Otužovanie & endokanabinoidný systém

Možno ste už počuli o pánovi ktorý propaguje otužovanie, chlad a dýchové cvičenie pod menom  Wim Hof – často nazývanému „The Iceman – Ľadový muž“. V nedávnom rozhovore pre časopis Leafly, uviedla skupina pracovníkov z Goop Lab, že tieto dychové cvičenia zvyšujú prirodzenú hladinu endokanabinoidov v tele.

Ako možno viete, endokanabinoidy sú telesnou verziou kanabinoidov v konope; interagujú s receptormi v našom endokannabinoidnom systéme (ECS) v našich telách, aby regulovali veľké množstvo funkcií a pomáhali udržiavať telo v rovnováhe, takže všetky druhy vecí sa môžu zhoršiť, keď ich vaše telo nevyrába dosť. Zdá sa, že okrem užívania konope vám môžu pomôcť dýchacie cvičenia a mrazivá voda. 

VEDA „Ľadového muža“

Profesori na Wayne State University uverejnili štúdiu o tom, ako mozog Wima Hofa reaguje počas kontrolovaného vystavenia sa nízkej teplote celého tela. Študovali “Icemana“ a našli ohromujúce rozdiely v tom, ako reagoval na vystavenie chladu v porovnaní s ostatnými zdravými dospelými.

Očakávali, že sa prejavia významné mozgové aktivácie, kde sa nachádzajú vyššie termoregulačné centrá mozgu, ale namiesto toho pozorovali rozdiely umiestnené v jeho hornom mozgovom kmeni. „Táto oblasť je spojená s mozgovými mechanizmami na kontrolu zmyslovej bolesti a predpokladá sa, že túto kontrolu implementuje uvoľňovaním opioidov a kanabinoidov,“ uviedol vo vyhlásení Otto Muzik, PhD, jeden z autorov štúdie.

Štúdia vysvetľuje, že uvoľňovanie endokanabinoidov v dôsledku metódy Wima Hofa vedie k stavu uvoľneného euforického blahobytu: „Tento mechanizmus by mohol sprostredkovať uvoľňovanie endogénnych opioidov / kanabinoidov na periférii mozgu (cestou klesajúcej bolesti / potlačenia chladu) a CNS (centrálny nervový systém) vedúci k pocitu eufórie, anxiolýzy [znížená úzkosť] a pocitu pohody, ktorý ďalej podporuje pozorne zameraný (vedomý) stav, ktorý zvyšuje analgetický účinok endokanabinoidov. “

Bohužiaľ, pre tých z nás, ktorí dúfajú, že získajú výhody zvýšenej produkcie endokanabinoidov pri dychových cvičeniach bez otužovania v chlade, štúdia hovorí, že chlad je potrebný na to, aby sa skutočne naštartovala produkcia endokanabinoidov : „Naše výsledky súhlasia s predchádzajúcimi štúdiami, ktoré ukazujú, že averzívne podnety na pokožku (termálne, mechanické alebo chemické) sú obzvlášť účinné pri aktivácii endokanabinoidnej anti-nocicepcie [blokujúcej detekciu bolestivých stimulov] vo vyšších kognitívnych oblastiach. “

Štúdia tiež  prináša nádej na liečenie autoimunitného ochorenia: „Okrem toho endokanabinoidy inhibujú opuchy a zápaly, čo súhlasí s predchádzajúcimi správami, ktoré opisujú zvýšenie imunity s aplikáciou metódy Wima Hoha“.

Ako aplikovať metódu Wim Hof

Aj na Slovensku sa metóde Wima Hofa venuje viacero nadšencov. Medzi najznámejších patrí Martin Thám, v ktorého vidách sa dozviete viac o príprave, tréningu a samotnej metóde otužovania a dýchania známej ako Wim Hof.

Základné kroky využitia metódy Wim Hof na stimuláciu endokanabinoidného systému sú:

Zhlboka sa nadýchnite: naplňte žalúdok úplne vzduchom, potom pľúcami a potom ústami uvoľnite.

Po 30. dychu vydýchnite všetok vzduch a pokúste sa ho minútu zadržať. Keď vyprší čas, nadýchnite sa a strávte pätnásť sekúnd, keď máte pľúca naplnené na svoju kapacitu, potom uvoľnite – to je úžasný čas, keď začnem cítiť, ako sa endokanabinoidy uvoľňujú.

Rovnako ako to, čo sa stane keď užívate konope, je to euforické. V prípade metódy Wim Hof, je táto chvíľová úľava sprevádzaná opojným pocitom, ktorý poznajú aj užívatelia konope.

A potom začnete znova. V druhom a treťom kole ste zadržali dych na 90 sekúnd, ale je dôležité, aby ste ho nestláčali, a ak potrebujete, nadýchnite sa. Všimol som si, že príjemné pocity majú tendenciu sa zvyšovať pri každom kole, čo je zábavné.

Po treťom kole prichádza studená sprcha alebo ľadový kúpeľ, podľa vašich možností.

Buďte otužilí, zdraví a vysmiati

Musím povedať, že stále nemám rád studené sprchy. Už však cítim ich výhody, keď ich aplikujete pravidelne, pretože cítim viac energie počas dňa a moja pokožka sa po zvyšok dňa cíti sviežo.

Začal som s tým, že som vydržal 15-20 sekúnd v studenej sprche, teraz vydržím viac ako minútu bez problémov, resp. bez toho aby som trpel v chlade 🙂

Viac o prirodzenej metóde stimulovania proudukcie endokanabinoidov nájdete na stránkach Wim Hof Martin Thám.

ZDROJ: https://www.wimhofmethod.com/blog/the-stoner-s-guide-to-the-wim-hof-method

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.