Konope bolo tisíce rokov známe ako ľudový liek pre všetkých zadarmo. V poslednej dekáde je aj vďaka práci vedcov a výskumníkov čoraz častejšie objavovaný jeho prínos pre medicínu. Najnovšie na základe niektorých štúdií vedci vyhlásili, že konope resp. účinné látky v konope znižujú prejavy alergickej reakcie na rôzne druhy alergií.
Výťažky z rastliny konope resp. konopný extrakt, bol tradične používanou liečbou na rôzne zápaly a ochorenia už v začiatkoch 20. storočia !
Práve potreba vytlačiť konope z textilného, ropného a farmaceutického priemyslu mala za následok démonizáciu konope a najmä jej účinnej látky THC. Cielená demagógia, lživá propaganda a užitoční idioti v dôležitých funkciách dosiahli to, že od roku 1930 je konope zakázané. Jeho pestovanie a využívanie bolo tak na dlhé roky zakázané a ľudia ktorí sa snažili bojovať proti tejto demagógii boli perzekuovaní a trestaní.
Nový výskum naznačuje, že starí bylinkári, ktorí využívali konope na liečbu rôznych neduhov, vedeli dobre, čo robia.
Vedci najnovšie veria, že aj konopné pleťové mlieko, ktoré obsahuje THC v bezpečnej koncentrácii môže mať liečebný vplyv na organizmus. Tím z univerzity v Bonne v Nemecku narazil na protizápalové účinky THC náhodou, keď skúmali receptory a fungovanie mozgu u myší. Zvieratá boli geneticky upravené tak, aby nemohli reagovať na kanabinoidy, a to buď THC alebo jeho prírodné endo ekvivalenty produkované v mozgu.
Stalo sa niečo neočakávané, koža okolo uší očervenela a stala sa bolestivou. Vedci si ihneď uvedomili čo to znamená – že kanabinoidy pôsobia ako brzda, bránia imunitnému systému dostať sa mimo kontrolu a spúšťať zápalové reakcie v organizme.
Počas posledných 20 rokov vedci vedeli, že náš mozog produkuje kanabinoidy, ale nebolo jasné, prečo.
Dnes vieme, že kanabinoidy majú nielen psychologické účinky, ale že napríklad ovplyvňujú aj rast kostí. Ďalším novo objaveným účinkom je teda fakt, že kanabinoidy pomáhajú regulovať stimulovať imunitný systém nášho organizmu.
Nemeckí vedci potvrdili svoje predpoklady, podávaním THC maste s obsahom kanabinoidov na kožu pozorovaných myší, ktoré boli vystavené rôznym alergénom. Profesor Thomas Tuting, člen tímu, povedal: „Keby sme aplikovali THC na kožu kožu týchto zvierat krátko pred a po aplikácii alergénu, došlo k oveľa menší opuchom a alergickým reakciám, ako je obvyklé. THC sa viaže na receptory pre kanabinoidy (CB1 a CB2) a aktivuje ich. Týmto spôsobom teda účinná látka THC znižuje alergickú reakciu.“
Dr. Tuting zároveň povedal, že množstvo THC potrebného na zmiernenie alergických rekacií je príliš malé na to, aby malo omamné účinky !
Ďalšou možnosťou by bolo vyvinúť liek, ktorý by zabránil zničeniu tvorby prirodzených endokanabinoidných látok v našom tele. Alebo teda využívať to, čo nám príroda poskytuje a čo sa javí ako prirodzený a účinný liek aj na rôzne alergické reakcie.
Úsmev lieči – Konope lieči