Pôvodné odrody konope

V dnešnom svete sa čoraz viac dostávajú späť do povedomia tzv. Retro veci – teda pôvodné zloženie výrobkov a podobne. Konopná subkultúra nezaostáva a taktiež sa snaží vracať sa k štýlom minulosti. To znamená, že pestovatelia konope sa vracajú k pôvodným odrodám konope ktoré rástli tisíce rokov po celom svete a boli na začiatku kríženia všetkých dnes dostupných odrôd konope. Všetky tieto pôvodné odrody budeme ďalej nazývať „Landraces z ang. Pôvodné rasy“

V súčasnosti sa viacero popredných pestovateľov snaží o návrat k týmto Landraces odrodám, najznámejšími v tomto smere sú Strain Hunters ktorí cestujú po svete a hľadajú tieto pôvodné odrody (pôvodné genetiky) vďaka ktorým sa snažia oživiť zabudnuté odrody pre moderných užívateľov konope.

maxresdefault

Čo je teda pôvodná odroda konope?

Jednoducho povedané, pôvodné kmene konope sú pôvodom z určitých geografických oblastí – či už africké sativy alebo afganské indicy  – skrátka odrody ktoré neboli nikdy systematicky pestované a krížené. „Naopak, po rokoch izolácie konkrétnych odrôd a príbuzenskej podobnosti, rastliny začnú  rastliny začnú vykazovať rovnaké vlastnosti, či je to stavba tela, alebo obsah látok, alebo doba kvitnutia, rastliny sa zjednotia“ hovorí Dr.Drake pre portál Medical Jane.

Z praktického hľadiska to znamená, pár vecí. Po prvé, väčšina divoko rastúceho konope je 100% sativa alebo indica (aj keď existujú určité výnimky z tohto pravidla) a všeobecne obsahujú vo svojom názve krajinu alebo oblasť pôvodu (pozri Malawi alebo Acapulco Gold). Voľne rastúce konope nie je hybridné. Za druhé, pôvodné odrody bývajú mimoriadne účinné.

landraces

„Porozprávajte sa s akýmkoľvek odborníkom na konope, ktorý je dosť starý na to aby poznal pôvodné odrody a spoznáte príbehy o neskutočnej sile pôvodných odrôd konope.“ Hovorí na svojom blogu Johnny Green. „Pôvodným sativám z rovníkovej afriky alebo Vietnamu sa podarilo dostať  až na Havai. Naopak pôvodné odrody Afgánskej indicy sa našli až v oblastiach Kalifornie. Mal som to šťastie žiť na Big Island na Havaji v rokoch 1993 – 1997, a môžem dosvedčiť že najlepšie konope, ktoré som kedy fajčili bolo pestované v sopečnej pôde na svahoch najväčšej aktívnej sopky na svete – Mauna Loa.“ dodáva Green.

Green nie je sám v takýchto vyjadreniach, mnohí iní odborníci na konope tvrdia, že nielen omamné a transcendentálne vlastnosti pôvodných odrôd ale aj medicínske vlastnosti pôvodných odrôd sú unikátne a účinnejšie než novodobé hybridné odrody.

Zaujalo vás to ? Máte skúsenosti s pestovaním pôvodnej odrody ? aké Hybridy preferujete ?

Napíšte nám 😉

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann

 

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.