Vedci dokazujú, že z KONOPE sa nedá predávkovať

Vedci objavili  v mozgu molekulu, ktorá dokáže obmedzovať účinky prílišného užívania KONOPE.

Marihuana resp. KONOPE nebolo nikdy spojené s predávkovaním alebo smrťou, a najnovšie výskumy odhaľujú prečo je tomu tak.

Článok, ktorý vyšiel nedávno v časopise Science, potvrdzuje, že francúzski vedci identifikovali prirodzený hormón, ktorý zvráti / zmení konopnú intoxikáciu u potkanov.

V rozhovore pre portál MarijuanaDoctors, autor štúdie doktor Pier Vincenzo Piazza vysvetlil, že krysy vystavené dávkam THC prejavili zvýšenú produkciu hormónu Pregnenolon, ktorý sa produkuje priamo v mozgu. Hormón zdá sa, tiež dokáže znižovať psychoaktívne efekty konope.

cannabis scientist cartoon

„Ak je mozog stimulovaný vysokými dávkami THC, zvyšuje produkciu hormónu Pregnenolon až o 3000 % – zároveň inhibuje (utlmuje) účinky THC“

Tieto štúdie boli pôvodne zamerané na skúmanie možnej závislosti na KONOPE, pri ich hlbšom skúmaní vedci prišli na rôzne interpretácie výskumov.

Autori štúdie hovoria, že skúmanie tejto mozgovej činnosti pri požití KONOPE vysvetľuje, ako mozog chráni sám seba z prípadného predávkovania kanabinoidmi KONOPE.

Väzbou s receptormi na kanabinoidy, THC spúšťa uvoľňovanie pregnenolonu, čo oslabuje účinky THC na receptory, čo zabraňuje užívateľom intoxikovať sa príliš vysokými (nebezpečnými dávkami THC)
pre príklad uvediem že účinná dávka alkoholu je 1dcl – smrtiaca dávka je 1 liter = smrtiaca dávka je 10 násobok účinnej dávky. Konope dajme tomu že má účinnú dávku 1 joint (ja viem ja viem 😉 – jeho smrteľná dávka bola určená na úrovni 1000 jointov čo je 1000 násobok účinnej dávky.

Vzhľadom k týmto výsledkom ako aj medicínskemu využitiu KONOPE Mitch Earleywine, profesor psychológie na University at Albany, dodáva, že liek proti závislosti na KONOPE je zbytočný.

„Hoci autori pôvodne chceli dokázať že KONOPE vytvára symptómy fyzickej závislosti, ich výskumy dokázali pravý opak a ich výsledky sú vlastné dobrou správou, že KONOPE nemá žiadny potenciál predávkovania resp. smrteľnej dávky, a že predpoklad vytvorenia závislosti na fyzickej úrovni je viac pravdepodobné pre kofeín ako pre KONOPE

Vedci študovali Pregnenolon od roku 1940 za podmienok, ako je stres a artritída, ale len nedávno ich pozornosť upútalo KONOPE. Kým tabletky pregnenolonu sú predávané ako doplnky.  Dr. Piazza a jeho tím teraz pracujú na ďalších výskumoch v tomto smere.

 

Zdroj: Leafscience.com

Foto: Internet

Preklad: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.