Kvasnice produkujúce THC

Kvasinky sú zodpovedné za výrobu najmenej dvoch najväčších vynálezov ľudstva: chleba a piva. Teraz, podľa vedcov na U.C. Berkeley, do tohto zoznamu môžeme pridať kanabinoidy. Vďaka týmto výskumníkom a modernej vede môžu kvasinky produkovať THC.

Skupina šikovných bioinžinierov objavila, ako spojiť niekoľko génov konope do špeciálnych druhov kvasiniek. To povzbudzuje rýchlo rastúci jednobunkový organizmus, aby využíval svoje obrovské vlastnosti na produkciu kanabinoidov. Potom rýchlo replikuje aktívne zložky, ktoré sa obvykle nachádzajú v rastline konope. Tento objav má obrovský liečivý a terapeutický potenciál.

Prečo kvasinky?

Kvasinky sú zázračné stvorenia. Kvasinky, ktoré boli oficiálne súčasťou kráľovstva húb a plesní, prežili milióny rokov vďaka svojmu efektívnemu a jednoduchému dizajnu. Kvasinky sú asexuálne jednobunkové organizmy. Inými slovami, rozmnožovanie vyžaduje iba jednu kvasinkovú bunku – kompletný organizmus ako taký. Biologicky to takmer zaručuje jeho prežitie – obrovská výhoda v prírodnom svete.

Pretože kvasinky sú tak jednoducho skonštruované, ľahko sa dajú využiť v modernej genetickej manipulácii. Vedci už používajú na výrobu protirakovinových liekov podobne jednoduché rodiny baktérií. Tieto genetické spletence pomohli zachrániť ďalšie rastliny pred nadmerným zberom, napríklad strom Yew, ktorý prirodzene produkuje mikróby bojujúce proti rakovine.

Keď kvasinky produkujú THC, otvárajú sa tým nové možnosti. Kým konope je (nielen našou) vládou oficiálne považované za nelegálnu drogu, kvasinky nemajú také zákonné obmedzenia. Je možné, že THC vyrobené z kvasiniek by mohlo tvoriť úplne novú právnu triedu mimo konope. Sú teda kvasinky trójským koňom pre kanabinoidy v štátoch ktoré konope obmedzujú ?!

Ale to nie je jediná výhoda

V porovnaní s rastúcimi kvasnicami je pestovanie konope časovo a finančne náročné. Ak sa tieto nové genetické modifikácie ukážu ako účinné a zvládnuteľné, výrobcovia farmaceutických výrobkov by mohli ušetriť množstvo peňazí získavaním kanabinoidov pestovaných v kvasniciach namiesto nákupu akrov skleníkov na pestovanie rastlín konope.

Ako kvasnice tvoria THC ?

Krehký postup musí byť vykonaný špecifickým spôsobom, aby sa zaistilo, že kvasinková bunka prežije operáciu a replikuje sa takým spôsobom, aby boli pridané kanabinoidy bohaté a aktívne.

Vedci tak využívajú niečo, čo sa nazýva natívna mevalonátová dráha. Je to prirodzený a nevyhnutný proces v mnohých živých organizmoch, ktorý premení jeden enzým na dva päťuhlíkové stavebné bloky. Telo používa túto cestu na to, aby nakoniec vytvorilo rozmanitú triedu viac ako 30 000 biomolekúl, ako je cholesterol, vitamín K a všetky stereoidné hormóny.

Kvasinky neprodukjú iba THC. Dokážu toho omnoho viac. Vedci to dokázali, keď sa pri svojich pokusoch o genetické zostrihovanie rozhodli použiť rôzne kanabinoidy.

Vedci neaplikovali kanabinoidy iba do kvasinkových buniek; pôvodne začali so syntetickými konopnými výrobkami. Používali aj laboratórne produkované kanabinoidy, aké sú používané pri výrobe liekov Marinol a Dronabinol.

Vedci týmto otvorili terén pre dôkladnejšie štúdium novovytvorených zlúčenín. S trochou šťastia by  mohli inšpirovať vývoj liečby rôznych zdravotných problémov.

ZDROJ: https://www.rxleaf.com/yeast-makes-thc-and-other-cannabinoids/?fbclid=IwAR3Ar1kWCN5yhiYhOxPmc7zQ8QF-DT6k_-fk1Ir2NEPpB2ylmWwj65kOjjk

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.