30 spôsobov ako konope lieči a čo s ním máme spoločné ?!

Tento článok sumarizuje všetky dôležité a zatiaľ známe účinky konope a látok v ňom obsiahnutých na ľudský organizmus. Konope obsahuje viac ako 1000 rôznych kanabinoidov, látok, ktoré sú aj prirodzenou súčasťou ľudského organizmu. Tie ľudské sa nazývajú endokanabinoidy a sú súčasťou ľudského kanabinoidového systému, ktorý ovplyvňuje prakticky všetky základné funkcie nášho organizmu – trávenie, rast, vývoj, látkovú premenu.

Cannabis is medicine

Americký vedec Dr. R. Melamed PhD., Bývalý dekan fakulty biológie na University of Colorado uznávaný ako popredný svetový odborník na liečebné využitie konope, sa už dlhé roky zaoberá výskumom kanabinoidov. Tvrdí o nich, že majú veľký význam nielen v doméne lekárstve, ale je presvedčený aj o ich pôsobení na vývoj človeka všeobecne.

Ako kanabinoidy (ľudské aj tie v konope) pôsobia na ľudský organizmus:

 1. S výnimkou hmyzu nájdeme endokanabinoidy v každom živočíchovi na tejto planéte od mäkkýšov vyššie. Endokanabinoidový systém zachováva rovnováhu funkcií nášho tela (homeostázu).

 

 1. Novorodenci dostávajú endokanabinoidy na začiatku dojčenia od matiek v materskom mlieku, aby dostali chuť k jedlu a naučili sa jesť (dovtedy dostávali potravu pupočnou šnúrou, a nevedeli, ako sa inak stravovať).

 

 1. Myši s chýbajúcimi CB1 kanabinoidovými receptormi nemajú rady zmeny. Ak ich premiestnime do inej časti klietky, začnú byť rozrušené, a upokoja sa až keď sa dostanú späť na svoje obvyklé miesto, ale ak sú opäť premiestnené, opätovne sa rozrušia. Mozgy mnohých ľudí nemajú dobré spojenie s CB1 a CB2 receptormi.

 

 1. Prostým žitím a dýchaním naše telo vytvára škodlivé voľné radikály. Kanabinoidy pomáhajú obrátiť tento proces a voľné radikály potláčajú.

 

 1. Kanabinoidy skutočne zabíjajú mozgové bunky, ale jedná sa o bunky zvané gliómami, čo sú bunky mozgových nádorov. Všetky ostatné mozgové bunky kanabinoidy chránia a liečia. (Gliomové bunky neznesú účinok kanabinoidov.)

 

 1. Kanabinoidy chránia pred spálením a rakovinou kože vďaka CB1 receptorom v pokožke.

 

 1. Kanabinoidy spomaľujú proces starnutia. Myši s mozgami citlivými na kanabinoidy žijú dlhšie a myši, ktorých mozgy majú zablokované CB1 receptory, umierajú skôr.

 

 1. kanabinoidové receptory zvyšujú aktivitu prednej časti mozgu a vyššieho vedomia.

 

 1. endokanabinoidy sa nachádzajú dokonca aj vo vnútri buniek bielych krviniek (receptory CB2). Tieto receptory sa väčšinou nachádzajú v bunkách imunitného systému a regulujú prechod do stavu boja proti zápalovým procesom.

 

 1. Kanabinoidy chránia srdce proti arytmii.

 

2015-09-08

 1. Pôsobenie kanabinoidov proti bolesti je založené na existencii špecifických nervov, ktorým sa hovorí vaniloidné receptory. Naše telo vyrába svoju vlastnú „marihuanu“ – endogénne kanabinoidy anandamidy (amid blaženosti v sanskrte) – pôsobiace proti bolesti prostredníctvom nervových zakončení. Anandamidy sú naším organizmom vyrábané pri mnohých rôznych príležitostiach. Napríklad pri užívaní aspirínu sa zvyšuje hladina andamidov, ktoré pôsobí proti bolesti. Stará babička, ktorá by NIKDY neokúsila marihuanu, vôbec netuší, že jej telo si v skutočnosti vytvára jej ekvivalent prirodzenou cestou. Nevedia o tom nielen staré babičky, ale ani politici a obyčajní občania, ktorí si vôbec neuvedomujú, že odsudzujú niečo, čo si ich telá prirodzene vyrábajú. Dôkazy založené na tvrdení pacientov sú preukázateľné, pretože keď niekto užije konope a utíši to jeho bolesť, potom si samozrejme nabudúce dá opäť a pomôže mu to. O tejto skutočnosti má síce dôkaz iba príslušná osoba, ale je však pravdivý.

