Konope vs. fibromyalgia

Podľa odhadov z USA, takmer päť miliónov Američanov, trpí fibromyalgiou*

*Fibromyalgia je nezápalové, reumatické ochorenie mäkkých tkanív, ktoré je spojené s generalizovanými bolesťami pohybového systému.

Napriek tomu, že Food and Drug Administration schválilo množstvo liekov na liečbu príznakov fibromyalgie, stále veľa pacientov hlási, že tieto tabletky poskytujú len malú úľavu od bolestí.  Naopak, stále viac a viac pacientov s týmto ochorením potvrdzuje účinnú úľavu vďaka lekárskemu konope.

CannabisMedicine

Aspoň to potvrdzujú výsledky nedávneho on-line prieskumu viac ako 1300 respondentov vykonanom v NationalPainReport.com  Zo vzorky 1300 opýtaných 379 ľudí potvrdilo že užívajú konope terapeuticky. Takmer 62% opýtaných potvrdilo, že konope je „veľmi efektívne“ v liečbe ich ochorenia. Iba 5 % opýtaných malo jednoznačný postoj proti liečbe pomocou konope.

Pre porovnanie, u tých pacientov, fibromyalgie, ktorí užívali Cymbalta (Duloxen), len 8 % hodnotilo tento liek ako skutočne efektívny, až 60 % uviedlo, že tento liek „nefunguje vôbec.“ Medzi tými, ktorí používajú liek Lyrica pregabalín, 10 % uviedlo, že liek bol „veľmi účinný,“ oproti 61 % ktorí tvrdia že nepriniesol žiadnu úľavu. Medzi tými, ktorí používajú liek Savelli 10%  hodnotilo liek ako efektívny, a 68 % uviedlo, že bol taktiež neúčinný.

V komentári k výsledkom prieskumu, Dr. Mark Ware – docent medicíny a anestézie na McGill University v Montreale – povedal: „Zúfalo potrebujeme niekoho, kto by posilnil prieskum potenciálu liečebného konope vo všetkých oblastiach medicíny“

Dr. Ware, ktorého vlastný klinický výskum preukázal účinnosť inhalácie konope u pacientov s chronickými bolesťami dodáva: „vedecké potvrdenie existuje. Existujú rôzne ranné klinické štúdie, ktoré potvrdzujú že konope je efektívne. Súčasné štúdie len potvrdzujú naše názory z minulosti, že konope dokáže byť efektívnejšie ako súčasné spôsoby liečby a využívané medikamenty. Myslím si, že je nutné poskytnúť stimuly pre výskumných pracovníkov, aby sa oveľa podrobnejšie skúmalo využitie liečebného konope“

Napríklad, už v roku 2006, nemeckí vedci preukázali, že perorálna aplikácia THC významne znižuje chronické aj experimentálne indukované bolesti u pacientov s fibromyalgiou. Subjektom boli podávané denné dávky od 2,5 do 15 mg THC, bez ďalších liekov proti bolesti. Každý z účastníkov tohto testu potvrdil výrazné zníženie bolestí.

Ďalej nedávno, španielski vedci potvrdili využitie konopnej liečby konkrétne pri diagnostikovanej fibromyalgii. Zbežný prieskum teda ukazuje, prečo väčšina pacientov radšej siahne po efektívnej konopnej liečbe než neúčinným tabletkám.

 

Zdroj: Paul Armentano – director of NORML

Preklad: MediCann Slovakia

Foto: google pictures

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.