Nepodliehajte dojmu, že známych liečebných účinkov konope možno dosiahnuť nejakou syntetickou náhradou prírodného komplexu tzv. full spektrum. Nenechajte si ani nahovoriť, že sa dá akokoľvek synteticky zosilniť či upraviť výsledný účinok konope dodaním akýchkoľvek látok, ktoré rastlina prirodzene neprodukuje. Pokusy o zvýšenie potencie konopného komplexu pridaním nových syntetických drog zo skupiny kanabinoidov sa už vo svete v minulosti objavili. Žiadny ale doteraz neviedol k posilneniu žiadúcich efektov. Naopak pacienti, ktorí sa nechali k takému experimentu presvedčiť, v lepšom prípade „len“ prežili pár neľahkých hodín, než často úplne bizarný psychoaktívny účinok odznel. Tí menej šťastní zaplatili trvalým poškodením zdravia ako fyzického, tak duševného a niektorí bohužiaľ aj životom.
Majte sa tiež na pozore pred akýmikoľvek ponukami neobvykle koncentrovaného, silného či akokoľvek inak umelo upraveného konope. Podľa dostupných varovaní pred šírením nových syntetických drog je zrejmé, že nikto doteraz nevie koľko, kde a akých nových syntetických drog sa dostalo do ilegálnej distribúcie. Organizovaný zločin sa už v minulosti opakovane pokúsil týmito nebezpečnými látkami kontaminovať sušené kvety konope a následne ich predávať za vyššiu cenu čoby lepšiu variantu prírodného komplexu.
Nič ako syntetické konope či syntetická marihuana neexistuje
Zavádzajúce prirovnanie nových syntetických drog k tradičnej byline znižuje vnímanie zdravotných rizík a môže viesť k neželaným zdravotným následkom.
V súvislosti s prebiehajúcou epidémiou otráv novými syntetickými drogami na Ostravsku sa v médiách začalo používať výraz syntetická marihuana či syntetickej konope. To by mohlo zniesť prirovnanie s poplašnú správou. Dôrazne prehlasujeme, že toto je veľmi zavádzajúce označenie nových syntetických drog. Používanie tohto nesprávneho výrazu mätie širokú aj odbornú verejnosť a môže viesť k veľmi nebezpečným následkom. V súvislosti s informáciami o nových syntetických drogách by sme radi upozornili na tieto tri dôležité aspekty:
Organizovaný zločin sa snaží u potenciálnych užívateľov drog vyvolať dojem, že sa jedná o náhradu niektorej z tradičných drog, často prostredníctvom sociálnych, ale niekedy aj klasických médií. Už cez dve desaťročia sa podsvetia pokúša nové syntetické drogy propagovať tým, že ide o niečo známeho, so známymi zdravotnými rizikami aj pozitívnymi účinkami, pre ktoré je tradičný droga používaná často po celú históriu ľudstva. Opak je však pravdou. Pri nových syntetických drogách nie sú známe riziká ani akútna, ani chronická konzumácia! Účinok sa často ani nepribližuje účinku drogy, ku ktorej je syntetika prirovnávaná. Informovanie o nových syntetických drogách ako o syntetickom konope, či syntetickej marihuane tak podporuje marketingový zámer producentov týchto substancií, ako znižovať vnímanie skutočného nebezpečenstvo nových syntetických drog v skupinách populácie ako sú dospievajúce či mladí dospelí.
Nesprávnym prirovnávaním nových syntetických drog k tradičnej byline sa znižuje vnímanie zdravotných rizík nových syntetických drog v populácii. Po požití konope nikdy nikto nezomrel. Cez veľké úsilie počas vojny proti drogám nebola dosiaľ ani objavená smrteľná dávka tejto byliny a je všeobecne známe, že konopný komplex nepôsobí toxicky na žiadne ľudské bunky. Naopak o syntetických kanabinoidoch toho väčšinou veľa nevieme, pretože ich nikto nikdy na toxickú či smrteľnú dávku ani netestoval. Z dostupných informácií je zrejmé, že na rozdiel od rastlinných kanabinoidov môžu tieto nové syntetické drogy byť veľmi toxické a v kombinácii s ďalšími látkami zo skupiny cathinonů, ktoré sú v vrecúškach na Ostravsku tiež prítomné, môžu vyvolať akútnu smrteľnú otravu v dôsledku serotonínového syndrómu. Syntetické kanabinoidy, ktoré sú medzi novými syntetickými drogami chemicky najbližšie prírodným kanabinoidom, sa v prírode nikde prirodzene nevyskytujú, a to ani v ďalších druhoch rastlín.
Nič ako syntetické konope či syntetická marihuana nikdy neexistovalo, neexistuje, a ešte niekoľko dekád ani existovať nebude. Bioaktívne komplex tvorený konkrétnym druhom konope obsahuje cca 400 látok zo skupín kanabinoidov, terpénov a terpenoidov. Celkovo bolo doteraz popísaných cez 1200 látok, ktoré rôzne druhy konope dokážu vytvárať. Týmto komplexom konopné prípravky pôsobia na endokanabinoidný systém v ľudskom tele a vzájomnou synergiou modulujú rôzne funkcie. Podľa expertných odhadov okolo 20% týchto látok zatiaľ nemá popísaný chemický vzorec ani štruktúru. Teda tieto látky nemôžu byť syntetizované ani teoreticky.
Ako je snáď z uvedeného zrejmé, ak nemožno syntetizovať všetky látky zo vzorovej prírodnej zmesi, nemožno túto zmes syntetizovať kompletne – tak ju zatiaľ stále vie vytvárať len tradičné bylina konope.