Základné údaje o neliečebnom konope :)

Poľnohospodárska výroba

…..Táto plodina vyžaduje pomerne malé množstvo hnojív, je nenáročná na spotrebu dusíka, ktorého nepotrebuje viac ako 80-120 kg/ha.
– Jej hlboký koreňový systém umožňuje čerpať živiny z väčšej hĺbky, ktorá je pre iné plodiny nedosiahnuteľná, s čím je spojené zníženie rizika splavovania dusíka do spodných vôd.
– Pri jej pestovaní zostáva na pôde veľké množstvo biomasy.
– Nevyčerpáva pôdu a je daná možnosť opakovaného výsevu po niekoľko rokov pri rovnakých výnosoch
– Nemajúc takmer žiadnych prírodných nepriateľov, vyžaduje veľmi obmedzené alebo vôbec žiadne pesticídy.
– Všetky časti rastliny môžu byť hospodársky využité.
– Z kontaminovanej zeme absorbuje ťažké kovy a hlboký koreňový systém zabraňuje erózii pôdy, zlepšuje štruktúru pôdy a jej prevzdušnenie.
– Značné tienenie má vplyv na optimálny obsah vody v pôde, čím sa zároveň výrazným spôsobom zlepšuje pôdna fauna.
– Pšenica vysiata po konope dáva o 20 % vyššiu úrodu.
– Konopné polia na jar lepšie schnú a zohrejú sa rýchlejšie, s čím je spojená možnosť skorších poľných prác.
– Ak je konopa na vlákno máčaná na poli, až 2/3 organickej hmoty sa vracia do pôdy.
– Zem sa po nej ľahšie orie, oveľa ľahšie ako po obilí alebo kukurici. Šetrnejšie k pôdnemu humusu sú len alfalfa a ďatelina.
– Je daná možnosť pestovania konope na mokrinách alebo trvalo podmáčanej bažinatej pôde.
Je schopná počas rýchleho rastu a prudkého rašenia listov neobyčajne účinne likvidovať burinu, čo dáva možnosť jej použitia ako prírodného herbicídu i na také odolné buriny ako sú bodliak a pýr, pričom ju likviduje tak účinne, že táto nemá možnosť vôbec vykvitnúť. Nepotrebuje teda žiadne herbicídy, dokonca na väčšinu z nich reaguje veľmi citlivo – na prípravky, ktoré zostali v zemi z minulého roka reaguje slabším rastom.
– Má pozitívny vplyv na osevný plán pre ďalšie osevy.
– Pri uplatňovaní ochrany rastlín je prínosom málo chorôb a škodcov, ktorí môžu narobiť relevantné škody. Dôvodom je, že nemá žiaden príbuzný druh, s výnimkou chmeľu.
V postavení pridruženej plodiny konopa chráni iné plodiny pred bielym a zeleným motýľom, zabraňuje neskorej plesni zemiakov, spôsobenej Phytophorou infestans, fazuľu nenapadá hnedá škvrna, účinkuje proti infestácii astier Fusáriou, chráni cukrovú repu pred kvetilkou, chráni hrach pred mšicami (Acyrthosipha pisum) a v obilniciach, v ktorých bolo sušené konope sa neusídlia mole.
– Počas žatvy a úpravy pôdy sa v západnej Európe konope kosí alebo seká na 50-60 cm dlhé kusy a necháva sa 2-3 máčať na poli. Máčanie slúži ako ochrana pred eróziou a pripája sa k tomu organická masa na pôde, ktorá vracia naspäť živiny.
Na vypestovanie konope je treba asi 50 pracovných hodín na 1 ha, čo zahŕňa oranie, bránenie, smykovanie, siatie, valcovanie, kosenie, rozprestrenie, zbieranie, lámanie, rezanie, balíkovanie a odvoz.

