Konope v liečbe Crohnovej choroby

Crohnova choroba je zápalové ochorenie čriev, (ang. inflammatory bowel disease (IBD)). Toto chronické ochorenie spôsobuje zápaly častí tráviaceho systému. Lekári ešte plne nechápu, čo Crohnovu chorobu spôsobuje, majú ale za to, že súvisí s problémami s imunitným systémom.

Príznaky Crohnovej choroby sa významne líšia čo do typov a závažnosti, často ale zahŕňajú:

hnačka

bolesť brucha a kŕče

únavu

nevoľnosť alebo nechutenstvo

úbytok na váhe

Crohnova choroba typicky udrie a zmizne, aby sa potom zase vrátila s ešte väčšou silou. To znamená, že chorí zažívajú obdobie remisie, počas ktorých majú len málo príznakov alebo žiadne, a „záchvaty,“ kedy sa ich príznaky zhoršujú. V súčasnosti nevieme Crohnovu chorobu vyliečiť, a tak sa liečba sústreďuje na úľavu od príznakov a udržanie chorých v remisii.

Pozrime sa teda na posledné výskumy, ktoré potvrdzujú prínosy v liečbe Crohnovej choroby pomocou konope.

Môže konope liečiť Crohnovu chorobu?

Existujú vedecké dôkazy, podľa ktorých konope znižuje zápaly, ktoré spôsobujú mnohé z príznakov Crohnovej choroby.

Podľa autorov systematických štúdií bola kvalita dôkazov v týchto štúdiách nízka. Poznamenávajú tiež, že dve zo štúdií trpeli vysokým rizikom systematických chýb. Podľa ich záverov je potrebné na vyhodnotenie bezpečnosti a účinnosti konope, pre liečbu ľudí s Crohnovou chorobou ďalšie a rozsiahlejšie štúdie, s čím súhlasíme, ale tiež to nie je dôvod takéto možnosti ZATAJOVAŤ.

Ako to funguje?

Konope obsahuje veľa rôznych látok, vrátane nám už známych kanabinoidov, ktoré môžu za účinky tejto rastliny. Kanabinoidy fungujú v  interakcii s telesným endokanabinoidným systémom, o ktorom vedci veria, že hrá úlohu v regulácii mnohých telesných procesov.

V USA a v niektorých ďalších krajín lekári predpisujú liečebné konope na liečbu niekoľkých chorôb a príznakov vrátane roztrúsenej sklerózy, epileptických záchvatov, chemoterapiou vyvolané nevoľnosti a zvracanie.

Užívatelia / pacienti najčastejšie balia konope do cigarety a fajčia ju, alebo používajú vaporizéri pre zdravšiu inhaláciu. Liečebné konope sa tiež dá zaobstarať ako jedlý olej, olej v spreji, alebo v tobolkách. Info o možnostiach vám radi poskytneme aj na emaili [email protected]

Riziká a vedľajšie účinky

Konope môže spôsobiť niektoré vedľajšie účinku.  Tie sa však líšia individuálne človek od človeka, a niektorí ľudia ich nezažijú vôbec. Medzi niektoré lekármi označovené „vedľašie účinky“ patria: problémy s krátkodobou pamäťou, zhoršenie motorických schopností, predĺžená reakčná doba, úzkosť, panika, zrýchlený tep srdca, zmeny tlaku krvi (hypotenzia), sucho v ústach. V provovnaní s niektorými vedľajšími účinkami legálnych liekov, je konope stále oveľa, oveľa bezpečnejšie.

Zdravotnícki profesionáli odporúčajú, aby sa niektorí ľudia liečebnému konope (najmä s vysokým obsahom THC) radšej vyhli. Ide predovšetkým o tehotné ženy, pretože nemáme dosť dôkazov o neškodnosti THC na plod vo vývoji.

Na záver

Crohnova choroba je dlhodobou neliečiteľnou chorobou. Obmedzené dôkazy naznačujú, že liečebné konope by mohlo mierniť niektoré príznaky Crohnovej choroby a dlhodobo pacientom pomôcť v potlačení príznakov tohto ochorenia. Naše skúsenosti s pacientami na Slovensku naznačujú veľmi pozitívny potenciál konopných extraktov v liečbe resp. potláčaní Crohnovej choroby.

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann

ZDROJ: https://kopac.cz/muze-konopi-ulevovat-od-priznaku-crohnovy-choroby/?fbclid=IwAR0nAiBFba13zm3YXAuBTBCSI7fOcj2pl7aDHlyDgR-i9EykSXh7ChnJHhc

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.