Ako dlho máte THC v tele ?

above the ignorance

Je to jedna z veľkých tém užívateľov konope – ako dlho trvá zostávajú kanabinoidy detekovateľné v tele? Pár týždňov? Mesiac? Tri mesiace? Tento problém priamo ovplyvňuje testovanie na drogy pri vstupe do zamestnania a určuje, že vodič zatknutý za riadenie pod vplyvom konope môžu byť legálne považovaný „pod vplyvom“ – aj keď je triezvy resp. konope užíval pred niekoľkými dňami.

Väčšina štátov v USA a siedmich európskych krajín si stanovili zákonné limity pre koncentráciu kanabinoidov v krvi. Ak vodiči prekročí tieto limity, môže byť odsúdený resp. stíhaný. Samozrejme, že tieto testy neukazujú aktuálnu hranicu THC v krvi ale len zostatkové enzýmy na ktoré sú kanabinoidy viazané.

Metabolity, malé molekuly, ktoré sú sprostredkovateľmi a produktami metabolizmu chemických zlúčenín marihuany, sú tými čo zostávajú vašom tele a môžu byť merateľné pomocou rôznych testov. Potom, čo človek užije konope, psychoaktívna látka THC sa metabolizuje v pečeni pomocou  vybraných enzýmov, najprv do aktívneho hydroxy-THC, potom transformuje do nie-psychoaktívnej kyseliny THC (THC-COOH), v tuku rozpustný metabolit, ktorý vystupuje z tela veľmi pomaly. Konope vstupuje do krvného obehu v priebehu niekoľkých minút, od fajčenia to trvá asi 20 minút, pri orálnom požití to býva približne 30 minút dokáže opustiť telo (krvny sediment) do 24 hodín – ale nie vždy (o tom viac nižšie). Konope, je v moči dlhšie ako v krvi, tento fakt ukazuje len užívanie konope v poslednej dobe ale nikdy nepotvrdzuje aktuálnu intoxikáciu. Niektoré metabolity THC majú eliminačný polčas (čas potrebný pre ich stratu polovicu svojej farmakologickej aktivity) presnejšie 20 hodín. THC-COOH ( má dlhší polčas vylučovania, až 13 dní, všeobecne považovaný za prah pre detekciu konope v moči.)

U niektorých dlhodobých užívateľov konope boli zaznamenané tieto metabolity aj 3 mesiace po užívaní konope ! Magazín 2009 publikoval štúdiu o tehotnej nórskej žene, ktorá pravidelne užívala konope, boli nájdene stopy THC-COOH v jej moči po dobu 84 dní po tom, čo prestala konope úplne užívať (hrozila jej trestná hospitalizácia podľa nórskeho práva. Ďalšia ’09 štúdia, publikovaná v časopise ADDICTION dospela k zaujímavému záveru:  „koncentrácia 25 pravidelných užívateľov konope, ktorí boli na stráženom a bezpečnom mieste počas celého skúmaného obdobia strážení bez prístupu ku konope počas týždňovej abstinencie odhalila, že v krvi mali rôzny úrovne THC metabolitov a výsledky boli variabilné v závislosti od metabolizmu skúmanej osoby. 9 zo skúmaných dobrovoľníkov nemali po týždni namerané žiadne hodnoty THC metabolitov.  Ďalších 6 účastníkov výskumu malo nameranú celkom vysokú koncentráciu THC metabolitov aj po týdžni abstinencie.

Tieto poznatky by bolo vhodné doložiť ako argument, že elektronické testovanie na konope nie je dôveryhodné a nemôže byť právnym dôkazom pre stíhanie vodičov ktorým boli namerané hodnoty THC pomocou týchto nedokonalých metód

 

Zdroj: LeafScience
Preklad: MediCann Slovakia

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.