Liečte svojho domáceho miláčika s KONOPE

Aktuálne už 23 štátov v USA dalo zelenú lekárskemu konope – čo ukazuje jednu starú pravdu – rastúce rastliny prinášajú rastúcu ekonomiku. Nárast užívateľov liečebného konope má za následok aj zvýšený záujem o využívanie konopnej liečby aj pre domáce zvieratá.

Zostaňte v kľude. Nehovoríme o fajčení jointov so svojím psom, alebo pozorovaní „úžasných farieb“ s mačkou. Nie, hovoríme o jedlých dobrotách pre zvieratá s obsahom účinných kanabinoidov, ktoré sú určené pre chorých alebo starnúcich domácich miláčikov.

„Konope má v sebe mnoho účinných látok a zvieratá majú taktiež vyvinuté receptory na tieto látky“ povedal pre ABC News Matthew J. Cote, brand manažér firmy Teta Dolores, výrobca potravín pre zvieratá. Teta Dolores zriadili výrobné linky PET Treatibles v minulom roku. „Väčšina ľudí pestuje konope pre euforický zážitok z THC.  Dnes sa už sa berie ohľad aj na kanabidiol známy aj ako CBD“ dodáva Cote.

635667044330845509-File-May-08-3-43-38-PM

CBD, ako už vieme, nemá omamné účinky avšak predstavuje veľký potenciál pri liečbe viacerých ochorení. Takže, ako Cote vysvetlil  pre ABC News, je známe, že od určitého veku starnutia, zdieľajú choré psy mnoho rovnakých zdravotných problémov s človekom, musí existovať teda  trh s konopnými liečivými produktami aj pre choré a staré zvieratá. Predávajú sa už aj on-line  a obsahujú niekedy až 40 mg CBD na liečbu rôznych zdravotných problémov. Výrobca radí dávať jednu dávku na cca. 10 kg hmotnosti vášho domáceho miláčika.

„To, čo sme reálne videli, je, že niektorí z týchto psov reagovali veľmi rýchlo,“ povedal Cote. „Jedna žena z Fort Bragg bola pripravená utratiť svojho psa v dôsledku toho, aké veľké bolesti mal, ale deň pred tým, než mala naplánované ísť na zákrok, mu podala konopné maškrty, a rovnako ako pred tým pes zase chodí, a správa sa opäť normálne. “

Canna Companion, ďalší producent konopných produktov pre domáce zvieratá majiteľ so sídlom v Sultane, Washington, sa môže pochváliť tiež úžasnými výsledkami pre zákazníkov. Jeden taký posudok zverejnenil na svojich internetových stránkach kde uvádza: „Zdá sa, že konope je najlepšie stráženým tajomstvom vo zvieracom svete pre liečbu problémov bolesti a úzkosti. Pôvodne som to naordinoval pre svoju mačku Robbie z dôvodu úzkosti / zápal močového mechúra a funguje to! Robbie mal problémy za posledný rok ale dnes sú všetky preč. “

Napriek tomu, Americká Veterinárna lekárska asociácia neprijme žiadne oficiálne stanovisko, a dokonca aj v štátoch, kde je legálne konope, veterinári  nesmú predpisovať konopné produkty pre svojich pacientov. (Aj keď to sa môže zmeniť :. V Nevade, kde je legálne lekárske použitie u ľudí, zákonodarca  v súčasnej dobe prejednáva návrh zákona, ktorý by umožnil že veterinári budú predpisovať konopnú medicínu domácim zvieratám) – Je na mieste otázka či musí choré zviera trpieť tak ako trpia ľudia len preto že iní ľudia sú skrátka hlúpy ?!

Výrobcovia týchto lahôdok a kapsúl vyberajú veľmi pozorne akékoľvek tvrdenia, ktoré prednesú o svojich produktoch. Podľa ABC News, Food and Drug Administration USA poslal spoločníčke Canna Companion (veterinárke) Sarah Brandon oznámenie s tým, že kapsule “ nie sú schválené ako nové liečivo pre zvieratá a váš obchod porušuje Federálny zákon o potravinách, liekoch , a kozmetických prípravkoch.

Tento druh opatrného prístupu dáva zmysel, hovoria niektorí odborníci, ktorí poukazujú na to, že keďže tieto výrobky nie sú upravené FDA, nie je tam žiadny skutočný spôsob, ako zistiť, čo ste získali, alebo to, aké by mohli byť potenciálne vedľajšie účinky. Hovorí Tina Wismer, lekárska riaditeľka centra pre kontroly jedov ASPCA Animal Control Center, v rozhovore pre náš časopis: „Tieto produkty majú potenciál, ale ešte nie je dostatok výskumov a štúdií v tomto smere aby sme si boli 100% istí“ Nikto si nie je ani istý, aké je správne terapeutické dávkovanie. Napríklad v sekcii „Často kladené otázky“ na jednej z internetových stránok,  sa zákazník pýta, „Koľko by som mal dať svojmu domácemu zvieraťu?“ A oni odpovedia: ‚Toľko, koľko myslíte, že by pomohlo „No , to je veľmi vágne a neseriózne“

Nehovoriac o  potenciálnom nebezpečenstve: Štúdia A 2012 zverejnená v the Journal of Veterinary Emergency and Critical Care zistila, že počet predávkovaných psov liečených konope v dvoch veterinárnych nemocniciach v Colorade sa štvornásobne zvýšil za päť rokov po legalizácii lekárskeho konope v štáte !

Niekedy je to prípad majiteľov, ktorí vedome omamujú domácimi  kanabisovými produktmi (hash-brownies, a ine) svojich domácich miláčikov čo nie je žiadna sranda. Predávkovanie u zvierat býva často spôsobené najmä nepozornosťou majiteľa, zvieratá často vdychujú vydýchnutý dym ich majiteľa, alebo sa dostanú  k zásobám  ich pána bez dozoru. Wismerová, ktorá nepočula o žiadnych problémoch s Treatibles alebo Canna Companion špecificky, hovorí, že  zachytila niekoľko vydesených prípadov zatiaľ však bez vážnych poškodení.

„Človek by si myslel, že zvieratá po požití konope budú ospalé a utlmené, ale asi 3/4 z nich ostávajú veľmi nervózne“ hovorí Wismerová. „Snažia sa prechádzať po miestnosti. Lapajú po dychu. Chcete ich pohladiť a oni sa otočia hlavami preč. „V skutočnosti, Wismerová dodáva, že psy ktoré jedia veľké množstvo THC potrebujú množstvo tekutín a mali by mať monitorovanú  srdcovú frekvenciu. Desivé že? (Nemusíte sa báť komerčné konopné produkty obsahujú málo alebo žiadne THC, v závislosti na výrobcovi. A predávkovanie vášho domáceho miláčika je oveľa nebezpečnejšie s liekmi ktoré má väčšina doma ako s prírodnými konopnými produktami)

Zrátané a podčiarknuté: Nemali by ste kŕmiť vášho domáceho maznáčika konopou v akejkoľvek podobe, bez konzultácie so svojím veterinárom.

Úsmev lieči – konope lieči (aj zvieratá) 🙂

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann
Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.