 

Potravinársky priemysel

…..Konopné semeno je najúplnejší proteín v rastlinnej ríši. Množstvo bielkovín je najvyššie hneď po sojových bôboch. Je daná možnosť výroby všetkých produktov, ktoré je možné vyrobiť zo sóje, vrátane konopného tofu alebo konopného mlieka.
…..Obsahuje vysoký obsah globulínu edestinu, ktorý je veľmi podobný globulínu obsiahnutému v krvnej plazme. Je ľahko stráviteľný, vstrebateľný a využiteľný ľudským organizmom. Slúži na udržanie zdravého imunitného systému, pretože je využiteľný pri produkcii protilátok na rôzne nebezpečné činitele. Je natoľko kompatibilný s tráviacim ústrojenstvom človeka, že československá Štúdia tuberkulóznej výživy (z r. 1955) vyhlásila konopné semienko za jedinú súčasť stravy, prostredníctvom ktorej je možné liečiť TBC.
…..Ďalej je tu obsiahnuté vysoké percento esenciálnych mastných kyselín (EMK), ktoré sú predstupňom prostaglandinového radu (PGE 1,2 a 3). PGE 1 urýchľuje produkciu cholesterolu a rozširuje cievy, čím zabraňuje hromadeniu krvných doštičiek v artériách. Štúdia z r. 1992 dokázala, že strava obsahujúca konopné semeno spôsobuje prudký pokles celkovej hladiny cholesterolu v krvi. Konopný olej môže byť užívaný neustále bez toho, aby sa u človeka objavil buď nedostatok alebo nevyrovnanosť EMK.
…..Stupeň oxidácie konopného oleja je 0,1-0,5, čo je veľmi nízka a bezpečná hodnota, ktorá neohrozuje jeho chuť. Výška peroxidového čísla v zastudena lisovanom olivovom oleji je asi 20 a u kukuričného oleja je to 40-60.
…..Výnos konopného oleja je asi dvakrát vyšší ako pri repke, ktorá okrem toho obsahuje karcinogén – kyselinu erukovú.
…..Vtáky kŕmené konopným semenom sa dožívali o 10 % dlhšie ako kontrolná skupina, ich potomstvo bolo početnejšie a mali lepší zdravotný stav.

Kozmetika

…..Olej je vynikajúcim zmäkčovadlom na pokožku i vlasy, čo je spojené s možnosťou výroby prostriedkov osobnej hygieny a kozmetiky – masážnych olejov, mastí, krémov, balzamov, šampónov a čistiacich pleťových vôd.
…..Podporuje vnútornú aj vonkajšiu samoliečebnú schopnosť organizmu, základné mastné kyseliny sa priamo vstrebávajú do telových buniek. Je daná možnosť liečby neurodermatídy a ďalších ochorení kože, pričom využitie je možné aj na výrobu hojivých mastí pri poškodeniach kože, uštipnutí hmyzom a drobných poraneniach, vyrážkach alebo herpesoch.

Farby, laky a tmely

…..Konopný olej je vynikajúci lubrikačný prípravok, s vysokým potenciálom pri ochrane dreva ako konzervačná látka s vysokou trvanlivosťou. Je vhodný na výrobu farieb, pričom vďaka svojej štruktúre preniká hlbšie pod povrch. Neobsahuje solventy a alergény.
…..Konopný prášok na pranie je prevratným objavom – novým saponátom, 100 % ekologicky čistým, testovaným na objednávku OECD. Výsledky testov ukázali, že tenzidy obsiahnuté v tomto prášku sú silnejšie, no šetrnejšie k životnému prostrediu ako tie, ktoré sú v iných syntetických detergentoch na trhu. Vo vode sa rozkladajú v priebehu 7 dní, takže ju nekontaminujú ako iné, ktoré sa vo vode nerozkladajú, takže miera ohrozenia čistoty vody konopnými tenzidmi je nulová. Konopný prací prášok je výborným prostriedkom pre alergikov, keďže testy robené na 250 ľuďoch, z ktorých 20 % bolo alergických na bežné pracie prostriedky, nepreukázal žiadnu alergickú reakciu. Neobsahuje bieliace zložky, fosfáty, enzýmy alebo zjasňovače farieb. Jeden kilogram prášku stačí na vypranie 68 kg bielizne ( pri strednom znečistení, v stredne tvrdej vode ).

