Rozhovor s objaviteľom THC

V Prahe prebehla štvordňová konferencia, ktorá chce zoznámiť lekárov, lekárnikov a pacientov s vedeckými poznatkami o liečebnom konope, a prispieť tak k využívaniu konope ako štandardnej lekárskej metódy. Hosťom relácie „Událostí, komentářů“ bol preto izraelský chemik Raphael Mechoulam, ktorý patrí medzi najvýznamnejších svetových propagátorov liečebnej zložky konope a ktorý objavil účinnú látku THC v konope. Pýtal sa redaktor ČT Lukáš Dolanský.

mechoulam 2Raphael Mechoulam: THC sme s priateľmi skúšali na sebe

Prečo ste si vybral pre štúdium práve konope ? Pretože sa tým nikto iný nezaoberal ?

„To určite nie, pozrite sa, morfium bolo už 100 rokov pred tým izolované z ópia, kokaín bol tiež známy skôr, ale prekvapujúco sme toho stále vedeli veľmi málo o tom, čo sa skrýva chemicky za konopou / marihuanou. Keď toho viete málo, tak nemôžete napredovať a nemôžete farmakologicky skúmať chemické efekty, pretože medicína ako veda, je dnes kvantitatívna a všetky výskumy musíme robiť na kvantitatívnej báze. Takže ak sme nevedeli o tejto rastline, o jej chémii, čo za ňou stojí, tak sme nemohli napredovať v jej výskume.“

Bol skutočne záujem o skúmanie konope ? Ja som niekde čítal, že ste chceli tento výskum robiť v USA, ale odtiaľ vás „vyhodili“, keď to preženiem. Potom vám vraj ten istý človek volal späť a pýtal sa, či ak jeho syn požil marihuanu, či môže mať poškodený mozog  ?

„V tej dobe to naozaj zaujímalo len veľmi málo ľudí – tú vedu stojacu za konope. Ale ukázalo sa, že to tak nie je, pretože akonáhle sme objavili tú chémiu, tak sme prišli na tie účinné látky (pred viac ako 50 rokmi pozn. prekladateľa) a mohli sme sa od toho odraziť a pokračovať ďalej. Tiež sme boli  schopní identifikovať halucinogénnu štruktúru konope. Takže tie dve hlavné zložky, ktoré sú obsiahnuté v konope sme dokázali pre vedu objaviť. Do určitej miery sme samozrejme mali aj šťastie, že sme začali s výskumom práve v tej dobe,  pretože práve vtedy – akonáhle sme objavili veci ktoré sme objavili, bol ten záujem zrazu oveľa väčší. Ľudia začali používať konope, či už pre lekárske alebo rekreačné účely a okamžite sme vedeli, že sme sa toho zrazu dozvedeli o marihuane dosť. Ale dlho sme aj tak nevedeli ako presne funguje.

A potom na začiatku 90. rokov sme objavili dve zložky v mozgu a ich aktivita je presne to, čo sa snaží THC napodobňovať. Takže všetci máme v mozgu niečo, čo robí všetko to, čo dokáže marihuana. Navyše naše telo to vie oveľa lepšie regulovať.

Spýtam sa laicky: Keď marihuana napodobňuje niečo, čo naše telo v zásade dokáže samo,  prispôsobuje sa mu?

„Áno, presne tak to funguje. THC úplne náhodou skutočne napodobňuje to, čo naše telo dokáže vyrábať – čo náš mozog dokáže vyrábať. A hlavnou úlohou týchto zlúčenín, ktoré my vytvárame  v našich telách, je podľa všetkého aby nás chránili. Takže sme sa dokázali naučiť niečo o našej vlastnej fyziológii z toho, že sme študovali konope.“

Musím sa opýtať, skúšal ste to tiež niekedy na sebe vtedy v 60. rokoch ?

