Portrét konopného pacienta (alebo gram hašišu denne namiesto hrste plnej tabletiek)

Hans-Peter S. z Zürichu zažil toho veľa za 50 rokov svojho života: jazdil motocyklové preteky, zúčastnil sa medzinárodných súťaží v armwrestlingu (pretláčanie rukou), venoval sa bojovým umeniam  a pracoval ako murár. V roku  2013 mal  vážnu nehodu na motorke, ktorú nezavinil on. Keď sa prebudil na jednotke intenzívnej starostlivosti, nemohol sa už ani pohnúť. Čakala na neho rehabilitácia a kopa  liekov, ale Hans-Peter sa rozhodol ísť inou cestou. Vzdal sa všetkých liekov a začal fajčiť  pravidelne konope. Dnes, dva roky po nehode, je jeho cieľ jasný: aby sa začalo vážne hovoriť  na  tému, lekárske konope vo Švajčiarsku.

Hans Peter Schutz medical pacient

V Izraeli, v Kanade a v Spojených štátoch – kdekoľvek sa konope stalo predmetom skúmania; obzvlášť jeho relaxačné účinky v boji proti bolesti a protizápalové účinky THC obsiahnuté v konope môžu zmeniť farmaceutický priemysel. Iba vo Švajčiarsku, to vyzerá, dosť slabo, pokiaľ ide o liečenie pomocou konope.

„Vyšiel som  z rehabilitácie ako beznádejný prípad»
Pol roka po svojej nehode navštevoval Hans-Peter rehabilitačnú kliniku Balgrist. Rozmliaždený krčný stavec spôsoboval ochrnutie jeho ruky a nohy. Zrazu znova zacítil niečo  na prstoch  nôh. Potom  nasledovala fyzikálna pohybová  terapia plná  silnej bolesti. „Bol som proti terapii a liekom. Pre mňa to bolo absurdné. „Hans-Peter je presvedčený o tom, že človek sám najlepšie vie, čo jeho telo robí a čo potrebuje. Pre neho, to bolo jasné: konope a výcvik s meditáciou by mu pomohol. Po troch mesiacoch rehabilitácie a malého pokroku, sa vzdal predpísaných liekov a fajčil namiesto toho iba konope. Lekári to nevideli moc radi, ale tolerovali to, pretože sa jeho stav enormne zlepšil. „Nemocnice by si mohli zachrániť veľa peňazí, keby mi dali namiesto liekov  od začiatku iba konope.“

Lekári  predpokladali, že Hans-Peter invalidný vozík už nikdy neopustí – popri tom ako  to hovorí, ubalí si na strojčeku na balenie cigariet jointa. Medzičasom môže znovu chodiť, aj keď pomaly a s ťažkosťami. Svoju pravú ruku,  už môže  s ťažkosťami otvoriť, a s ľavou môže už niečo držať. Jeho stav sa postupne zlepšuje. To vyplýva zo skutočnosti, že sa snaží pravidelne pohybovať ísť medzi ľudí a samozrejme lebo fajčí konope. Zámerne žije na druhom poschodí, aby nezabudol chodiť po schodoch. Snaží sa v domácnosti robiť čo najviac vecí samostatne; Umýva si riad, varí a upratuje sám – jeho  ošetrovateľ mu pomáha pri nakupovaní.

„Každý pohyb je vybojovaný, a nie dar. Niekedy mám pocit, ako keby som bol zabetónovaný. Jeden, dva šluky a  som opäť uvoľnený. „Okrem bolesti sú svalové kŕče pre Hansa-Petera  najväčším problémom. Ak chce presunúť sval pracujú proti tomu  všetky ostatné; aj na malé pohyby musí vyvinúť  Hans-Peter obrovskú silu ak  sú  svaly napäté. Konope mu ich pomáha uvoľniť.

