Obama vyjadril podporu marihuane

Stanica CNN odvysielala v nedeľu 12. apríla reportáž o medicínskej marihuane, ktorej súčasťou bolo aj vyhlásenie prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý vyjadril svoju plnú podporu lekárskej marihuane, a potvrdil že je tiež zástancom alternatívnych modelov liečby.

Televízny špeciál nazvaný WEED 3, ktorého aktérom je špeciálny lekársky korešpondent CNN Dr. Sanjay Gupta, ktorý podporuje lekársku marihuanu. Tentoraz sa v treťom diely zaoberá politikou v pozadí výskumu lekárskej marihuany.

CNN-Dr-Sanjay-Gupta-welcomes-President-Barack-Obama-stage

Obama už dávnejšie predpovedal, že ďalšie štáty USA budú chcieť nasledovať Washington a Colorado v legalizáciu marihuany pre rekreačné užívanie, a potvrdil, že hoci marihuana je stále nelegálna na federálnej úrovni, ministerstvo spravodlivosti sa bude pozerať inam, t.j. nebude posudzovať tieto prípady podľa doteraz platných zákonov.

Dr. Sanjay Gupta a prezident Obama krátko diskutovali o návrhu zákona preloženého senátorom Cory Bookerom, ktorý navrhuje, aby bola marihuana prehodnotená v zaradení v zozname škodlivých látok.  Dr. Sanjay Gupta položil Obamovi otázku, či prezident podporuje tento návrh zákona od senátora Bookera.

„Viete, myslím, že musím najskôr poznať detaily tohto návrhu, ale aby som nehovoril do vetra, myslím si, že starostlivo predpísané lekárske užívanie marihuany môže v skutočnosti pomáhať chorým, a my by sme mali viac počúvať vedu ako ideologické názory, ale tiež chcem dodať, že čím viac sa budeme venovať otázkam využívania marihuany ako liečiva, tým bude situácia okolo zneužívania drog a následného väznenia lepšia pre celú spoločnosť“  odpovedal Obama.

Obama poukázal aj na klesajúci trend užívania tabaku v Spojených štátoch ako príklad toho, ako efektívne môže verejne zdravotníctvo prispievať k zvýšeniu spoločenského povedomia.

„Viete, jedno z najväčších víťazstiev v tejto krajine bola naša schopnosť znížiť užívanie tabaku, teda znížiť výskyt fajčenia“ povedal Obama. „Viete, našim cieľom je zachrániť desaťtisíce, státisíce životov každý rok. Nechceme nikoho trestať a väzniť, chceme mať len istotu, že užívatelia sú dobre informovaní o výhodách aj rizikách užívania drog.

Na konci februára, Obama povedal vo verejnej debate, že štáty majú možnosť obmedzovať užívanie  marihuany rovnakým spôsobom, ako orgány verejného zdravotníctva môžu obmedzovať fajčenie, resp. užívanie tabaku – cez vzdelávanie a nie represiami a trestaním

„V prípade, že prezident stojí za týmto tvrdením, potom nie je pochýb, že by mal podporiť legislatívnu zmenu preradenia marihuany z kategórie 1“ (látky bez  hodnoty lekárskeho využitia) dodáva Tom Angell, predseda združenia Marihuana Majority.

„Nenechajme politikov riadiť vedu“ , dodáva na záver Tom Angell

 

Zdroj:  – thelibertarianrepublic.com

Preklad: MediCann Slovakia OZ

Foto: internet

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.