Textílie

…..Dôležitosť textilného priemyslu je jasne daná jeho využitím ako základnej potreby človeka, bez ohľadu na jeho osídlenie a oblasť, kde žije. Najnovší trend v súčasnosti mapuje možnosti využitia pokiaľ možno prírodných zdrojov vlákna, nakoľko oproti neprirodzeným umelým vláknam s kontroverznými vlastnosťami a vplyvmi na ľudskú pokožku, sú tieto oveľa zdravšie vo vzťahu k človeku, ako aj životnému prostrediu. Výnimku tvorí bavlna, ktorá napriek tomu, že je pestovaná na 3% najlepšej poľnohospodárskej pôdy na Zemi, spotrebúva až obludných 26 % všetkých spotrebovaných pesticídov. Tento trend má za následok katastrofický dopad na zdroje vody a pôdy, ktorá sa neustále viac a viac znehodnocuje. Ekonomické dopady pri importe tohto vlákna ani spomínať netreba. Sú to do vzduchu vyhodené peniaze v dobe, keď domáci poľnohospodári majú potenciál nahradiť bavlnu vlastným vláknom.
…..Konopné vlákno je najtrvácnejšie a najpevnejšie prírodné vlákno. Na porovnanie, dĺžka konopného lykového vlákna je aj 4-4,5 m, pokiaľ bavlnené vlákno meria asi 2 cm. Tento pomer, ako aj ďalšie fyzikálne vlastnosti konopného vlákna spôsobujú osemnásobnú pevnosť v ťahu a štvornásobnú trvanlivosť v porovnaní s bavlnou.
…..Má prirodzený lesk, dobre sa farbí, je absolútne odolné voči molom, absorbuje až 30% vlhkosti (vlákna v súčasnosti na trhu len asi 12%), má prvotriednu žiaruvzdornosť (pri 370°C nebola zaznamenaná ani len zmena farby, pri 1000°C vlákno iba zuhoľnatie, no nezhorí), je v oveľa menšej miere napádané baktériami ako bavlna, zachytáva až 95% UV-žiarenia (iné látky 30 – 90 %), lepšia odolnosť voči plesni ako bavlna.
…..Konopné vlákna sú antistatické, takže sa menej špinia.
…..Človeku odetého do konopnej textílie je v zime teplejšie a v lete chladnejšie ako pri odevoch z bavlny alebo umelých vlákien (v lete udržiava o 5°C nižšiu teplotu ako je teplota okolia).
…..Výnosy konopného vlákna sú dvaapolkrát vyššie ako pri ľane, z 1 ha – 2,5 t vlákna.

Papier

– Polovica všetkých zoťatých stromov padne za obeť výrobe papiera, pričom však v prepočte každá tona konopného papiera zachráni v priemere 12 stromov.
– Do polovice 19. storočia sa 80% papiera vyrábalo z konope. Ide o lacnejšiu výrobu bez dopadu na životné prostredie, pričom kvalita konopného papiera ďaleko prevyšuje kvalitu papiera vyrábaného z dreva.
– Odoláva rozkladu a časom nežltne, papierenská drť z krátkeho vlákna – pazderia (medzi dužinou a lykom) je o 15% belšia a omnoho poddajnejšia ako z drevnatého vlákna.
– Hodnota lignínu u konope je 10% (u dreva 20-30%), čo kladie menšie nároky pri výrobe na zaťažovanie prírody, pri jeho výrobe sa spotrebuje menej energie a chémie.
– Vďaka lepšej kvalite vlákna môže byť konopný papier viac ako dvojnásobne recyklovateľný v porovnaní s dreveným papierom.
– Obsah celulózy v lyku konope je o 65% vyšší ako v drevnom lyku – z 1 ha konope je možné získať 2,7 t celulózy, z 1 ha lesa len 0,5 t.

