Konope pomáha aj pacientom s HIV

Každodenné užívanie konope môže znížiť HIV vírusovú záťaž na organizmus, naznačujú pozoruhodné poznatky z relatívne novej oblasti konopného výskumu.

Výskumník v BC Centre for Excellence v HIV / AIDS  Dr. MJ Millom, povedie klinickú štúdiu o možných liečebných výhodách konope v liečbe HIV / AIDS. Jeho nezávislý výskum HIV a konope je podporovaný darom 1 milión $ pre University of British Columbia od National Green Biomed Ltd.

Klinická štúdia nadväzuje na predchádzajúci výskum vedený Dr. Millom, ktorý určil spojitosť medzi užívaním konope a nižšou vírusovou záťažou (množstvo vírusu v krvi človeka) u pacientov nakazených vírusom HIV. Štúdia o vysokej intenzite užívania konope spojenej s nižšou vírusovou záťažou u novo nakazených ľudí, ktorí užívajú injekčné drogy bola zverejnená v marci 2015 a zahŕňal prieskum 88 pacientov nakazených týmto vírusom ktorí sú súčasťou programu AIDS Care ktorý financuje National Institutes of Health.

Medzi 88 pacientami, vedci pozorovali výrazne nižšiu vírusovú záťaž, ktorá bola subjektívne aj objektívne pozorovaná u tých ktorí minimálne 1krát denne užívali konope v prvom roku infikovania sa vírusom HIV. Tieto výsledky podporujú ďalšie výskumy možného virologického a imunologického využitia kanabinoidov pre HIV pozitívnych ľudí.

Vysoká úroveň užívania konope je často hlásená od HIV pozitívnych pacientov, ktorí sa pomocou konope snažia zmierňovať vedľajšie účinky klasickej farmaceutickej terapie. Avšak, vedecké dôkazy ohľadne využitia kanabinoidov sú stále v začiatkoch a preto pre mnohé odborné kruhy nie je táto liečba zaujímavá resp. dostatočne známa.

Podobná štúdia bola vykonaná výskumníkmi na Louisiana State University, štúdia zahŕňala vystavenie vysokým dávkam THC – Makakom nakazeným vírusom HIV. Opice vystavené vyšším dávkam THC preukazovali nižšiu úroveň vírusovej záťaže, lepšiu schopnosť termoregulácie, zníženie zápalu a predĺženie doby prežitia v porovnaní s tými opicami ktorým bolo podávané placebo. Je potrebné zdôrazniť že pri vyvodzovaní podobností medzi údajmi treba brať do úvahy rozdielnosť organizmu opíc a ľudského organizmu. Týmto rozdielom treba venovať zvýšenú pozornosť pri ďalšom výskume.

 

hivaids

Aký ma konope vplyv na HIV ?

Kanabinoidy vrátane THC, sa viažu na receptory exprimované v bunkách nervového a imunitného systému. Dávnejšie bolo preukázané, že majú prospešné imunitno-supresívne a protizápalové vlastnosti a dokážu znížiť replikáciu vírusu v krvnom obehu. „Dlho počúvame od našich pacientov o veľkom zdravotnom prínose ktorý vnímajú vďaka užívaniu konope“ hovorí Dr. Julio Montaner, riaditeľ BC-KOS a vedúci UBC divízie pre liečbu AIDS.

 

Konope lieči, konope pomáha a je na čase prehodnotiť otázku, prečo má byť táto rastlina a jej liečebný potenciál pre ľudí aj ďalej zakazovaný ?!

Úsmev lieči – Konope lieči

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann

 

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.