Konope a lupus

Čo je Lupus?

Lupus je chronické zápalové ochorenie, ktoré môže mať vplyv na rôzne časti tela, predovšetkým kože, kĺbov, obličiek a mozgu. Toto ochorenie ovplyvňuje imunitný systém, a spôsobuje, že imunitný systém je hyperaktívny. Za normálnych okolností, zdravý imunitný systém kontroluje tvorbu bielkovín (protilátok) ktoré majú za úlohu bojovať proti antigénom (vírusom a baktériám). Lupus spôsobuje, že imunitný systém je zmätený, produkuje nadmerné protilátky ktoré napadajú aj zdravé tkanivá. To vedie k chronickej bolesti, opuchom, kožným problémom a dlhodobému poškodeniu tkaniva.

Podľa údajov až 2 milióny Američanov trpia týmto ochorením. Na Slovensku nám nie sú presne známe údaje o počte pacientov s týmto ochorením. V USA je to však viac než pacientov trpiacich napríklad cystickou fibrózou alebo leukémiou !

Systémový Lupus Erythematosus (SLE) je najčastejšou formou tohto ochorenia. Lupus ako ochorenie sa vyskytuje v rôznych formách, táto forma ochorenia sa označuje ako „systémový“, pretože má vplyv na viacero orgánov. Lokalizované autoimunitné ochorenia, ako je diabetes typu 1, ovplyvňujú iba jeden orgán. Hlavnou komplikáciou takejto formy ochorenia je zápal, ktorý sa vyskytuje v CNS, v mozgu, obličkách a krvných cievach . U niektorých pacientov so SLE sa rozvinie abnormálne usádzanie látok z odumretých obličkových buniek, ktoré majú tendenciu spôsobiť zlyhanie obličiek.

Tento stav, označovaný aj ako lupus nefritída, sa často končí až dialýzou alebo transplantáciou obličiek. Niekoľko pacientov trpí formou SLE, ktorá výhradne postihuje kožu, tzv kožný lupus (alôebo aj Lupienka). Zvyčajne majú pacienti opuchy lymfatických uzlín a rozlíšiteľnú šupinatú kožu a červené vyrážky na lícach, taktiež tzv. motýlie vyrážky na nose. Táto forma SLE je tiež známa ako diskoidný lupus, pretože vyrážky majú kruhový tvar, ako disky.

Iná forma tohto ochorenia, ktorá je zvlášť zaujímavá je tiež  známa ako Liekový Lupus. Takéto prípady sú hlásene ojedinele, ale príznaky Lupusu sa objavujú ako reakcia v dôsledku nežiadúcich účinkov z legálnych liekov na predpis. Predpokladom je kombinácia užívania liekov na hypertenziu s názvom Hydralazín, liekov na srdcovú arytmiu s názvom Procainamide alebo Izoniazid, a liekov používaných na liečbu tuberkulózy. Avšak, podľa Medical News Today „Na trhu je viac ako 400 liekov ktorých kombinácia môže spôsobiť stavy podobné ochoreniu Lupus.“ Podľa Medical News Today však väčšina týchto príznakov odznieva akonáhle sa takéto lieky prestanú podávať !

Ďalšou formou SLE je tzv. novorodenecký Lupus, čo je zriedkavé ochorenie, ktoré postihuje deti žien, ktoré trpia poruchou SLE. Dočasné príznaky sú spôsobené protilátkami v lone matiek, ktoré pôsobia na dojčatá, a zvyčajne vymiznú počas niekoľkých mesiacov. Tieto deti majú tendenciu k rozvoju rôznych zdravotných komplikácií ako je tvorba kožných lézií, nízky krvný obraz a pečeňové problémy v prvých niekoľkých týždňoch svojho života. Avšak, väčšina takýchto detí po čase vyzdravie. Aktuálne však môžu lekári poskyntúť liečbu aj va takýchto prípadoch, pokiaľ to rodičia dieťaťa požadujú.

Čo teda spôsobuje Lupus?

