Pestovať konope s THC môžete legálne, kým…..

Nekonečné strasti s legálnym konope

Domové prehliadky a výsluchy 180 svedkov, sledovanie telefónnych hovorov počas viac ako dvoch rokoch vyšetrovania. Polícia v rakúskom Burgenlande s nami jedná ako s medzinárodným drogovým kartelom. Sledovala 45-ročnú podnikateľku, pretože ponúkala sadenice rastlín konope. Je pravda, že sa jedná o značný počet: 104.000 kusov, ktoré predala Andrea B. v rokoch 2012-2014 na internete. Okrem toho sa jednalo o rastliny – určené aj pre výskumné účely.

Rozsiahle vyšetrovanie proti Andrei B. a jej kolegyni Elke M. (ktoré zastupje právnická firma Wolm & Hudl) pokračuje na Krajskom súde Eisenstadt. V súlade s aktuálnou judikatúrou, karty rozdané pre trestné stíhanie, nevyzerajú najlepšie.

V minulosti podobné procesy opakovane skončili oslobodzujúcim rozsudkom. V januári došlo v prípade konopných poľnohospodárov zo severovýchodnej časti Rakúska k rozsudku najvyššieho krajinského súdu mesta Viedeň. Pestovanie rastlín konope je povolené – a to aj v prípade, že obsahuje omamné látky THC – tak dlho, kým nezačnú kvitnúť. Potom pokračujú ďalej a prichádzajú ako okrasné rastliny k zákazníkovi. Obchodník je v súlade s OLG trestne zodpovedný, len ak predá konope s vedomím, že bude využité na omamné účely. Dokázať to , je ale ťažké.
Andrea B. umiestnila varovanie na svoje produkty takže na príbalovom letáku nájdete tipy, ako zabrániť rastline pomocou osvetlenia kvitnúť, takže je „nefajčiteľná“. Zo 180 svedkov, iba dvaja svedčili že dostali rôzne rady od Andrey. Jedným z nich je tajný agent, ktorý aj doteraz zostal v anonymite. Obchodníčka uviedla do policajného záznamu, že sa nejednalo o nič také čo by mali kupujúci so sadenicami robiť. V skutočnosti, používali rastlinu nielen na dekoráciu, ako aj policajné vyšetrovanie potvrdilo.

13173536_1353227174704468_7852671868431087215_o (pestovateľky legálneho konope v problémoch)

 

„Ak by mala byť Andrea páchateľkou trestného činu, potom by mohli všetkých predajcov zbraní kľudne odsúdiť“ hovorí jej advokát Philipp Wolm, ktorý kladie dôraz na fakt, že: „Môj klient sa spoliehala na jasnú judikatúru najvyšších súdov rovnako ako mnoho ďalších. V Rakúsku fungujú tzv. Headshopy (predaj príslušenstva na užívanie konope, pozn.prekladateľa). “ V rádiu denne bežia reklamy tak isto v novinách.“ Je si so svojím postojom veľmi istý. Ak by odsúdili Andreu, tak by to mohlo vytvoriť precedens, ktorý by mohol znamenať koniec celého odvetvia.

Ide o rýchlo sa rozvíjajúci priemysel, hovorí Toni Straka, predseda združenia „Konopný inštitút„. Približne 75 obchodov v Rakúsku ponúka sadenice konope. Zariadenia pre pestovanie a fajčiarske potreby – to všetko legálne. Straka odhaduje, že sa jedná o tržby v hodnote 100 miliónov eur ročne. „Spoľahlivé údaje máme len od štátu Colorado v USA, pretože tam bolo konope všeobecne legalizované. Odhad pre Rakúsko je asi 200.000 potenciálnych spotrebiteľov.“ pokračuje Straka. „Odvetvie kozmetiky a zdravotníckych výrobkov je príliš mladé na vyvodenie nejakých čísel, ale sledujeme nárast aj tohto odvetvia v konopnom „biznise“ dodáva Toni Straka.

Zlé pre podnikanie
Andrea B. prevádzkuje legálny veľkoobchod s  konopnými kvapkami, masťami a olejmi a čoskoro plánujú začať s týmito produktami zásobovať aj lekárne. Firma, ktorá je zapletená do súdneho konania má ale sťažené podmienky v súťaži o získanie klienta. Podľa právnika Wolma je vyšetrovanie jeho klienta obťažovaním: „Je to vážne poškodenie a má vplyv na masívne obchodné straty nehovoriac o poškodení dobrého mena klienta“

Na Slovensku nemáme s podobnými zákonmi a aktivitami skúsenosti, ale je jasné že aj na Slovensko tieto obchodné zákony a aktivity prerazia a aj slovenskí obchodníci budú musieť čeliť podobne nezmyselným perzekúciam a stíhaniam. Dokážeme sa poučiť, keď vo vyspelejšom Rakúsku stále nemajú konopní obchodníci kľud ?!
Dokážeme pochopiť že rozvíjaním konopného odvetvia a obchodu získa Slovensko len a len pozitívny pírnos v podobe ekonomického, zdravotného a spoločenského života občanov.

 

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann
Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.