Konope a tehotenstvo (Je naozaj škodlivé pre vývoj dieťaťa ?)

Tehotné ženy na Jamajke používajú konope (ich názvom Gan-Jah) pravidelne k úľave nevoľnosti, alebo ako prostriedok na zbavenie sa depresie alebo stresu, často vo forme čaju alebo tinktúry.

Koncom roku 1960 bola postgraduálna študentka Melanie Dreherová vybraná jej profesormi vykonať etnografickú štúdiu o užívaní konope na Jamajke, sledovaním a dokumentovaním užívania tejto látky a dôsledkov na tehotné ženy. Dreherová študovala 24 jamajských detí vystavených konope v prenatálnom štádiu (maternicový vývoj plodu) a 20 detí, ktoré neboli vystavené konope v žiadnej forme. Jej práca sa vyvinula do knihy ŽENY a KONOPE: medicína, veda a sociológia  v ktorej zahrnula aj výsledky svojej odbornej štúdie.

forest smelser patient

Väčšina severoamerických štúdií ukazovala na spojitosť medzi užívaním konope a vrodenými ochoreniami resp. vrodenými vývojovými vadami. Tieto štúdie nemali izolované ale užívateľky výhradne LEN konopných drog a užívateľky konopných a iných drog ako je pervitín, heroín a alkohol.  Na Jamajke, Dreherová zistila, že Jamajská kultúra, má vlastný zdroj konope a užíva výhradne konope / GanJah / ktoré považuje za duchovnú záležitosť svojej kultúry. Pre dopad konope a jeho užívania v  priebehu tehotenstva, použila tzv. behaviorálnu analýzu Brazeltonovej škály, podľa ktorej vyhodnocuje správanie jedincov po narodení. Analýza identifikuje silné stránky dieťaťa, adaptívne reakcie a možnú zraniteľnosť. Výskumníci skúmali deti zo štúdie do veku až 5 rokov.

Výsledky neukázali žiadne negatívne dôsledky na deti, naopak tieto výsledky naznačili akési vynikanie týchto detí. Veľa ľudom sa nepáčil výsledok takejto štúdie, najmä investorovi – Národný inštitút drogových závislostí. Následne sa pozastavili všetky dotácie a tento výskum bol ďalšj pozastavený. Prečo asi ?!  „Nám bolo jasné, že NIDA nemal záujem pokračovať vo financovaní výskumov, ktoré neprodukujú vopred očakávané negatívne výsledky proti konope. Bolo mi povedané, nech skúšam inde.“ Premeškali sme však možnosť sledovať týchto jedincov počas dospievania resp. v dospelosti. Dekan odboru ošetrovateľstva na Rush University ma dokonca napadol že som nemala potrebné skúsenosti a odborné vzdelanie v tejto oblasti pred tým než sme odišli a začali s výskumom na Jamajke“ dodáva Melanie Dreherová. Sama však akosi chápe, že lekári sa snažia v prostredí ktoré je nastavané len vyhýbať problémom a neurobiť nič čo by poškodilo ich profesionalitu a reputáciu napriek preukázateľným liečivým účinkom konope, a to najmä pre tehotné ženy. Štúdia Dr. Melanie Dreher bola neskôr predsa len podrobená inej vedeckej študii publikovanej v roku 1975 autormi Věra Rubin a Comitas Lambros. Bohužiaľ opäť pre National Institute of Mental Health Center opätovná vedecká štúdia dospela k záveru že: Napriek svojej ilegalite, je konope využívané vo všetkých častiach sveta, všetkými spoločenskými skupinami obyvateľov s veľmi vysokou frekvenciou užívania bez preukázateľných škodlivých vplyvov na sociálny, fyzický a duševný život jedinca.

Do kedy budú na Slovensku poslanci a samozvaní odborníci šíriť lži a polopravdy zatiaľ čo sami užívajú inú drogu – alkohol ?!

 

Zdroj: http://www.whydontyoutrythis.com/2014/01/the-effect-of-cannabis-on-pregnant-women-newborns.html?m=1

 

Preklad: MediCann Slovakia

Foto: parents for pot

 

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.