Konope lieči (aj) neuropsychické choroby (rozhovor s Dr. Ilya Reznik)

 

V rozhovore s odborníkom z Izraela o okruhu použitia, a  štandardizácii a komplikáciách konopnej liečby

Stretli sme sa Dr. Ilya Reznikom nedávno v Burgenlande, v oblasti konopných polí. On a niektoré ďalší priekopníci vedy o kanabinoidoch boli pozvaný našim partnerským občianskym združením ARGE  CANNA na víkend do Rakúska. Počas posledných piatich rokov Dr. Reznik koordinoval činnosť Izraelského národného fóra, Združenia pre lekársky výskum konope a terapiu. Je pridruženým členom kanadského konzorcia pre výskum kanabinoidov  a konope(CCIC), nedávno bol zvolený do predstavenstva medzinárodnej asociácie“ konope ako medicína“ (IACM).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Medi Juana: V čom vidíte prínos lekárskeho konope v liečbe neuropsychiatrických porúch?

Dr. Reznik: Domnievam sa, že neuropsychiatrické poruchy, ako je Parkinsonova choroba, Tourettov syndróm, Alzheimerova choroba, post-traumatický syndróm a syndróm chronickej bolesti možno úspešne liečiť s lekárskym konope. Len musíme zistiť, ako má táto liečba byť upravená pre jednotlivého pacienta – adekvátne dávky a správna odroda. Musíme  sa naučiť využiť rozmanité vlastnosti tohto úžasného lieku.

MED: Kto by mal mať prístup k lekárskemu konope?

Dr. Reznik: Domnievam sa, že konope môže pomôcť nielen u jednej alebo málo chorobách. Cannabis by pravdepodobne bolo možné brať do úvahy  takmer pri všetkých pacientoch, ktorý sú pripravený pre tento druh terapie. Spôsob podávania musí byť primeraný pre pacienta. Potrebujete zvážiť riziká a vedľajšie účinky, (napr. požitie, odparovania miesto fajčenia.) – Potom budú prevažovať výhody lekárskeho konope. Vo svojej praxi som sa predpísal konope veľa pacientom s neuropsychiatrickými poruchami, ako je Parkinsonova choroba , Tourettov syndróm a post-traumatický syndróm alebo syndróm chronickej bolesti. Väčšina z týchto pacientov veľmi ťažili z tejto liečby. Na dosiahnutie toho je  dôležité  správne nastavenie dávky, a individuálny prístup u týchto pacientov. Musíme byť opatrní a zamerať sa na sledovanie týchto pacientov v lekárskom prostredí.

MED: Ako sa stavajú vaši kolegovia k téme liečivého konope?

Dr. Reznik: Postoj väčšiny mojich kolegov je bohužiaľ momentálne veľmi negatívny. Patrím do správnej rady Medzinárodnej asociácie pre konope ako medicíny (IACM), sme medzinárodné združenie skladáme sa z lekárov, vedcov a výskumníkov,  ktorí požadujú umiestniť konope  medzi lieky prvej línie. A to je naša povinnosť, školiť všetkých zdravotníkov, lekárov, zdravotné sestry, lekárnikov o medicínskom využití konope a správnom dávkovaní či výbere vhodnej odrody podľa typu ochorenia. Po prvé, mali by sme sa mali sami vzdelávať a pokúsiť sa zmeniť postoj väčšiny zdravotníckych odborníkov na túto tému. V súčasnej dobe je lekárska komunita  veľmi negatívna a nechce hovoriť na túto tému. Veľmi málo lekárov podporuje lekárske konope v liečbe svojich pacientov.

MED: Ako si predstavujete, že konope by bolo dostupné v nemocniciach pre pacienta / ako by bolo vo vnútri, podávané?

Dr. Reznik: V nemocniciach je to veľmi zložité. Väčšina pacientov užívajúcich konope na lekárske účely, môžu byť liečení ambulantne. Tu existuje mnoho  spôsobov spojenia s rôznymi druhmi terapie a rehabilitácie, napríklad s fyzioterapiou alebo vodoliečbou. V nemocniciach  pravdepodobne nebude často konope v súlade s miestnymi pravidlami. Mohlo by sa sstať, že ani odparovanie (npr. vaporizérom) nebude akceptované. A už vôbec nepredpokladám, že pacienti si vyberú fajčenie ako spôsob liečby. Fajčenie je zakázané vo všetkých nemocniciach po celom svete. Bude ťažké nájsť lekára, ktorý predpíše liek, ktorý súvisí s fajčením. Takže by sme mali nájsť iné spôsoby podávania konope, napríklad vo forme olejov, čípkov alebo odparovaním, ktoré sú bez škodlivého dymu. Potom, čo sme vyvinuli také metódy, ako napríklad štandardizovaný vaporizér, ktorý sa už testuje v Izraeli a v Holandsku v klinických štúdiách, ich môžeme  použiť v nemocniciach. Dúfam, že sa tak stane v blízkej budúcnosti.

 

Zdroj: MediJuana

Preklad: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.