 

12 V prípade väčšiny porúch imunitného systému bunky tohto systému vytvárajú voľné radikály, ktoré pôsobia pro-zápalovo, a ničia tak vlastné telo, ako by sa jednalo o cudzí predmet. Konope privedie imunitný systém do stavu boja proti zápalom a pomôže spomaliť postup choroby so súčasným spomaľovaním starnutia.

 

 1. Konope má tiež vplyv na kŕče, a to nielen THC ale aj nepsychoaktívny kanabidiol (CBD). Presný mechanizmus nie je známy, ale je faktom, že aj technické konope má vysoký obsah CBD. Kanabidiol pôsobí proti raušu spôsobenému THC a zároveň pacientovi uľavuje od ťažkostí. Kanabinoidy majú vplyv na všetko v našom tele vrátane vedomia.

 

 1. Kanabinoidy v našom tele pôsobí aj mimo väzby na receptory CB1 a CB2, ovplyvňujú pokožku a iné časti tela.

 

 1. Niektorí pacienti trpiaci manicko-depresívnou poruchou radi užívajú odrody sativa v depresívnej fáze, ale ak sú v opačnom štádiu, lepšie im vyhovuje indica, ktorá ich upokojí. Niektoré odrody majú kombináciu kanabinoidov vhodnú pre tíšenie bolesti, iné zase majú pozitívny účinok pri imunitných problémoch. Farmaceutické spoločnosti sa pokúšajú synteticky vyrobiť rôzne kanabinoidné zložky obsiahnuté v rozdielnych odrodách konope. Ak sa im to podarí, bude viac možností na výber a pacienti si budú môcť vybrať liek, na ktorý ich organizmus bude najlepšie reagovať.

 

 1. Vzhľadom na existenciu receptorov CB1 a CB2 v mozgu, je užívanie konope pre človeka prirodzenou záležitosťou.

 

 1. Bojovníci proti drogám nevyvíjajú svoju činnosť, pretože sú od prírody zlí, ale pretože sú primitívnejší (dalo by sa povedať „Tiež tupejší“). Namiesto snahy o spolupráci a vzájomnej pochopenie, dívajú sa na svet okolo seba so strachom a nepriateľstvom.

 

 1. Podľa štúdie o funkcii mozgu vykonanej na 150 osobách trpiacich depresiou konope chráni mozog proti odumieraniu buniek a taktiež ochraňuje neuróny.

 

 1. Kanabinoidy rozširujú priedušky a pomáhajú dýchať osobám trpiacim astmou. Niekedy však môžu mať účinok priamo opačný. Kanabinoidy však majú individuálne účinky a ak pacientovi nevyhovujú, nemal by ich teda ani užívať.

 

 1. Ako prírodný prostriedok na utíšenie bolesti naše receptory používajú kanabidiol CBD. Podľa posledných výskumov sa na tíšenie bolesti silne podieľa aj THC a ostatné kanabinoidy. Čím viac je jasné, že tieto látky pôsobia v synergii / vzájomne podporujú svoj účinok /, na čo prišiel už v 50. rokoch profesor Jan Kabelík z Palackého univerzity v Košiciach.

cannabis juice

 1. Kanabinoidy majú vplyv na to, ako sa pozeráme na budúcnosť. Človek so zlými životnými skúsenosťami sa na budúcnosť pozerá skôr s obavami. Užívanie kanabinoidov vo vás vzbudí záujem o budúcnosť. Je to proste mechanizmus odmietania zmien verzus túžba po zmenách a hľadenie do budúcnosti. Konzervatívni ľudia umierajú predčasne v strese, zviazaní obavami. Ľudia aj myši s otvorenou mysľou sú schopní prijať zmeny, zatiaľ čo ľudia a myši s defektným kanabinoidovými receptormi to nedokážu, pretože len myšlienka na zmenu ich vydesí.

 

 1. Kanabinoidy preventívne pôsobia proti niektorým typom rakoviny: gliomom (mozgovým nádorom), rakovine kože, prostaty, prsníka, malígny lymfóm a leukémiu. Kanabinoidy môžu zabrániť rakovine alebo ju vyliečiť. Kanabinoidy vedia zabíjať zlé bunky a chrániť tie dobré.