Stavebný priemysel

…..Fosilizované konopné stonky pomleté na múčku za pridania vody a vápna tvrdnú do pevnej hmoty – polybetónu, materiálu dvojnásobne odolného v porovnaní s betónom, pri súčasnom udržaní si určitej pružnosti. Tento materiál je sedemnásobne ľahší než bežný betón, má výborné tepelne- a zvukovoizolačné vlastnosti, je odolný voči hmyzu, výhodou je jednoduchá a nenáročná výstavba, je netoxický, elektricky nevodivý s neutrálnou vôňou a dobrou priepustnosťou plynov a pár, takže perfektne vyrovnáva vlhkosť.
…..Energetická náročnosť je veľmi malá, 1 ha konope poskytne cca 60 m3 hmoty, čo stačí na jeden dom o rozlohe približne 135 m2.
…..Ide o výhodný materiál na výrobu tzv. „sendvičových dosiek“ s neporovnateľne lepšími vlastnosťami ako pri doskách vyrábaných z dreva.

Energia


…..Biomasu je možné spracovať na širokú škálu kvapalných, pevných a plynných palív, ktoré môžu byť ďalej premenené na elektrickú energiu. V jednom aspekte je biomasa zvlášť výhodná. Máme pre ňu nevyhnutné technologické vybavenie. Terajšia infraštruktúra dokáže spracovať, skladovať a distribuovať biopalivá bez ďalekosiahlych úprav. Ekonómia sa aj tu snúbi s ekológiou, pretože sa odstraňuje geologický prieskum, vrty, ťažba, spracovanie a preprava fosílnych palív a poskytuje čistejšie spaľovateľné palivo.

Stonka konope ako zdroj energie.

…..Drevnatú stonku je možné zožať, zlisovať alebo zviazať a priamo páliť buď rovno na kúrenie alebo k pohonu elektrických generátorov. Celulózu a hemicelulózu v dužine je možné enzymaticky alebo bakteriologicky rozložiť na škroby, ktoré je možné následnou fermentáciou premeniť na alkoholové palivá alebo ďalej na metanol, etanol či plynný metán. Ak počítame s výnosmi 10-20 t suchej stonky na hektár, pre poľnohospodárov by to mohol byť zaujímavý druh výroby. Pri výpočtoch sa oprieme o fakt, že 5 t stonky dá asi 1900 litrov metanolu, pri priemernej úrode by z 1 ha mohlo byť 4000-4500 litrov metanolu. Pri ďalšom spracovaní tento metanol zmiešaním s konopným olejom dá perfektnú ekologickú bionaftu, takže z hľadiska pohonných hmôt bude poľnohospodár úplne sebestačný. To by v konečnom dôsledku mohlo viesť k zakladaniu malých a stredných družstevných regionálnych centier pre spracovanie biomasy, ktorým by pestovatelia poskytli surové či čiastočne spracované konope, výmenou za trvalý prísun paliva.

Semeno konope ako zdroj energie.

…..Chemickou extrakciou je možné na olej spracovať až 40 % objemu semena. V priemere je možné počítať s výnosom asi 1 t / ha. To sú však len veľmi opatrné odhady, podľa určitých štúdií vo svete sú možnosti výnosov oveľa vyššie. Ak olej tvorí 35% tejto hmotnosti, dostaneme 350 kg, pričom jeden liter konopného oleja váži približne 0,9 kg. Z 1 ha konope teda získame približne 400 litrov oleja (oproti 220 l slnečnicového), k tomu 750 kg semenného koláča a niekoľko ton stonky. Konopný olej má hodnoty spaľovania a viskozity porovnateľné s vykurovacím olejom č. 2. Je výrazne hustejší než rafinované tekuté palivo a jeho vlastnosti zlepší pridanie malého množstva metanolu. To z neho robí vynikajúce okysličené kvapalné palivo, varnými parametrami a viskozitou podobné naftovým palivám. Tento hybridný zdroj paliva zabezpečuje plný výkon motora, so zníženou produkciou CO a o 75% nižším množstvom sadzí a pevných častíc.

 

Zdroj: Zelený Svet – Cannabia

 

Share

One thought on “Základné údaje o neliečebnom konope :)

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.