Deň so šéfom GW Pharmaceuticals

Denník The Evening Post spustil sériu článkov „Konope: Medicína alebo nebezpečenstvo“

Súčasťou tejto série je aj návšteva v spoločnosti GW Pharmaceuticals – farmaceutickej spoločnosti, ktorá vyrába liek z konope – SATIVEX.

GW lekari

„Konope sa využívalo ako liek v staroegyptských a čínskych civilizáciách, dokonca aj z obdobia „viktoriánskej“ éry máme záznamy o tom že kráľovná Viktória sama užívala tinktúru z konope.

Mark Rogerson, hovorca GW Pharmaceuticals, dodáva že skutočné liečivé účinky sú známe tisíce rokov, avšak dodáva, že postoje ku konope ako nelegálnej droge sa počas posledných rokov zmenili a ľudia opäť objavujú pozitívne stránky tejto magickej rastliny.

Rogerson vysvetľuje: „V roku 1970, vytvoril prezident Nixon a jeho vláda veľmi silnú kampaň proti konope ktorú zvyšok sveta pod diktátom USA len nasledoval“

„Potom v roku 1990, začali vedci ako prví premýšľať nad možnosťou extrakcie prvého legálneho lieku z konope“

„GW Pharmaceuticals zriadila koncom 90. rokov špeciálny tím zaoberajúci sa skúmaním konope a jeho medicínskeho využitia ako aj skúmania lieku vyrobeného z konope. (pozn. Sativex je patentovaný liek GW)

„V tej dobe, mnoho vedcov znovu objavili konope . Dr Geoffrey Guy, predseda predstavenstva GW, zriadil Home-office s úmyslom vykonávať klinické testovanie v domácich podmienkach pred tým než sa spustí testovanie v laboratóriu“ hovorí Rogerson

„Tieto štúdie trvali niekoľko rokov. Vláda trvala na skúmaní rozdielov užívania legálnej a kontrolovanej marihuany proti užívaniu neschválených resp. neskúmaných odrôd“ opisuje spôsob testovania pán Rogerson.

„V súčasnosti máme aj vďaka týmto výskumom liek Sativex, ktorý je vyrobený z aktívnych zložiek konope.“ „V roku 2010, bol tento liek licencovaný (patentovaný) vo Veľkej Británii“ dodáva Rogerson

Sativex je kanabinoidný liek pre liečbu spasticity (svalový spazmus / kŕče) ktoré sú dôsledkom ochorenia známeho ako skleróza multiplex.

Avšak, pán Rogerson dodáva že prebieha aj ďalší výskum ktorý skúma využitie Sativexu pre ďalšie ochorenia. Taktiež sa skúmajú ostatné známe kanabinoidy pre ich možné využitie v medicíne.

Rogerson pokračuje : „V súčasnosti poznáme viac ako 80 kanabinoidov v konope. Preskúmali sme asi len 20 z nich. Sativex obsahuje dva najznámejšie kanabinoidy (THC / CBD) takže je tu obrovský priestor pre ďalšie skúmanie a využívanie konope v medicíne. Skúmame tiež lieky odvodené z konope na liečbu detskej epilepsie a iné detské ochorenia. Tiež hľadáme najlepšie vyvážený liek pre liečbu rakoviny resp. niektorých typov nádorových ochorení. Tieto výskumy budú pokračovať niekoľko najbližších rokov aby sme mohli preskúmať viac kanabinoidov a ich konkrétne účinky na rôzne druhy

„Sativex je teraz schválený a je k dispozícii vo viac ako 25 krajinách po celom svete. Je veľká škoda že pacienti vo veľa krajinách stále nemajú slobodný prístup k týmto liekom“

 

 

Photo: Telegraph.co.uk

Zdroj: www.lep.co.uk

Preklad: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.