Prelomová štúdia: Novorodenec dostáva konopnú liečbu

Novonarodený chlapec, ktorého v marci v nemocnici v Norwichi , sa stal prvým dieťaťom na svete, ktoré sa zapojilo do liečebného pokusu s konope.

Štúdia je prvým krokom v tom, aby sa liek získaný z konope mohol bežne používať v pediatrii, ako pomoc deťom, ktoré sú vystavené riziku záchvatov alebo zraneniam mozgu.

Chlapec Oscar Parodi sa narodil 11. marca v univerzitnej nemocnici Norfolk. Neočakávane sa narodil v zlom zdravotnom stave a musel byť premiestnený na jednotku intenzívnej starostlivosti pre novorodencov.

Jeho matka Chelsea Parodi z Wattonu v Norfolku povedala: „Po narodení ma oslovili, aby som sa zúčastnila na tejto štúdii. Poradila som sa so svojou mamou a mojim bratom, ktorý študuje za záchranára. Bolo to ťažké, ale chcela som urobiť všetko, aby som mohol pomôcť svojmu chlapcovi. Oscar bol deväť dní v nemocnici a bol monitorovaný 24 hodín denne, 7 dní v týždni. “ Cheslea ovedala, že jej synovi sa „darí fantasticky dobre“.

malý Oscar, matka a lekár

Štúdia skúma, či je liek bezpečný a účinný pri znižovaní stupňa poškodenia mozgu u detí s ochorením novorodeneckej hypoxickej ischemickej encefalopatie (HIE).

Paul Clarke, konzultačný neonatológ NNUH, povedal, že na jednotke intenzívnej novorodeneckej starostlivosti je veľa vzrušenia. „Je to prvýkrát, čo bol liek získaný z konope intravenózne testovaný na  deťoch. Dúfame, že to bude dobré na prevenciu záchvatov a ochranu mozgu novorodencov“

„Vždy sme mali dobrú podporu od rodín, ktoré sa chceli zúčastniť výskum, a často to robia z altruistického hľadiska, aby pomohli aj iným deťom v budúcnosti. Jednou z atrakcií tohto pokusu pre rodičov je bližšie sledovanie mozgu dieťaťa, ktoré dostanú ako súčasť štúdie, pretože pre pokusné deti sa používa pokročilejší mozgový monitor. Toto dáva rodičom väčšiu istotu, že akékoľvek záchvaty budú zachytené. “

Súčasťou štúdie je aj druhé dieťa, ktoré sa narodilo v apríli v nemocnici. Deti v štúdii dostávajú štandardnú liečbu podchladenia, pri ktorej je celé telo ochladené na 33,5 ° C, ako aj jednu dávku lieku resp. placeba, po ktorej nasledujú niektoré testy na meranie hladín lieku v krvi.

Deti v teste dostanú jednu dávku konopného lieku alebo placeba čo najskôr do 12 hodín po narodení.

Terapeutická zložka lieku sa prirodzene vyskytuje v rastline konope a extrahuje sa za vysoko kontrolovaných podmienok, aby sa zabezpečilo, že zložka tetrahydrokanabinolu (THC), je minimálna.

Clarke dodal: „Ako pri každej štúdii nového lieku, môžu tu byť neočakávané vedľajšie účinky a neznáme riziká. Z tohto hľadiska bol pokus starostlivo navrhnutý tak, aby bol čo najbezpečnejší, a preto dávame deťom na začiatku iba nepatrnú dávku a monitorujeme ich ešte prísnejšie ako obvykle. “

U nás sú tiež odvážni rodičia ktorí sa rozhodli pomáhať svojim deťom pomocou konopných extraktov.
Naše extrakty sú 100%  bezpečné aj pre deti.
viac info na email: [email protected]

ZDROJ: https://www.theguardian.com/uk-news/2020/may/27/british-newborn-first-baby-in-world-to-join-cannabis-therapy-trial?fbclid=IwAR1MSAWglIBjPgpEyRDCVXbyQeeqRMgpBiqHTgxrWfv2S7iCxuSUpAlLn3Y

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.