Hans Peter Schutz medical pacient 2

Samoliečba ako postoj
Hans-Peter zažíva pocity zo samoliečby bez liekov na vlastnej koži. „Lekári – bez ohľadu na to, ako dobre vyškolený – sú hlupáci. Pokiaľ ide o moje telo, ja som profesionál. „A ak THC je to, čo telo potrebuje, malo by ho dostať. Obvyklé lieky a lieky proti bolesti len ochromia telo a ako prídavok spôsobia vedľajšie účinky. „Bol som rád, keď som znovu niečo cítil. Chcel som niečo cítiť. Chcel som, aby bolesť sama poľavila a nie bojovať s ňou pomocou liekov. “

 

Za deň fajčí Hans-Peter jeden gram hašiša – cca 3-5  jointov. To nie je ani príliš veľa a ani príliš málo. Hans-Peter tiež skúsil extrahované  THC v oleji ako kvapky. Pre pacientov, ktorí nechcú fajčiť –  sa môže zdať, že to je skvelá alternatíva. On je ale menej nadšený z  THC oleja. Dávkovanie je pre neho oveľa ťažšie. V súčasnej dobe sú vo Švajčiarsku lieky, ktoré sú založené na konope, príliš slabé a príliš drahé. Prečo Farmaceutický priemysel rastlinné látky neuznáva, ale syntetické lieky proti bolesti môžu byť návykové, to nechápe. Pre neho je konope, ako  aloe vera: rastlina s tisíckami rokov starou  tradíciou – v Číne bolo konope používané ešte pred Kristom ako liek.

Nie je  nekritický ku konope
Hans-Peter mal blízky vzťah ku konope ešte pred svojou nehodou. Ale nepovažoval sa za „typického huliča“. Aj keď si dá niekoľko jointov denne, vedie Hans-Peter  aktívny život. Pracuje s priateľmi na motocykloch, chodí na prechádzky a každé ráno cvičí. Aj s priateľmi sa Hans-Peter stretáva tak často, ako je to možné. Oni vedia o jeho neobvyklej liečbe a rešpektujú to. Iba na  verejnosti nefajčí Hans-Peter konope, nechce niekoho provokovať. „Niekedy si  pripadám ako . narkoman. Ale ja som len murár, ktorý rád jazdí na motorke a zájde si občas do blízkeho mestečka Spunten. “ usmeje sa Hans-Peter. Ako narkoman nejedná. Dva jointy počas rozhovoru nemali na jeho správanie žiadny znateľný vplyv  – napriek tomu že skoro stále fajčí konope Hans-Peter je koncentrovaný a plný energie.

Aj keď Hans-Peter denne lieči svoje telo pomocou konope, nepovažuje jeho konzumáciu ako úplne bezpečnú. Nekontrolované pestovanie konope hobby pestovateľmi tlačí silno na kvalitu – na ulici by ste našli trávu, ktorá je veľmi prešľachtená a nie je čistá. Od takej trávy sa drží stranou. Hans-Peter je pre dekriminalizáciu a  vládou kontrolované pestovanie konope.

Poisťovňa platí Hašiš
Vďaka poisteniu si Hans-Peter vyjednal osobitnú dohodu. Tá  zahŕňa náklady na 500 frankov mesačne, ktoré investuje do hašiša. Situácia výhodná pre obe strany: Hans-Peter dostane liek aký si vyberie a poisťovňa vyplatí 500 frankov miesto 10000 – toľko, koľko by stáli jeho predpísané lieky. „Povedal som im, že chcem len, hašiš a koľko to bude stáť. Boli takto upovedomení a chceli len potvrdenie od predajcu smeje sa „Hans-Peter.“ Ale to tiež funguje aj bez potvrdenia „Nielen kvôli nižšej cene je Hans-Petrovi poisťovňa ochotná podporovať jeho alternatívnu liečbu, ale aj preto že rok po nehode je bez zápalov a problémov s orgánmi –  ktoré sú  u paraplegikov časté.

Hans-Peter vidí sám seba ako precedens a chce motivovať ostatných ľudí. Jeho nekonvenčné cesta k zotaveniu je dobrým príkladom toho, ako môže pacient vziať za seba vlastnú zodpovednosť. Vo Švajčiarsku je v súčasnosti k lekárskemu  konope  ťažký prístup a zvyčajne ho nie je toľko koľko  pacienti dopytujú. Hans-Peter je členom “ klubu lekárskeho konope Zürich» – je to združenie, ktoré sa stavia za to aby  lekárske konope bolo dekriminalizované  a podporované. Chce pacientom, ktorí majú záujem v lekárskej konope pomôcť a poradiť. Každý pacient by mal mať prístup ku konope, a to by mal získať legálne, čisté a správne nadávkované.

 

Zdroj: tsri.ch

Preklad: MediCann Slovakia

 

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.