Frankfurtskí vedci: štát by mal pestovať a regulovať predaj KONOPE

Kľúčové posolstvo „Druhej  Alternatívnej správy pre drogy a závislosť“, ktorá bola vydaná minulý týždeň, je jasné: Trh nelegálnych drog by mal byť regulovaný tak, aby ho opustil  organizovaný zločin. Zákazová politika a represie zlyhali, čo je dôvod, prečo zákon o narkotikách tak  naliehavo potrebuje reformu. Na obsahu tejto správy spolupracovali Frankfurtskí vedci, Prof. Dr. Heino Stöver z Výskumného ústavu  Addiction Frankfurtskej Univerzity aplikovaných vied (predtým Univerzita aplikovaných vied) a Dr. Bernd Werso Centrum pre výskum drog  na Goetheho-Univerzite vo Frankfurte nad Mohanom.

„Zákazy nepomáhajú“

Podľa ich názoru, zákon o Narkotikách  zlyháva nielen v obrane pred užívaním drog a jeho nepriaznivými dôsledkami pre jednotlivcov a spoločnosť, ale prispieva k faktorom takéhoto poškodzovania. Drogová prohibícia potlačila  všetko dianie len do tajnosti:  ľudia, ktorí užívajú drogy, boli nútení ísť do ilegality, kde mali problém s prístupom k ponúkanej pomoci. Organizovaný zločin a čierne trhové ceny  si radi  berú zisky z trestnej činnosti sama pre seba. Pre väznených užívateľov drog, je vysoká pravdepodobnosť, nákazy vírusom HIV alebo hepatitídy, pretože žiadne čisté injekčné striekačky nemajú k dispozícii. Kvalita zakázaných látok nie je kontrolovateľná, často sú do drogy pridávané nebezpečné látky. Zákon o narkotikách  bráni prevencii, liečbe, celkovému  obmedzovaniu poškodzovania zdravia  a tým stojí  mnoho ľudí  ich zdravie.

dojče vedci

So štátom kontrolovanou výrobu a dodávkou kanabisových produktov a zmeneným prístupom k diamorphinu (farmaceuticky vyrábaný heroín) by podľa výskumníkov v lekárskom systéme  mohlo  byť vyriešených niekoľko otázok. Možnosti študovať zloženie drog by posilnili ochranu spotrebiteľa. Tiež by sa mal zmeniť prístup k potrebe sterilných striekačiek  vo väzení a umožniť tam k nim prístup pre závislých väzňov. Tiež by sa mali zlepšiť právne rámcové podmienky pre lekárov, ktorí predpisujú náhradu drogy závislým a substitučné metódy liečby by boli uznané celoštátne ako terapia.

 

 

Zdroj: Frankfurter Zeitung

Foto: Internet

Preklad: MediCann Slovakia OZ
ďalšie šírenie preloženého textu len sú súhlasom MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.