Konope vs. rakovina pankreasu

Ako vieme, rastúci počet štúdií potvrdzuje spojenie medzi liečebným konope a rakovinou. Čoraz viac ľudí sa obracia na túto magickú rastlinu, aby pomohla liečiť ich ochorenie a stále viac pribúda príbehov o úspechu konopnej liečby. Konope ako liek proti rakovine získava stále nových prívržencov a taktiež lekárov, ktorí vychádzajú na verejnosť s pravdou o ktorej sú sami presvedčení – že konope síce nie je všeliek, ale skutočne dokáže liečiť a pomáhať tam kde bežná medicína zlyháva.

V roku 2006, tím výskumníkov z Complutense University v Španielsku zverejnil štúdiu v časopise Cancer Research, ktorá vrhá nové svetlo potenciál konopnej liečby. Štúdia naznačuje, že kanabinoidy dokážu pomáhať pri liečbe adenokarcinómu pankreasu – jednej z najagresívnejších foriem nádorových ochorení.

Jedna zo štyroch najsmrteľnejších foriem rakoviny, rakovina pankreasu, zabije ročne odhadom 37.000 američanov (na Slovensku je to podľa údajov 700 ľudí ročne a v rámci Európy trpí týmto ochorením viac ako 100.000 ľudí !). S ohľadom na túto skutočnosť, sa španielsky výskumný tím snažil zistiť, či schopnosť konope, resp. kanabinoidov inhibovať rast nádoru môže pomôcť zlepšiť prognózu liečby aj pri tomto type ochorenia.

chrons-marijuana

Pri výskume vedci zaznamenali bunkové kultúry rakoviny pankreasu ktoré exprimovali* zvýšené množstvo kanabinoidových receptorov. (exprimácia znamená v medicíne vyjadriť alebo prejaviť. Znamená to väčšinou, že sa nejaká štruktúra alebo znak bunky objaví na jej povrchu alebo, že sa prejaví vlastnosť niektorého génu.)

Ďalej, podávanie kanabinoidov ukázalo že bunky karcinómu indikujú apoptózu* karcinómu (Apoptóza je programovaná bunková smrť. Na bunku pôsobia signály z vnútorného alebo vonkajšieho prostredia ktoré postupne vedú k tomu, že bunka sama rozštiepi svoju DNA na fragmenty, rozloží vlastné proteíny a pomocou cykloskeletu sa rozpadne)

Na základe ďalšieho výskumu, tím španielskych vedcov určil, že apoptóza vyvolaná kanabinoidmi je aktivovaná receptorom CB2 – jedným z dvoch oficiálne uznávaných receptorov pre kanabinoidy.

Výskumný tím tiež skúmal účinky kanabinoidov na živých zvieracích modeloch. Vybrané subjekty s rakovinovým ochorením najskôr nechali bez liečby pri pozorovaní samotného rastu nádoru a procesov prebiehajúcich v bunke nádoru. Neskôr nasadili na každý subjekt jednu z 3 rôznych možností : prirodzený tetrahyrdrocannabinol (THC), JWH (syntetický kanabinoid), alebo placebo pre porovnanie.

Podľa ich zistení, podávanie prirodzeného kanabinoidu THC viedlo k schopnosti buniek inhibovať rakovinový rast, zabraňuje jeho šíreniu, a dokonca indukuje spomínanú apoptózu v rakovinových bunkách u živých zvieracích subjektov.

Na záver, španielski vedci určili, že : „kanabinoidy vedú k apoptóze pankreatických nádorových buniek prostredníctvom receptora CB2″ Taktiež vyzývajú iné vedecké centrá, lekárov a odbornú verejnosť aby ich zistenia využili k urýchleniu začiatku „ úplne nového terapeutického prístupu v liečbe rakoviny pankreasu.“

Vzhľadom na naše súkromné znalosti s používaním liečebného konope nie sme vôbec prekvapení a podporujeme každý spôsob ktorý nakoniec pomôže ľuďom bojovať s ich ochoreniami efektívnejšie.

 

Úsmev lieči – Konope lieči 🙂

 

Zdroj: Medical Jane

Foto: internet

Preklad: MediCann Slovakia

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.