MUDr. Tomáš Zábranský Phd – Liečebné konope v praxi

„MUDr. Zábranský upozornil na to, že rastúci záujem výskumníkov aj praktických lekárov o využití konope a jeho produktov v stúpajúcom počte krajín môže mať najmenej dva hlavné dôvody. Nachádzajú uplatnenie u chorôb, na ktorých liečbu súčasná medicína zodpovedajúce lieky doteraz ešte stále hľadá a / alebo majú proti iným formám liečby nesporné výhody. K tej hlavnej podľa neho patrí skutočnosť, že napr. „Pri tlmení bolestivých stavov je – oproti opiátom, steroidným analgetikám či antiflogistikám – riziko predávkovania s následkom smrti u konopných látok limitne blízke nule“. K ďalším výhodám liečebného konope a jeho produktov patria aj nižšie náklady na niektoré typy liečby, možnosť úpravy dávky liečebnej látky samotným pacientom tak, aby dosiahol vytúžený efekt (typicky zmiernenie bolesti, nevoľnosti, poruchy koordinácie pohybov) a obmedzenia vedľajších príznakov (nežiaduce omámenie, prílišné ovplyvnenie vedomia, atď.), ktoré sú typické u niektorých iných liekov.

Ďalšou možnou výhodou je podľa MUDr. Zábranského aj rad rôznorodých možností aplikácie liečebných preparátov z konope a / alebo rastlinného konope. Sativex obsahujúce výťažok z konope (delta-9-THC a CBD), sa podáva vo forme sublingválneho spreja, ktorý je aplikovaný pod jazyk chorého človeka. Vo svete existujú aj ďalšie synteticky vyrábané lieky. Ide napr. O delta-9-THC Dronabinol, vyrábané vo svete pod názvami Marinol, Cesanet alebo Nabilon. Tieto lieky nie sú dosiaľ v českom (ani Slovenskom pozn. prekladateľa) liekopisu registrované. Ale ani rastlinné konope nie je nutné len fajčiť v podobe cigariet, čo je asi najznámejší spôsob jeho aplikácie. Konope možno konzumovať perorálne vo forme rozomletého prášku alebo čerstvých listov a kvetov. Tie možno pridávať do jedla, zapiť či zapiecť, alebo vďaka tomu, že účinná látka THC je rozpustné v tukoch a alkoholu, môžu byť užívané vo forme alkoholových či mliečnych extraktov. Alternatívou rizikového fajčenia v cigaretách či fajkách je vaporizácia, pri ktorej môžu byť inhalované účinné látky, ktoré sa – bez karcinogénnych látok – uvoľňujú pri procese vysokostupňového horenia. Tento spôsob aplikácie umožňuje, vďaka okamžitému účinku, flexibilné dávkovanie pre pacientov. Ďalšou možnou formou, v ktorej môžu byť konopné produkty užívané, je konopný olej obsahujúci výťažok z konopnej živice. Tu je potrebné zdôrazniť, že ďalší známy konopný produkt – hašiš – nie je medicínsky indikovaný v žiadnej krajine.

V závere svojho vystúpenia MUDr. Zábranský zhrnul regionálna dostupnosť konope alebo jeho produktov pre štandardnú medicínsku liečbu pacientov, ktorí trpia rôznymi typmi ochorení. Uviedol: „syntetické THC je – pod rôznymi názvami liekov – predepisované pre liečbu nechutenstva a nevoľnosti v USA, v Izraeli, v Nemecku, v Anglicku, vo Švajčiarsku a v niektorých ďalších európskych štátoch. Prírodné konope je schválené ako súčasť oficiálneho liekopisu v Kanade, v Holandsku, vo Švajčiarsku či v dvadsiatich dvoch štátoch USA „. MUDr. Zábranský ešte zdôraznil, že rovnako ako iné lieky, štandardne používané v súčasnej medicíne, môže mať aj konope – najmä v prípadoch, keď dochádza k porušovaniu liečebného režimu – negatívne účinky. “

 

Zdroj: Radimecký J. Súhrnná správa z odborného parlamentného seminára. 1. Praha: Centrum adiktológie, PK 1. LF UK a VFN, 2010.

Prepis: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.