Kým hlavná príčina tohto ochorenia zostáva neznáma, vedci zaznamenali že najviac sa toto ochorenie prejavuje o žien vo veku medzi 15 a 45 rokom života, a ďalšou veľmi ohrozenou skupinou obyvateľstva sú najmä Afroameričania a Aziati. Na základe týchto pozorovaní, vedci prišli s myšlienkou genetickej predispozície na takéto ochorenie, napriek tomu, že nebol identifikovaný žiadny gén ktorý by bol nositeľom takejto zdravotnej komplikácie. Napriek tejto skutočnosti, však Lupus nemá tendenciu objaviť sa v rodinách ale napríklad u dvojčiat sa môže vyskytnúť takéto ochorenie u oboch, alebo len u jedného dieťaťa, čo naznačuje, že toto ochorenie má pôvod vo viacerých faktoroch a taktiež že to má súvis s vplyvmi životného prostredia na človeka. Tie môžu zahŕňať stres, vystavovanie sa nadmernému UV žiareniu, fajčením cigariet, nadmernému vystavovanou sa vplyvom chemických látok alebo aj nadmernému užívaniu rôznych liekov.

Každý, kto trpí ochorením SLE zažíva nejaký druh bolesti kĺbov alebo opuchov, a niektoré sa možu rozvinúť až do ochorenia zvaného artritída. Niekedy je toto ochorenie na ústupe, naopak inokedy pacienti zažívajú náhle zhoršenie týchto stavov. Vzhľadom na tieto priebehy ochorenia existuje niekoľko verzií tejto choroby, a teda žiadny dvaja pacienti nebudú mať rovnaké príznaky. Napriek tejto skutočnosti, väčšina ľudí, ktorí trpia lupusom opisuje priebeh ochorenia veľmi podobne.

Pacienti najčastejšie hlásili bolesti všetkých častí tela, hlavne však v oblasti prstov, rúk, zápästí a kolien. Ďalšie často hlásené bolesti sú tiež: Bolesť v hrudi, depresie, zmeny nálady, únava, nevoľnosť, horúčky, strata vlasov, kožné vyrážky, zdurenie lymfatických uzlín, abnormálna srdcová frekvencia, opuchy rúk a nôh či strata váhy.

Lupus môže tiež viesť k celej rade komplikácií v tele pacienta. Tieto komplikácie bývajú rôzne, najviac sú pacientami udávané  tieto: Hyperaktívny imunitný systém, Vyššie riziko vzniku zrazenín krvi (riziko trombózy a embólie), úbytok červených krviniek (hemolytická anémia – nízky prívod krvi do kostného tkaniva spôsobuje odumretie kosti), zvýšené riziko potratu, predčasného pôrodu a hypertenzie v priebehu tehotenstva alebo zvýšené riziko infekcie a rakoviny, najmä Non-Hodgkinov lymfóm, rakoviny pľúc a rakoviny pečene.

lupus-symptoms

Lupus nie je bežné ochorenie, čo vlastne znamená, že neexistuje žiadny liek. Avšak, príznaky môžu byť ovplyvňované s cieľom zlepšiť kvalitu života pacientov a dopriať pacientom s týmto ochorením kvalitnejší život. Existujúce lieky na zmiernenie príznakov tohto ochorenia ako je Prilosec ®, Prevacid ® a Cytotec ®. Prinášajú často hrozivé vedľajšie účinky, ktoré síce zmiernia príznaky Lupusu, ale naopak predstavujú riziko pre iné orgány a funkcie nášho organizmu.

Liečebné konope & Lupus

Konope je považované za ideálny lieky, ktorý predstavuje účinnú pomoc pacientom s týmto ochorením. Konope je tiež známe pre svoje protizápalové účinky a najmä aktívnym pôsobením na receptory obsiahnuté v imunitnom systéme.

„Znížením hladiny proteínu podporujúceho zápal interleukínu-2 a zvyšovanie hladiny protizápalového proteínu interleukín-10, konope preukazuje, že je prospešné pre liečbu autoimunitných ochorení, kde zápal je hlavnou komplikáciou liečby.“

Dr. Sean Breen, lekársky riaditeľ centra Liečebnej Marihuany v južnej Kalifornii, potvrdil výsoký prínos konope pri liečbe jeho pacientov s diagnózami ako je reumatická artritída alebo Lupus.

Dr. Breen, potvrdzuje, že odporučil svojim pacientom najmä odrody Indica a väčšina z jeho pacientov hlásila po čase naozaj významné zlepšenie svojich zdravotných stavov. Nakoľko oficiálny liek na toto ochorenie neexistuje, predstavuje práve konope veľkú nádej pre pacientov s Lupusom, alias Lupienkou.

 

 

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann

 

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.