Je bežné, že ľudia užívajú konope pred spaním, či už zo zvyku alebo z nutnosti liečby. Aktuálne výskumy konope a spánku pomáhajú vysvetliť prečo je tomu tak ?! Zdá sa že konope má celý rad účinkov na spánok. Je to najmä tým, že chemické látky v konope, známe ako kanabinoidy, v skutočnosti napodobňujú chemické látky prirodzene vyskytujúce sa v mozgu. (tzv. endokanabinoidný systém)
Výskum tiež ukazuje, že konope môže tiež mať priamy vplyv na spánok. Tu je 5 najdôležitejších účinkov, ktoré štúdia doteraz potvrdila:
- Ľahšie zaspávanie
V malej štúdii publikovanej v roku 1973, skúmaný kanabinoid THC skrátil čas potrebný na zaspanie o viac ako hodinu v priemere. Avšak, výskumníci vtedy zistili, že príliš vysoká dávka THC môže pôsobiť opačne, teda nebudete vedieť zaspať. Dnes vieme že sú za tým obsahy iných účinných kanabinoidov v konope. Taktiež sa v nedávnej štúdii potvrdilo, že THC má upokojujúce účinky na zdravých jedincov pred spaním.
- Dlhší spánok
Zo starších štúdií konope tiež vyplynulo, že užívanie buď THC alebo CBD kanabinoidov pred spaním by mohlo viesť k predĺženiu doby spánku. V jednej štúdii, zvyšovanie dávok THC skúmaným subjektom viedlo k dlhšiemu času samotného spánku. Avšak, vyššie dávky THC spôsobujú tiež nepríjemné pocity „mimózy“ po prebudení, zatiaľ či pri nižších dávkach THC neboli tieto príznaky pozorované.
s konope máte sladké sny doslova 😉
- Tvrdý a Hlboký spánok
Ďalšie zo zaujímavých účinkov konope na spánok zahŕňajú vplyv kanabinoidov na spánkový cyklus. Štúdie ukazujú, že konope môže zvýšiť množstvo pomalých spánkových vĺn, tiež známych ako stavy hlbokého spánku. To je pravdepodobne tiež pozitívny účinok, pretože hlboký a zdravý spánok ako je preukázané hrá významnú úlohu v procese ozdravovania organizmu počas spánku.
A čo viac, odborníci sa domnievajú, že škodlivé účinky spánku vyplývajú z nedostatku NREM* Napríklad výskum ukázal, že znížený NREM môže byť silným ukazovateľom vysokého krvného tlaku u starších mužov.
*NREM – je skratka z angl. non-rapid eye movement; posledné fázy NREM sa volajú pomalo-vlnný spánok alebo hlboký spánok) je pokojová fáza spánku, počas ktorej sa nesnívajú sny na rozdiel od fázy REM spánku, počas ktorej sa sny snívajú.
- Kratšie fázy REM*
Ďalším spôsobom, ako konope ovplyvňuje spánkový cyklus je zníženie REM* v spánku. Mnoho ľudí, ktorí fajčia konope pred spaním hlási nedostatok snenia, ktorý sa vyskytuje iba počas fázy REM* v spánku. Zatiaľ čo zníženie fázy REM v spánku by mohol byť vnímané ako negatívny účinok užívania konope, vedci si stále nie sú istí, čo je skutočným účelom fázy REM počas spánku, resp. na čo presne táto fáza nášho spánku slúži.
*REM – Rapid eye movement (REM, slovensky: rýchle pohyby očí) je fáza spánku, charakterizovaná rýchlymi pohybmi očí, nízkoúrovňovou svalovou aktivitou a nízkym EEG. Počas fázy REM nie sú dominantné žiadne mozgové vlny, a neuróny (najmä v mozgovom kmeni – pontine tegmentum) vykazujú približne rovnakú mieru aktivity ako pri plnom vedomí. (tzv. paradoxný spánok), naopak, niektoré neurotransmitery (monoaminy) sú inhibované. Srdcový rytmus a dýchanie sú menej pravidelné ako pri ostatných fázach spánku.
- Lepšie dýchanie
Keď príde na lekárske využitie, konope ponúka neuveriteľný prínos pre približne 25% mužov a 9% žien, ktorí trpia poruchou zvanou „spánkové apnoe“
*Spánková apnoe je charakterizovaná narušením dýchania počas spánku, a je spojená s radom vážnych skrytých ochorení rátane cukrovky a srdcových problémov Bohužiaľ, drvivá väčšina ochorení spánkového apnoe ostáva nediagnostikovaná a neliečená.
Dokonca aj tí, ktorí vyhľadali liečbu sú voči konopnej liečbe skeptickí a mnohí radšej používajú tzv. CPAP masku každú noc.
spánok s CPAP maskou nie je pôžitok
Naďalej platí že úsmev lieči – konope lieči, veríme že čím ďalej tým viac ľudí, pacientov objaví magickú silu z prírodnej lekárne.
Pre viac info odporúčame štúdiu z Washington State University
Zdroj: leafscience.com
Foto: Huffington post
Preklad: MediCann Slovakia