 

 1. Konope uľavuje pri ochorení pečene a pri úpornom svrbení. Tiež pomáha pri problémoch so spánkom a pri depresii. Konope je tu už celé stovky miliónov rokov.
 2. Konope v nízkych dávkach znižuje úzkosť, zatiaľ čo vo veľkých ju zosilňuje (liek Marinol zo syntetického THC je príliš silný a zvyšuje pocity úzkosti). Lepšie sa po ňom spí aj ľuďom, ktorí prestanú konope užívať, hrozia problémy so spaním. Poznamenal by som tiež, že: pri užití v jedle sa delta 9 THC pri prechode pečeňou premení na delta 11 THC, ktorého účinok je päťnásobne silnejší a trvá oveľa dlhšie.
 3. Konope chráni nervové bunky pred odumieraním a tým aj pred Alzheimerovou chorobou.
 4. Keď pocítime chuť k jedlu, je to pretože naše telo si vytvorilo látky podobné prírodným kanabinoidům. Ako náhle sa nasýtime, produkcia týchto látok ustane. Príjem potravy je jednou z najdôležitejších životných funkcií.

 

 1. Pri poraneniach hlavy sa v tele vylučujú endokanabinoidy, ktorými sa organizmus chráni. Podobne nás chráni proti účinkom nervových plynov. Konope v organizme spustí ochranné mechanizmy podobným spôsobom, ako keď si telo vytvára endokanabinoidy pri pocite hladu. Konope pozitívne pôsobí na zdravie, pretože napomáha vyváženosti imunitného systému a obmedzuje usadzovaniu tukov v kardiovaskulárnom systéme.

 

 1. Posledné výskumy ukazujú, že naďalej už nebude možné označovať konope za látku spôsobujúcu rakovinu. Apoptóza buniek je proces, pri ktorom príliš poškodené bunky „páchajú samovraždu“. Nikotín aktivuje opačný proces, ktorý bunkám zabraňuje odumrieť. Pri fajčení (akejkoľvek látky) sa do dýchacích ciest a kardiovaskulárneho systému dostávajú rakovinotvorné látky. Bunky poškodené dymom odumierajú, alebo sa v opačnom prípade stávajú rakovinovými bunkami. Práve proti tejto druhej, nežiaduce možnosti chránia kanabinoidy, ktoré podporujú apoptózu poškodených buniek.

 

 1. Kanabinoidy ovplyvňujú bolesť periférne. V našom tele sú zvláštne receptory bolesti nazývané vaniloidné, ktoré sú citlivé napríklad na teplo či prílišný tlak a sú zodpovedné za pocit bolesti. Anandamid je endokanabinoid, ktorý dokáže bolesť regulovať. O schopnosti konope regulovať bolesť sa vedelo už oddávna a bola potvrdená celým radom vedeckých štúdií, ale len nedávno sa prišlo na molekulárne mechanizmy, ktoré riadia interakciu bolesti a kanabinoidov. Zistilo sa, že existuje mnoho súvislostí medzi kanabinoidovým systémom a endogénnym opiátovým systémom. Výskumy naznačujú, že kanabinoidy by sa dali úspešne použiť aj pre liečenie závislosti od opiátov. Kanabinoidy na jednej strane dokážu umocniť účinok opiátov pri tíšení bolesti (je potom možné znížiť dávku morfia až o 50%), na druhej strane môžu napomáhať pacientom, ktorí sa snažia zbaviť závislosti na týchto látkach.

 

 1. Medzi kanabinoidy sa radia nielen prírodné látky obsiahnuté v konope, ale aj tie, ktoré si vyrába náš organizmus (endokanabinoidy). Tieto látky udržujú rovnováhu nášho metabolického systému (homeostázu). Kanabinoidný systém ovplyvňuje prakticky všetky funkcie nášho organizmu a otvára naše vedomie novým spôsobom myslenia. Oslobodzuje nás od jednostranne zameraného spôsobu premýšľania, čo je veľkým prínosom, pretože budúcnosť sa obvykle skladá z vecí nám neznámych. Kanabinoidný systém nám pomáha radostne a mierumilovne prijímať zmeny a prispôsobovať sa im, byť im proste otvorený.

 

Kanabinoidný systém tiež môže mať pozitívny účinok pri kardiovaskulárnych ochoreniach, pretože môže znížiť rozsah infarktu, pomáha prechádzať vývoji celej rady porúch imunity, pôsobí proti chorobám ako artróza, roztrúsená skleróza, cukrovka, Crohnova choroba a ako prirodzený regulátor bolesti. Popri pozitívnych účinkoch na neurologické poruchy spojené so starnutím (Alzheimerova choroba) dobre pôsobí aj na pamäť a duševnú bolesť.

Konope je holistický liek, ktorý je treba užívať rozumne a náležitým spôsobom – ani príliš málo, ani príliš veľa – aby bol naozaj účinný.

Obsah CBD a ďalších liečivých kanabinoidov je možné vyskúšať v konopnom čaji, konopnom oleji, konopnom semienku.

 

Zdroje: www.zelenazeme.cz, www.bushka.cz, (THC Ministry, Current Drug Targets – CNS & Neurological Disorders)

Preklad: MediCann Slovakia

Foto: Internet

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.