email protected]
Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann
ZDROJ: https://www.rxleaf.com/finding-the-cb3-receptor-could-be-the-medical-breakthrough-of-human-history/