Ako vyzerá Holandsko 40 rokov po dekriminalizácii Marihuany / KONOPE ?

Ak je niekto na svete, kto má naozaj skúsenosti s legalizáciou resp. presnejšie dekriminalizáciu konope (marihvány) je to Holandsko. Už takmer 40 rokov funguje regulácia trhu s predajom a užívaním marihuany a jej produktov v kaviarňach označovaných aj ako Coffeeshops – ktoré majú povolené skladovať a predávať malé množstvá konope resp. konopných drog osobám starším 18 rokov.

Vďaka tejto štyridsať ročnej holandskej skúsenosti z ktorej môžeme čerpať sú názory samotných Holanďanov veľmi inšpirujúce a poučné v dnešnej dobe. Ako ukázal nedávny prieskum z leta 2015, takmer 70% obyvateľov Holandska podporuje rozšírenie marihuany resp. konopných zákonov v krajine tak aby sa uvoľnili obmedzenia týkajúce sa pestovania konope.

Ďalšie prieskumy posledných 2 rokov jasne ukazujú že:

  • 65 % holandských obyvateľov žiada úplnú legalizáciu výroby a predaja konope a jej produktov.
  • 61 % Holanďanov tvrdí že obmedzenie konopných kaviarní (tzv. cofeeshops) a s tým súvisiaci pokles predaja konope najmä pre domácich užívateľov by bol veľmi zlý nápad.
  • 57 % Holanďanov si myslí, že povolenie pestovať 5 rastlín pre osobnú potrebu by malo byť naďalej legálne pre obyvateľov Holandska.
5878870865_c496d6b96f_b      Turisti ktorí radi navštevujú konopné kavoarne sú významnou súčasťou príjmov v Holandsku
  Coffeeshop amsterdam    Ponuka odrôd KONOPE býva pestrá
    src.adapt.960.high.dutchpot1a.1393642006507 Návštevníkmi konopných kaviarní sú ľudia všetkých spoločenských vrstiev a každého veku

Tieto odpovede boli nedávno predložené v Nadnárodnom inštitúte pre medzinárodné mimovládne organizácie pracujúce na rôznych politických otázkach. Nakoľko Holandsko je často terčom iných krajín pre svoju liberálnu drogovú politiku je potrebné vyhotovovať podobné prieskumy – pretože  odporcovia konope (pravdepodobne platení lobistickými skupinami) často napádajú práve Holandsko v debatách o zmene celosvetovej drogovej politiky.

Odporcovia legalizácie, napríklad poukazujú na to, že v posledných rokoch niektoré holandské obce začali obmedzovať predaja konope pre zvýšený počet sťažností voči zahraničným turistom ktorí chodili do pohraničných obcí Holandska práve za účelom tzv. drogovej turistiky. Naopak zástancovia legalizácie, sa čoraz častejšie odvolávajú na údaje z desaťročí využívaného zákona ktorý dovoľuje užívať konope legálne – skúsenosť ktorá poukazuje na to že KONOPE alebo ak chcete marihuána nie je vstupnou bránou k tvrdým drogám čo je podložené niekoľkými štúdiami a výskumami nielen z Holandska.  Zároveň počas týchto rokov v Holandsku klesol počet užívateľov tvrdých drog.

Holandský model, samozrejme tiež potreboval niekoľko rokov kým sa stal účinným nástrojom drogovej politiky štátu. Holandský prístup k marihuane sa pohybuje niekde medzi prísnym zákazom platným vo väčšine štátov a totálnej komerčnej legalizácie ktorú teraz zaviedli niektoré štáty USA alebo v Uruguaji. Jedno zo zvláštností tohto modelu je, že predajné miesta tzv. Coffeeshopy nesmú konope pestovať resp. nakupovať oficiálne, v prípade že ju už však „nejak zázračne“ vlastnia, môžu ju predávať oficiálne s daňovým príjmom pre štát.

Prieskumy holandských obyvateľov poskytujú užitočný barometer toho, ako verejnosť vníma, úspech holandskej drogovej politiky. A dáta hovoria jasne, že verejnosť je nielen proti sprísňovaniu drogovej politiky ale uvoľňovanie zákonov týkajúcich sa pestovania, predaja a ďalšieho využívania konope pre širokú verejnosť.

freedom for cannabis

Pokiaľ ide o Slovenské zákony, strana SaS sľubovala zmenu drogovej politiky vo voľbách do parlamentu v roku 2011 – neskôr však pre politické čachre-machre od tejto agendy upustila čo určite sklamalo veľkú časť voličov tejto strany. Stále však chýba vôľa politikov venovať sa otázke zmene drogových zákonov aj pre ich osobnú neznalosť tejto problematiky kedy chýba na Slovensku osobnosť odborne a spoločensky akceptovateľná v drogovej problematike, ktorá by vniesla nové pohľady do tejto problematiky. Dúfame že konferencia UNGASS 2016, ako aj ďalšie aktivity nielen nášho OZ ale všetkých organizácií a združení okolo drogovej problematiky prispejú k zmene týchto otázok obzvlášť v krajine kde je nadmerná spotreba alkoholu a rakovinové ochorenia sú neustále na vzostupe.

Pri pohľade do budúcnosti môže byť aj holandský model inšpiráciou pre kompetentných ľudí vo vedení Slovenského štátu zodpovedných nielen za otázky zdravia ale aj slušného života v tejto krajine (kde 75% drogových trestných činov súvisí práve s držaním KONOPE !)

 

Úsmev lieči – Konope lieči

 

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann
Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.