Endokanabinoidný systém tela – (alebo ako je naše telo postavené pre konope)

Endokanabinoidný systém vášho tela sa skladá z kanabinoidných receptorov, endokanabinoidov ako aj enzýmov syntézy a degradačných enzýmov. Toto predstavuje veľmi zložitý a mimoriadne dôležitý fyziologický systém, ktorý ovplyvňuje celý rad metabolických procesov vo vašom tele.

Primárnou funkciou tohto endokanabinoidného systému je zdá sa udržanie homeostázy organizmu a učiť telo zbavovať sa a zotavovať sa zo stresu. Endokanabinoidy sú tiež účinné v regulácii iných vnútro telových systémov ako napríklad, zníženie krvného tlaku, regulácia telesnej teploty, vnímanie bolesti a strachu, regulácia svalového napätia, stimulácia určitých centier v mozgu ako aj stimulácia do jedla.

S objavom dvoch kanabinoidných receptorov, CB1 a CB2, bol vysvetlený molekulárny základ pre účinnosť THC ako aj existencia endogénneho kanabinoidného systému. CB1 receptory sú prítomné v mnohých oblastiach centrálneho nervového systému (CNS), v vysokou hustotou a patria medzi najbežnejšie tzv. G-proteínové receptory v mozgu. Taktiež boli nájdené v rôznych periférnych orgánoch (slezina, žalúdok, miecha, pľúca, atď.) aj keď v menšom rozsahu ako v CNS.

koncentracia receptorov koncentrácia receptoru CB1 v mozgu

CB2 receptory sú prevažne exprimované bunky v imunitnom systéme organizmu človeka, boli objavené aj ako súčasť keratinocytov v koži. Rovnako ako receptory CB1, aj receptory CB2 patria do skupiny G-receptorov reagujúcich na tento konkrétny proteín obsiahnutý v kanabinoidoch rastlín druhu KONOPE.

Akonáhle sú tieto receptory aktivované uvedú do pohybu  tzv. inhibíciu adenylátcyklázy, intracelulárne uvoľňovanie vápnika, vylučovanie draslíka z buniek) čo všetko vedie k modulácii neuronálnej dráždivosti.

Endokanabinoidny system tela Endokanabinoidný systém tela

V roku 1992 Dr. Lumír Hanuš spolu s Dr. William Devane izolovali a určili štruktúru endokanabinoidného neurotrasnimteru na spomínané kanabinoidné receptory, ktorý nazvali Ánandamid (z indického sanskritu je ánanda-blaženosť a slova amid, ktorý vyjadruje chemickú podstatu tejto látky. Ánandamid sa napríklad vyskytuje v kakaových boboch resp. v čokoláde. Dva najšastejšie N-acylethanolaminy v čokoláde (N-oleylethanolamin a N-linoleylethanolamin) neaktivujú kanabinoidné receptory, ale účinne inhibujú rozpad anandamidu. Naznačuje to, že tieto látky môžu prispievať k neodolateľnej túžbe po čokoláde tým, že zabraňujú rozpadu ánandamidu a ten sa v miestach jeho účinku hromadí.

Lumir hanuš  Dr. Lumír Hanuš

V súčasnosti stále prebiehajú výskumy ktoré nám dajú lepšie odpovede na otázky ohľadne toho ako funguje náš vlastný endokanabinoidný systém, ako funguje samotné konope a ako vyťažiť z tejto magickej rastliny čo najlepší efekt a účinok pre osoh človeka.

 

ÚSMEV LIEČI – KONOPE LIEČI

 

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann

 

 

 

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.