V Čile zbierajú prvú úrodu liečebnej marihuany

Pracovníci v Čile začali v utorok historicky prvý zber lekárskej marihuany po tom, čo bola táto rastlina legalizovaná na medicínske využitie. Marihuana ako rekreačná droga ostáva v krajine zakázaná.

a harvest

S odobrením miestnych orgánov, začala charitatívna organizácia Daya Foundation, zber asi 400 rastlín zasiatych v októbri minulého roka na základe osobitného povolenia na výrobu konopného oleja, ktorý bude bezplatne predaný asi 200 pacientom s nádorovým ochorením, na liečbu ich bolesti.

Rastliny boli vysadené na rozlohe cca 100 m2 v oblasti La Florida, zámožnej štvrti hlavného mesta Santiago. Po Zbere, budú tieto rastliny prevezené do prísne stráženého priestoru kde budú vysušené a poslané do laboratória na ďalšie spracovanie. Predpokladá sa, že prvé dávky z tejto úrody budú dodané k pacientom v januári 2016.

„Všetko to robíme kvôli dôstojnosti pacientov, ktorí zomierajú každý deň v bolestiach a napriek vysokým účtom za lekársku starostlivosť a drahé farmaceutické prípravky“ hovorí Rodolfo Carter, starosta La Florida, na slávnostnom začatí zberu úrody.

Cecilia Heyder, 47-ročná žena s lupusom (auto imunitné ochorenie) a rakovinou prsníka, povedala, že bola niekoľkokrát zatknutá za používanie marihuany ktorá jej zmierňuje jej bolesti.

„Nie som zločinec, alebo nejaký díler. Nežiadala som aby som bola chorá, ale som. Žiadala som aby mi umožnili liečiť sa s marihuanou lebo mi pomáhala, zakázali mi to“ povedala agentúre AFP.

Uvítala projekt dať pacientom legálne prístup k tomuto lieku, ktorý ako hovorí pomáha pri neznesiteľných bolestiach.

„Už nemusím žiť na invalidnom vozíku. To zmenilo kvalitu  môjho života. Nie som zdravšia, ale cítim sa zdravšia a to je pre mňa dôležité“ povedala Cecilia Heyder.

Úroda a zber prišli práve v čase keď Čilský kongres skúma návrh zákona, ktorý by legalizoval pestovanie až 6 rastlín pre súkromné ​​rekreačné a liečebné užívanie.

V prípade schválenia v pondelok 13. apríla by bola marihuana vyňatá zo zoznamu tvrdých drog a v sociálne konzervatívnej krajine ako je Čile by bola postavená na úroveň mäkkých drog ako alkohol. Tento zákon by obmedzoval užívanie (fajčenie) marihuany na verejnosti, zároveň však povoľuje držanie až 10 gramov marihuany pre vlastnú potrebu.

V súčasnosti môžu Čiľania konzumovať marihuanu v súkromí. Je nezákonné marihuanu pestovať a predávať 😉

Zdroj: medicalxpress.com

Preklad: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.