Rozhovor s konopným lekárom

 

Lekár a pacient by mali mať v budúcnosti možnosť rozhodnúť, kedy bude nasadené konope a tým  zmiernené veľké utrpenie, hovorí Dr. Franjo Grotenhermen. Je predsedom pracovnej skupiny Konope ako liek Nemecko.

Lekár Franjo Grotenhermen tvrdí že Konope predstavuje už dnes liečbu alebo úľavu pre 70 rôznych ochorení.

dr. franjo g Dr. Grotenhermen

Pre nemecký magazín Sudwest Presse sa rozprávali redaktorka Anje Berg a Dr. Franjo Grotenhermen :

Dr. Grotenhermen, čo vieme dnes o účinkoch konope ako lieku ?

Grotenhermen: Konope má  analgetické, svalovo relaxačné, protizápalové a chuť k jedlu zvyšujúce účinky. Napriek tomu je k dispozícii  len u  niekoľko ochorení a klinických štúdií – niektoré z kŕčov alebo Tourettov syndróm. Na rozdiel od iných liekov, konope má veľmi rôznorodé účinky, čiže nemôžeme očakávať, že ho získame v blízkej budúcnosti pre všetky potenciálne  indikácie v klinických štúdiách.

Čo to pre vás bude znamenať?

Grotenhermen: Musí stačiť  že  pacienti a lekári sú  zrozumiteľne informovaní o možnostiach  významnej úľavy od príznakov. Buď ju pacienti objavujú  sami, alebo konope poznáme z krajín, kde  ho pravidelne používajú, ako je Holandsko, Izrael, Kanada a najnovšie aj Colorado, Čile a Uruguay.

Pri ktorých ochoreniach sa konope používa v Nemecku ?

Grotenhermen: V Nemecku je okolo 500 ľudí, ktorí požiadali  u Spolkového ústavu pre lieky a zdravotnícke pomôcky o liečbu kanabisom a ich požiadavky boli schválené, pretože u nich všetky ostatné terapie zlyhali. Môžete získať konope v lekárňach. To sa vzťahuje na 70 rôznych chorôb – bolestivých stavov, ako sú migrény alebo bolesti v chrbte, chronických zápalových ochorení, ako je Crohnova choroba alebo reumatoidnej artritídy, psychiatrických porúch, ako sú úzkostné poruchy alebo ADHD. Ale aj, strata chuti do jedla, alebo syndróm dráždivého čreva.

Prečo sú účinky konope tak rôznorodé?

Grotenhermen: Obsahuje účinnú látku THC, ktorý inhibuje aktivitu všetkých neurotransmiterov, takže poslov, ktorý prenášajú vybudenie z nervovej bunky na iné bunky. To znamená, že tam, kde sa nachádza príliš veľa aktivity v regulačných obvodoch bolesti,  je táto aktivita prirodzene utlmená. Tak isto, kde je príliš veľa svalového napätia, je toto napätie znížené. Tam, kde existuje príliš veľa činnosti neurotransmiterov, ktoré prenášajú nevoľnosť, je ich aktivita zmiernená.

Medical cannabis box (RT com)

Preplácajú zdravotné poisťovne náklady na  medicínske konope?

Grotenhermen: Nie, nie obvykle. U pacientov, je to obrovská finančná záťaž – až na 1000 eur mesačne.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje v roku 2016 zmenu, aby sa konope pre vážne chorých mohlo financovať cez zdravotné poistenie.

Ako by to malo podľa vás fungovať?

Grotenhermen: Mám podozrenie, že lekárska služba zdravotných poisťovní  potom bude kontrolovať, či konope môže byť použité ako liek, pretože žiadne iné lieky nefungujú. Ja si však myslím, že lekár a pacient by mal rozhodnúť. Mám pacientov, ktorým pomáhajú opiáty proti ich bolesti, ale aj konope. Nižšie riziko závislosti je jasne nižšie u konope.

Takže vy tvrdíte, že radšej predpisovať konope ako opiáty ? 

Grotenhermen: Áno, je potrebné čo najrýchlejšie, aby sa prihliadalo k tomu, že konope je liek, ako každý iný. Vzhľadom k tomu, že vedľajšie účinky a návykový potenciál, nie sú vysoké , čo u mnohých iných liekov nemôžme povedať. Predovšetkým však: To že zlepšuje kvalitu života ľudí -, a to by malo byť cieľom každej terapie.

 

Zdroj: swp.de

Foto: Privat Dr. Grotenhermen

Preklad: MediCann Slovakia

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.