Konope vs. Osteoartróza

Najskôr by sme vás radi upozornili, že osteoartritída a osteoporóza sú dve rozdielne ochorenia. Osteoartritída, je najčastejší typ artritídy a prejavuje sa opotrebovaním kĺbovej chrupavky. Štúdie ukázali, že konope pomáha znižovať osteoartritickú bolesť a obmedzuje poškodenie kĺbov.

Čo je Osteoartritída

Osteoartritída alebo degeneratívne ochorenie kĺbov je opotrebovanie ochrannej chrupavky na koncoch kostí. Každý kĺb v tele môže byť poškodený osteoartrózou, ale porucha najčastejšie postihuje kĺby v kolenách, rukách, bokoch a chrbtici. Chrupavka je tkanivo, ktoré umožňuje kostiam pohybovať sa okolo kĺbu bez toho, aby spôsobili trenie. Pri osteoartritíde sa chrupavka stáva hrubšou a menej klzkou až sa nakoniec úplne opotrebováva, takže kosti sa navzájom odierajú.

Symptómy spojené s osteoartritídou zahŕňajú bolesť, ktorá sa vyvíja počas alebo po pohybe, bolesť a stuhnutosť kĺbov, strata flexibility, pocit mriežky, ktorý sa vyskytuje pri pohybe kĺbu a tvorbe kostí v okolí kĺbu. Po rozsiahlej aktivite môžu byť postihnuté kĺby opuchnuté. V priebehu času môže byť bolesť a stuhnutosť tak ťažké, že denné úlohy sú príliš ťažké. Osteoartritída sa najčastejšie vyskytuje  u žien a riziko vzniku ochorenia sa zvyšuje s vekom. Obezita viac zaťažuje kĺby a môže prispieť k rozvoju osteoartritídy. Taktiež opakujúci sa stres z pracovných alebo atletických výkonov môže viesť k vzniku ochorenia.

Neexistuje žiadny liek na osteoartrózu a poškodenie je nezvratné. Liečba sa preto zameriava na spomalenie progresu a zmierňovanie bolesti.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt osteoartróza

 

Účinky KONOPE na Osteoartritídu 

Klinický výskum, ktorý analyzuje účinky konope špecificky na osteoartrózu, je obmedzený. Štúdie však dokázali silné protizápalové a bolestivé účinky kanabinoidov a predklinické štúdie podporujú myšlienku, že endokanabinoidný systém sa podieľa na zmiernení bolesti osteoartrózy (La Porta a kol., 2014). Štúdie zistili, že kanabinoidy ponúkajú silné protizápalové a imunosupresívne vlastnosti a znižujú poškodenie kĺbov u myší s osteoartritídou (Sumariwalla, et al., 2009).

Bolesť spôsobená osteoartritídou môže byť nociceptívna alebo neuropatická. Kanabinoidy interagujú s CB1 a CB2 receptormi endokanabinoidného systému, u ktorých sa zistilo, že regulujú uvoľňovanie neurotransmiterov a imunitných buniek centrálneho nervového systému na zvládnutie tak bolestivých stavov bolesti, ako aj nociceptívnych a neuropatických (Woodhams, Sagar, Burston & Chapman, 2015 ). Zistilo sa, že aktivácia receptora CB1 znižuje citlivosť na bolesť v osteoartritických kolenných kĺboch ​​potkanov (Schuelert & McDougall, 2008). Iná štúdia na zvieratách zistila, že aktivácia CB2 receptorov znižuje bolesť a zápal spojený s osteoartritídou (Burston, et al., 2013).

Udržanie zdravých kostí pomáha znižovať riziko osteoartritídy a štúdie ukazujú, že konope resp. jeho kanabinoidy pomáhajú modulovať rast a udržiavanie kostí. Aktiváciou receptorov CB1 a CB2 pomáhajú kanabinoidy riadiť správnu tvorbu kostí tým, že obmedzujú resorpciu kosti a zvyšujú tvorbu kosti (Bab & Zimmer, 2008) (Idris a kol., 2009) (Ofek a kol., 2006).

Štáty, ktoré KONOPE povolili

V súčasnosti žiadny štát nepovolil lekárske konope špeciálne na liečbu osteoartritídy. Kalifornia a Nové Mexiko schválili lekárske konope pre všetky typy artritídy. Navyše, vo Washingtone D.C. môže byť akýkoľvek zdravotný stav predpokladom na liečebné konope. Okrem toho rôzne iné štáty USA zvažujú možnosť využívania liečebného konope na liečbu osteoartrózy s odporúčaním lekára.

Niektoré štáty schválili lekárske konope špeciálne na liečbu „chronickej bolesti“, čo je symptóm spojený s osteoartritídou.

Bohužiaľ na Slovensku stále musia pacienti trpieť, pretože tento štát a jeho predstavitelia sú s prepáčením za výraz – zaostalí !

Napriek tomu sú možnosti ako vám vieme pomôcť ! Viac info aj na [email protected]

 

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann
ZDROJ a štúdie: https://www.medicalmarijuanainc.com/osteoarthritis-medical-marijuana-research-overview/
Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.