Konope môže zachrániť váš zrak

Konope môže zabrániť slepote, aspoň tak tvrdí správa o nedávno ukončenej štúdii ktorá potvrdila že THC – tetrahydrokanabinol, má schopnosť spomaliť priebeh genetickej očnej choroby, ktorá môže viesť k významnej strate zraku alebo až úplnej slepote.

Výskumníci z University Alicante v Španielsku publikovali svoje poznatky začiatkom júla 2015 v časopise Experimental Eye Research. Štúdia ukazuje, že niektoré kanabinoidy, konkrétne THC, majú schopnosť bojovať proti závažnému ochoreniu očí nazývaného retinitis pigmentosa – degenerácia buniek sietnice postihujúca asi 65 tisíc američanov.

V súčasnej dobe neexistuje účinná liečba tohto ochorenia, avšak vedúci výskumu Dr. Nicolás Cuenca hovorí, že jeho tím možno objavil liek na toto ochorenie, nakoľko boli schopní zabrániť slepote u potkanov vstrekovaním syntetickej obdoby THC. Po 90 dňoch takejto liečby že skúmané potkany mali lepšie výsledky testov – až 40% lepšie reakcie fotoreceptorov ako u potkanov ktorým táto liečba nebola podávaná.

kanabinoidy MediCann

„Tieto výsledky naznačujú, že kanabinoidy sú potenciálne užitočné pre pacientov s degeneráciou očnej sietnice spôsobujúce spomínané ochorenie retinitis pigmentosa,“ hovorí Dr. Cuenca.

Výskumníci hovoria, že aj keď sú spokojní s výsledkami svojej poslednej štúdie, nie sú vôbec šokovaní  liečivými účinkami konope. Konope je známe niekoľko storočí pre pozitívny vplyv na zrak, a v súčasnej dobe sa používa najmä na liečbu pacientov trpiacich iným závažným ochorením očí, glaukóm – zelený očný zákal.

Aj títo vedci požadujú lepšiu informovanosť lekárov a širokej verejnosti o možnostiach konopnej liečby ako aj o ďalších výskumoch tejto magickej liečivej rastliny.

 

ÚSMEV LIEČI – KONOPE LIEČI

 

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann
Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.