Čo je Konopný extrakt ?

V posledných rokoch sa roztrhalo vrece s novinkami v konopnom priemysle resp. s konopnými produktami na trhu. Názvy ako konopný vosk, konopný olej, dab to sú len niektoré z pomenovaní pre konopný extrakt v rôznych podobách. Možno ste niektoré slová poznali, nakoľko sa zvykli používať na pomenovanie tzv. BHO (Bután haš olej) alebo iné podobné extrakty získavané uhľovodíkovou extrakciou. Tu vám prinášame krátky výťah základných rozdielov medzi jednotlivými konopnými produktami  pre váš lepší výber.

Pre tých z vás, ktorí sú v tejto oblasti úplní nováčikovia, treba dodať že konopný extrakt je v podstate olej ktorý obsahuje najmä aktívne kanabinoidy ako sú THC a CBD. Tohto sa dosahuje pomocou rôznych extrakčných procesov a rozpúšťadiel, najbežnejším je plyn bután. Pokrok v technológii extrakcie umožnil používanie iných rozpúšťadiel, ako je oxid uhličitý resp. čisté uhľovodíky v procese, ktorý využíva tlak v bezpečnom systéme uzavretej slučky. Konečný produkt je vysoko účinný olej rôznej konzistencie. Najviac obľúbený je produkt vhodný na užívanie odparovaním.

Takže aký je rozdiel v konzistencii resp. kvalite produktu ?

Čo je Konopný Shatter  ?

Shatter (zo slova rozbiť / roztrieštiť), je extrakt ktorý môže dosahovať obsah až 90% THC. Je čírej jantárovej farby a má povesť najsilnejšieho a zároveň najčistejšieho konopného extraktu. Čírosť produktu nie je nevyhnutnou známkou kvality a a je výsledkom viacerých faktorov pri extrakcii. Dôvodom prečo je niektorý produkt „shatter“ úplne číry súvisí s narúšaním molekúl. Ak ostanú molekuly pri procese nenarušené, je finálny výsledok sklovito číry produkt. Teplo, vlhkosť a vysoký obsah terpénov (Terpény sú organické zlúčeniny väčšinou rastlinného pôvodu. Ich molekuly sa skladajú z dvoch alebo viacerých isoprenových jednotiek) môžu tiež ovplyvniť štruktúru samotného produktu.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Konopný „shatter“

Čo je Konopný vosk ?

Konopný vosk je produkt ktorý je mäkší a nepriehľadný. Na rozdiel od tých čírych (priehľadných) extraktov, molekuly vosku kryštalizujú v dôsledku miešania a pretrepávania. Svetlo neprechádza cez molekuly nepravidelnej hustoty. Refrakcia vytvára pevnú, nepriehľadnú masu vosku.

Rovnako ako transparentný shatter môžete tvarovať pomocu tepla, taktiež aj konopný vosk sa dá tvarovať a formovať. Termín vosk sa používa pre všetky mäkšie produkty získavané podobnými postupmi po vypláchnutí rozpúšťadiel z produktu.

 

cannabis waxKonopný vosk

Pár slov na záver

Samotné spôsoby a procesy extrakcie ako aj finálne produkty sa stali objektom záujmu posledných rokov a preto sa stali samotnou súčasťou hodnotenia na tzv. Cannabis cupoch. Samotná extrakcia a postupy s tým spojené sú tak zložité že je potreba dlhoročné skúsenosti a vedomosti v tejto oblasti tak ako pri samotnom pestovaní kvalitného a čistého konope.  Každý krok procesu extrakcie vyžaduje rovnováhu umenia a vedy, počnúc s výberom východiskového materiálu a končiac proceseom  preplachovania a skladovania. Tento zjednodušený výklad je len krátkym úvodom do odvetvia ktoré naberá na obrátkach. Odvetvia ktoré prináša nové pracovné miesta, nové skúsenosti a vedomosti a ukazuje nám že veda a technika môžu byť prospešné pre našu civilizáciu.

 

Zdroj: leafly.com

Foto: High Times

Preklad: MediCann Sovakia OZ

 

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.