Austrálsky model liečebného KONOPE (aj pre deti)

Liečebné konope bude pestované v Austrálii, a prvé konope sa dostane k pacientom už v roku 2017.

Legislatíva vstúpi do platnosti koncom roka 2015. Prví pacienti na získanie prístupu ku konopnej liečbe budú deti trpiace ťažkou epilepsiou, ktoré budú mať k dispozícii konope vo forme oleja, tinktúry a iné produkty ktoré sa neužívajú fajčením.

Tento krok prichádza po tom, čo tzv. reformná komisia pre viktoriánsky zákon na základe 42  odporúčaní vo svojej správe z 31. augusta, odporučila aby sa prijali také opatrenia ktoré umožnia predpisovanie konopnej liečby odbornými lekármi ako aj jej výdaj v lekárňach.

Pacienti musia trpieť ťažkými epileptickými záchvatmi, svalovými kŕčmi vyplývajúcich z roztrúsenej sklerózy, silnými bolesťami a nevoľnosťou vyplývajúcej z rakovinou alebo HIV / AIDS alebo chronickej bolesti a tento stav musí byť schválený dvoma nezávislými odborníkmi.

Coltyn Crue úspešný konopný pacient #Coltyn Crue

Pacienti s inými zdravotnými ťažkosťami, môžu získať prístup ku konopnej liečbe len vo výnimočných prípadoch a takáto žiadosť musí byť schválená tajomníkom ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb. (Byrokracia nie je doménou „iba“ Slovákov očividne chorý človek sa potrebuje liečiť a nie behať po úradoch a vybavovať si povolenie).

Premiér Daniel Andrews opísal tento zákon jeden z najlepších dní jeho politickej kariéry: „Reforma Landmark znamená že austrálske rodiny sa už nebudú musieť rozhodovať medzi porušením zákona a utrpením svojich blízkych. V súčasnosti máme v programe asi 450 detí ktoré konečne dostanú liek ktorý im pomáha“ Možno by si z takejto rétoriky mohli brať príklad aj slovenskí politici ktorí majú plné ústa rečí o tom ako im záleží na zdraví národa 🙂
Táto reforma však stále nepočíta s možnosťou samo pestovania konope doma pre chorých ľudí čo je samozrejme v rozpore s našou filozofiou ktorá hovorí že každý človek by mal mať právo si pestovať svoju vlastnú medicínu, doma a zadarmo ! Ako dôvod tohto obmedzenia predseda komisie hovorí: „Najlepší spôsob, ako dodať schválené liečebné konope pacientom je cez farmaceutické firmy ktoré majú skúsenosti s výrobou liekov“ – ako pardon pán predseda ale konope sa nevyrába, konope len rastie a my ho užívame a samozrejme farmaceutické firmy by radi opäť zvyšovali svoje zisky na úkor chorých ľudí napriek tomu že takúto medicínu si vie každý dopestovať sám !

hemp4 Austrálsky pacienti na proteste za svoje práva

Špecialista komisie Ian Freckleton povedal, že nová právna úprava bola prelomovú a prestanú zúfalé pokusy pacientov a ich rodinných príslušníkov pred trestným stíhaním za užívanie liečebného konope. (Bohužiaľ na Slovensku vás radšej nechajú umrieť ako by mali prehodnotiť 25 rokov staré a nefunkčné drogové zákony)

Následne bude potrebná novelizácia ktorá upraví celý proces a realizáciu konopnej liečby bez trestného postihu pre dodávateľov (pestovateľov) a odberateľov (pacientov).

Samotný austrálsky premiér uviedol, že nemá „žiadny problém s liečivým užívania konope“ a ďalších politikov vyzval na nasledovanie týchto krokov – „ je to predsa otázka zdravia a života, nesmieme byť ľahostajní voči týmto otázkam“ dodáva premiér Daniel Andrews.

„Austrália cestu k legalizácii liečebného konope, pretože vieme, že to je veľký rozdiel pre kvalitu života chorých ľudí pretože vieme že dôkazy o liečebnej sile konope ako aj celosvetová podpora medicínskeho využívania konope stále rastie“  dodal  Minister zdravotníctva Jill Henessey.

Austrálska vláda a mnohých ďalších krajín po celom svete sa viac otvárajú politike založenej na rozumnom prístupe ku konope založenom na dôkazoch v súvislosti s liečivým konope. Na záver musíme opäť raz smutne skonštatovať že aj v tomto smere je Slovensko zaostalou krajinou kde na každom rohu síce kúpite škodlivý a regulovaný alkohol, ale za pestovanie konope pre chorého člena vašej rodiny vám hrozí väzenie 5-12 rokov. A práve preto by mali nielen chorí ľudia ale aj všetci ostatní ktorým nie je ľahostajný osud chorých a trpiacich pacientov aj na Slovensku hovoriť o tomto probléme, apelovať na politikov pretože nikdy neviete kedy aj vy budete potrebovať tento prírodný nástroj na uzdravovanie človeka.

 

Autor: John Green – Zakladateľ MedicalMarijuana.co.uk

Photo: Coltyn Crue

Preklad: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.