Konopná živica a konopný extrakt ! Budúcnosť užívania kanabinoidov prichádza

Konopné koncentráty skočili do popredia konopného priemyslu v posledných rokoch. Zvyšujúci sa počet pacientov, resp. užívateľov liečebného konope priniesol nárast v predaji osobných vaporizérov a taktiež rozmach zariadení na výrobu koncetrátov, ktoré umožňujú užívanie vysokých koncentrácií kanabinoidov v priebehu pár sekúnd.

Dalo by sa povedať, že väčšina tradičných výrobcov koncentrátov sa usiluje dosiahnuť čo najvyššiu koncentráciu THC v ich produkte.  Avšak rastúce znalosti o terpénoch, flavanoidoch a ich interakcii s kanabinoidmi v konope, priniesli nový pohľad na novú skupinu tzv. terpénových koncentrátov

Čo je konopná živica? Čo je tzv. Holly water (Svätená voda) ? Čo je Terpén ?

Ak ste niekedy sledovali príspevky z komunity užívateľov konopných extraktov, potom ste s najväčšou pravdepodobnosťou prišli do kontaktu s pojmami ako „Holly water – svätená voda/ živica“. S radom pozitívnych ohlasov od ikon konopného priemyslu sa zdá, že sme svedkami ďalšieho kroku vo vývoji konopných koncentrátov.

Ako sme naznačili, jedná sa o nový produkt a vznikol zmätok ohľadom správneho názvu. Niektorí ľudia tvrdia že je to voda, ktorá ostáva vo finálnom extrakte, ďalší tvrdili, že sú zvyškové molekuly Butánu. Avšak, výsledky z nedávnych laboratórnych testov ukázali, že oba tieto názory sú nepravdivé.

V angličtine nazývaná „holly water- svätená voda“ je v skutočnosti BHO (Butan Hash Oil pozn. autora)  to znamená, že proces je rovnaký. Čo odlišuje od seba pôvodný BHO a tzv. Holly Water (živica) je vysoký obsah terpénov, čo dodáva šťavnatú, tekutú konzistenciu.

JJRacJy

Addison DeMoura, zakladateľ spoločnosti Halent Labs, vyrábajúcej konopné koncentráty vyhlasuje, že aróma 1 g konopnej živice je porovnateľná s „celým vrecom konope.!

DeMoura ďalej hovorí, že väčšina vzoriek bežných koncentrátov obsahuje okolo 4% terpénov, zatiaľ čo živica bola testovaná s obsahom až okolo 20% terpénov.

Na základe podobných tvrdení si kopa ľudí myslí, že kvalitná konopná živica musí obsahovať vysoký obsah terpénov. To však platí najmä v potravinárskych produktoch, kde sa terpény pridávajú na zvýšenie chuti, ale konopná živica je skrátka niečo iné. V konopnej živici terpény skôr potvrdzujú prítomnosť surového konope ale primárne nie sú dôležité čo sa týka merania sily resp. čistoty finálneho produktu.

Terpén – prírodná zlúčenina, hojne rozšírená v rastlinách ako ich sekundárny metabolity. Molekuly sú vybudované z dvoch alebo viacerých, reťazovito spojených molekúl izoprénu.

Aké sú výhody „konopnej živice“ ?

V nedávno uverejnenom rozhovore, pre portál konopných pacientov „Medical Jane“ vysvetľoval Rob zo združenia Medical Collective Patients, ktorý mimochodom študoval u Erica „Pop“ Heisenberga, ktorý pred 5 rokmi prvý začal s metódou „Live Resin“ – výhody a tajomstvá ich konečných produktov. Mimochodom ich produkt “Terpen Sap“ získava ocenenia po celých USA.

Väčšina výrobcov extraktov a koncentrátov dáva prednosť materiálu, ktorý bol vysušený (dekarboxylovaný) rovnako ako by sa jednalo o predaj sušeného konope končenému spotrebiteľovi. Eric Heisenberg, jeho ďalší nasledovníci v technológii „Rosin Tech“ a taktiež ich oceňovaný produkt „Terpen Sap“ sú vyrábané za použitia čerstvo zbieraných rastlín, čo viedlo k označeniu „Live Rosin – živá živica, alebo svätená voda.“ Tento proces umožňuje, udržať oveľa viac originálnej vône a chuti z jednotlivých profilov rastliny. (Poznámka: Vzhľadom k proprietárnej metóde extrakcie, živica / svätená voda bola testovaná až do výšky 10% obsahu terpénov aj pri použití suchého materiálu)

9ba960bfda184af488b317b80eeffada

Ako ďalej vysvetľuje zakladateľ spoločnosti Trichome Technologies Kenneth Morrow, ich výskum ukazuje, že rastlina stráca až 60% obsahu terpénov počas procesu sušenia. Terpény sú prospešné a zaujímavé molekuly, je na škodu stratiť viac ako polovicu využiteľných látok pre nedokonalý spôsob ich spracovania, dodáva Morrow.

Spoločnosti Trichome Technologies nie sú tieto problémy cudzie, a pracuje na medzinárodnej úrovni v oblasti výskumu, extrakcie a spracovania terpénov. Ich cieľom je izolovať čisté terpény a následne ich pridávať do koncentrátov s vysokým obsahom kanabinoidov.

Koncentráty bohaté na terpény – budúcnosť vývoja konope ?!

Množstvo príchutí nájdených v jednej malej ampulke konopnej živice, alebo spomínanej Terpen Sap, je dosť na to, aby človek zmenil pohľad na to čo sú to chute, aké chute poznáme a ako chute vznikajú. Osobne si myslím, že jedného dňa, budeme na terpénové extrakty hľadieť ako na ďalší krok vo vývoji konopných produktov.

Preferoval by som tekutú konzistenciu konopnej živice, ktorá by bola vhodnejšia do osobných prenosných vaporizérov. Väčšina súčasných produktov má konzistenciu tzv. Shatter / wax / BHO extraktov. Manipulácia nie je nijak ťažká, spôsob dávkovania veľmi precízny.

Napriek týmto znalostiam a skúsenostiam s konopnými extraktmi, aj extrakty bohaté na terpény sa dostávajú do popredia užívateľov konope. Tí pacienti, ktorí hľadajú koncentrát s vysokým obsahom THC a s vyváženou chuťou, si tak môžu pridaním Terpen Sap do koncentrátu dosiahnuť to najlepšie pre nich.

Otázky ohľadne extrakcie tu budú stále, predsa len, je to moderné a nepreskúmané. Čím viac budeme skúmať jednotlivé procesy extrakcie, tým viac si budú môcť pacienti vyberať z tých najlepších a najefektívnejších liečebných konopných extraktov na trhu ! Ako sa konope čoraz viac stáva dostupným a známym, objavujú a rozvíjajú sa nové extrakčné procesy, a to je len pozitívna správa pre konopnú budúcnosť.

 

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann

 

 

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.