„Áno, keď sme izolovali THC prvý krát, tak sme sa rozhodli, že to musíme skúsiť sami na sebe. Analýza je síce jedna vec, ale rozhodli sme sa, že to skrátka vyskúšame. Moja manželka upiekla koláč a dala do neho 10 mg čistého THC, ktoré sme izolovali. A ja a moji štyria priatelia sme koláč zjedli – ďalších päť zjedlo koláč bez THC, aby sme mohli porovnávať. A boli sme prekvapení tým, čo sme zistili. Pretože každý z nás, kto sme vzali THC, sa choval inak. My už dnes vieme, že sa konope (marihuana) u nikoho nechová úplne rovnako – moja manželka skrátka len sedela v kresle hovorila že je to príjemné. Ale ten ďalší – bol členom parlamentu – toho sme neboli schopní utíšiť, ten stále rozprával. Tretí zase hovoril, že to na neho nemá žiadne účinky, aj keď stále rozprával vtipy a usmieval sa. Štvrtá osoba mala silnú psychotickú reakciu, mali sme so sebou aj psychiatra a museli sme ho dávať dokopy. Nakoniec dostal lieky. A toto je presne výsledok, ktorý veľmi často vídame u ľudí, ktorí marihuanu (konope) používajú prvý krát v živote.“

hanus-konope Prof. Mechoulam a Dr. Hanuš – dvaja konopní vedci ktorí svetu povedali veľa o chémii skrytej v konope

Na mňa to pôsobí tak, že v zásade THC, resp. marihuana, dokáže umocniť jednotlivé vnútorné pocity resp. to, ako sa človek chová. Dokáže to v ňom naštartovať. Mýlim sa?

„Je známe, že väčšina ľudí, keď dostane veľmi nízku dávku kanabinoidov resp. marihuany sa nechová nijak zvláštne. Ale u niektorých ľudí skutočne pozorujeme dosť silné reakcie. Obzvlášť u mladých ľudí, ktorí do kontaktu s konope (marihuanou) prichádzajú prvýkrát – dostanú vysokú dávku, a môže dôjsť k týmto psychotickým reakciám. Našťastie tieto stavy trvajú do 24 hodín a sú preč.“

No a ako teda marihuana, pokiaľ ju niekto zneužíva, je nebezpečná ?

„Rozhodne táto droga nespôsobuje, že by niekto umrel. Nie je nebezpečná v tomto zmysle. Určite nie je toxická do tej miery, že by vám mohla významne poškodiť zdravie. Už som ale hovoril o tých psychotických reakciách, to je samozrejme nebezpečné. Ale väčšinou ide o to, že nevidíme žiadne toxické účinky.

Na druhú stranu, pokiaľ konope (marihuanu) užívame správne, tak môžeme THC ako aj iné kanabinoidy využívať k medicínskym účelom. THC je látka, ktorá je liečivá a môže pomôcť veľa pacientom, pokiaľ je správne regulovaná. Napr. sme dávali THC deťom, ktoré zvracali v dôsledku chemoterapie, a boli sme schopní tieto vedľajšie efekty absolútne vyblokovať. Celkom nedávno sme videli ďalší experiment, kde sa THC ukázalo ako veľmi užitočné pri posttraumatických šokoch.  Vidíme, že THC veľmi dobre reaguje proti stavom úzkosti – ďalší nemecký tým pred dvoma rokmi skúšal THC proti schizofrénii a znovu to bolo veľmi účinné a bez vedľajších účinkov. Takže musíme hľadieť na všetky aspekty a na všetky situácie jednotlivo a odborne.“

Máte pocit, že klasická medicína – bežní lekári majú z marihuany stále trochu strach?

„Mnoho lekárov dnes nevie, ako by mali konope (marihuanu) vlastne používať. Ale pochopiteľne neustále pribúdajú informácie, stále sú publikované nové články, len tých klinických testov nie je stále toľko, koľko by bolo potrebné. Klinické testy musia byť starostlivo monitorované a regulované – avšak z toho čo dnes vieme, tak tieto zložky konope môžu byť za konkrétnych podmienok veľmi efektívne v medicíne. Nie sú to samozrejme látky pre každého a na všetko, pre niektoré typy ochorení môžu byť však veľmi užitočné. Naopak pre niektorých pacientov však môžu byť veľmi nebezpečné. Myslím si, že v nasledujúcich rokoch budeme mať množstvo liekov, ktorých zloženie bude založené na kanabinoidoch.“

Otázka, ktorá musí prísť na záver: Ako sa pozeráte na legalizáciu marihuany ?

„Doteraz sme hovorili o liečebnej stránke konope (marihuany). Čo sa týka legalizácie, tak to je viac spoločenský problém. Takáto otázka má skutočne veľmi málo do činenia s vedou. Pokiaľ sa ale v demokratickom štáte väčšina obyvateľov zhodne, že áno – potom by mala byť legalizovaná tak, ako je alkohol alebo tabak. Môj osobný názor nie je v tejto veci relevantný.“

 

Zdroj: ČT

Foto: ČT a Raphael Mechoulan

Prepis a preklad: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.