Bob Dylan, Beatles a konope v Buckhingamskom paláci

28. august by mal byť štátnym sviatkom konope. Pýtate sa prečo ?

V ten deň v roku 1964 vystúpila ľudová legenda Bob Dylan výťahom z hotela Delmonico na Park Avenue na Manhattane na prvé stretnutie s Beatles, ktorí cestovali po Spojených štátoch. Vtedy vrcholila Beatlemánia a na chodbe strážilo dvadsať policajtov, keď Dylan a jeho sprievod vošli do hotelového apartmánu Beatles na šiestom poschodí.

Po výmene zdvorilostí Dylan navrhol, aby všetci fajčili trávu. Prekvapilo ho, keď sa dozvedel, že Beatles boli neskúsení čo sa marihuany týkalo. Dylan mal so sebou vrecko s konope ale nedokázal ubaliť jointa,a tak poprosil svojho vodiča Victora Maymudesa. Pod zamknuté dvere dali plachty a uteráky, aby sa zabránilo úniku zápachu. Dylan zapálil jointa a o pár minút sa už všetci smiali.

„Boli sme tak hrdí, že nás Dylan zoznámil s kanabisom“ poznamenal neskôr Paul McCartney.

Marihuana ich uvrhla do mäkkého, ale živého priestoru, tlmená úľava od bizarného vnemu akvária – hysterických fanúšikov, neustálej pozornosti médií – ktorá sprevádzala ich závratný vzostup k sláve. Od toho dňa Beatles pravidelne konzumovali kanabis. A kedykoľvek mal John Lennon chuť „sa zhúliť“, povedal: „Poďme na špeka“ (doslovne anglicky: Let´s have a larf !)

Beatles

Po tom, čo Beatles začali s kanabisom, začali o sebe uvažovať ako o umelcoch, nielen ako o  interpretoch. Konope vyvolalo tvorivý príliv, ktorý zmenil ich prístup k písaniu a nahrávaniu piesní. („Na raňajky sme fajčili marihuanu,“ povedal raz  Lennonv rozhovore)
Konope otvorilo dvere do nových dimenzií populárnej hudby a Beatles so sebou preniesli mládež sveta cez psychoaktívny prah.

Početné piesne skupiny Beatle obsahovali jemné narážky na konope. „Got to Get You into My Life“, jedna z niekoľkých melódií inšpirovaných rastlinou konope na albume Revolver skupiny Beatles, bola „úplne o marihuane“, tvrdí Paul McCartney, ktorý uznal, že marihuana mala obrovský vplyv na vývoj skupiny Beatles.

Drogové odkazy na ďalšom albume Beatles, Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, boli jasnejšie. Ringo Starr spieval o tom, že „dostal malú pomoc od priateľov“. McCartney „fajčil“ a „išiel do sna.“ A Lennon zas zavrčal: „Rád ťa zapálim“

„Vieš, čo nás inšpirovalo pri tvorbe Peppera?“ McCartney raz povedal reportérovi. „Jedným slovom, drogy.“ Kanabis. “

„Ale neboli  ste stále zhúlení, nie? „

„Áno, boli sme.“ Sgt. Pepper bol album s drogami a o drogách, “trval na svojom Paul McCartney.

BBC pristúpila k zákazu niekoľkých piesní z ich zoznamu skladieb, vrátane piesne „Lucy in the Sky with Diamonds“ z dôvodu, že propagovali užívanie nelegálnych drog. Tento nehanebný pokus o cenzúru Beatles, ktorí boli na vrchole svojho vplyvu, zdôraznil zmätený britský miestami až schizoidný  postoj k marihuane a jej najvplyvnejším zástancom. Koniec koncov, skupina Beatles bola neskôr ocenená anglickou kráľovnou. Lennon neskôr priznal, že fajčili marihuanu aj v kúpeľni v Buckinghamskom paláci.

Beatles v Buckhinghamskom paláci

Konope bolo vo Veľkej Británii zakázané od roku 1928 a rekreačné užívanie bolo obmedzené len na karibských migrantov, až kým v Merry Olde England nerozkvitla kvetinová sila. Beatles boli na čele snahy legalizovať konope. V roku 1967 zaplatili za kontroverznú celostranovú reklamu v The Times of London, ktorá kritizovala britské zákony o marihuane ako „v zásade nemorálne a v praxi nerealizovateľné“.

Beatles zaplatili túto reklamu

Inzerát podpísalo šesťdesiatpäť britských hodnostárov vrátane dvoch členov parlamentu, desiatky významných lekárov a duchovných, mnohých spisovateľov a umelcov, laureáta Nobelovej ceny a štyroch Beatles.

V nasledujúcom roku poradný výbor britského parlamentu pre drogovú závislosť zverejnil komplexnú štúdiu známu ako Woottonova správa, ktorá vyvolala búrlivú verejnú diskusiu tým, že poradný výbor dospel  k záveru, že „dlhodobá konzumácia kanabisu v miernych dávkach nemá škodlivé účinky“ a „zákon je sociálne škodlivý, ak nie nepoužiteľný“.

Marihuana je „oveľa menej nebezpečná ako opiáty, amfetamíny a barbituráty a tiež menej nebezpečná ako alkohol [a] je pravdepodobné, že prechod k iným drogám spôsobuje skôr osobnosť než vlastnosti drogy, “Tvrdila Woottonova správa.

Tí, ktorí si zvykli na to, že sa na marihuanu budú pozerať ako na hroznú hrozbu, boli touto správou popudení. Hneď ako barónka Woottonová predložila svoju štúdiu, britskí úradníci jej výsledky odsúdili. Pre Beatles a milióny ich fanúšikov sa našťastie nič nezmenilo. Konope sa užíva dodnes, a pesničky Beatles sú stále obľúbené.

Zdroj: https://www.projectcbd.org/

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.