Konope a plodnosť

Kanabinoidný receptor aktivuje spermie

Výskumníci z Nemeckého Bochumu a Bonnu zistili vysoko citlivý kanabinoidný receptor v spermiách. Jeho funkcia je rozhodujúca pre oplodnenie.

Počas oplodnenia sa spermie musí najskôr spojiť s plazmovou membránou a potom preniknúť do samičieho vajíčka. Aby prenikli, na tento účel prechádzajú bunky spermií procesom známym ako akrozómová reakcia, ktorá je reakciou, ktorá sa vyskytuje v akrozóme spermií, keď sa blíži k vajíčku.  V laboratóriu sa táto takzvaná akrozómová reakcia považuje za test na analýzu schopnosti spermií dosiahnuť oplodnenie. Receptor pre endogénny kanabinoid hrá rozhodujúcu úlohu v tomto procese. Skupina biológov z Bochumu a Bonnu, vedená prof. Dr. Dr Hannsom Hattom, bola prvá, ktorá poskytla dôkaz o takzvaných „G proteínom viazaných receptoroch 18 (GPR18)“ v spermiách po komplexnej analýze. Svoje zistenia zverejnili vo vedeckých správach.

Výskumníci objavili tiež 223 ďalších receptorov

Špecializovaný výskumný tým z Bochumu objavil až 60 receptorov v spermiách, následne aktivoval a lokalizoval desať z nich. „V aktuálnej štúdii sme sa sústredili na zostávajúce receptory viazané na G proteín, ktoré spájajú iné látky než na čuchové receptory,“ vysvetľuje Hanns Hatt. Analýzou vzoriek mnohých darcov výskumníci skúmali, ktoré gény sú exprimované v spermiách. Ich záver bol taký, že počet receptorov predstavoval 223. Medzi dva najbežnejšie patria receptor GPR18, a kanabinoidný receptor, ktorý bol nedávno popísaný po prvýkrát.

Photo AP JurnalNovo objavený receptor je citlivejší než klasické

„Receptor reaguje na kanabinoid THC, ako aj na endogénnu mastnú kyselinu NAGly, ktorá je spojená s endokanabinoidným systémom,“ hovorí Hatt. „Je oveľa citlivejší na NAGly ako klasické, dlho známe kanabinoidné receptory.“ Aktivácia receptora, ktorý sa nachádza v centre spermií, môže vyvolať takzvanú akrozómovú reakciu. V priebehu tohto procesu sa povrch spermií mení, kým sa blíži k vajíčku. Bez tejto reakcie spermie nemôžu preniknúť do vajíčkovej bunky.

Kanabinoidy v ženskom reprodukčnom trakte

Vedci vedia, že endokanabinoidy sa vyskytujú v mužskom aj ženskom pohlavnom ústrojenstve. Štúdie naznačujú, že u žien sa ich koncentrácia zvyšuje počas plodných dní. „Endokanabinoid aktivuje spermie na oplodnenie,“ uzatvára Hanns Hatt. Receptor GPR18 sa vyskytuje aj v iných tkanivách ľudského tela, napríklad v mozgu a v srdci. Jeho funkcia však doteraz nebola známa.

 

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann
Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.