Nové prieskumy v USA ukazujú nárast podpory legalizácie

Nový prieskum ukázal, že väčšina voličov v USA podporuje právnu reformu ohľadne Marihuany.

Screen-Shot-2015-03-18-at-12.13.46-PM (1)

Od začiatku 21. storočia, najmä v posledných rokoch, niekoľko ankiet z radov rôznych organizácií ukazuje, že čím ďalej tým viac občanov Spojených štátov amerických skutočne podporuje legalizáciu marihuany, oproti odporcom. Navyše, stále väčšie percento Američanov pevne verí, že zákaz všetkých konopných produktov a marihuany by mal byť úplne prehodnotený na celoštátnej (federálnej) úrovni.

Prieskum, ktorý bol nedávno zverejnený, ukázal, že viac ako šesťdesiat percent amerických voličov súhlasí s legalizáciu konope. Asi štyridsať percent ľudí odpovedalo, že by mal zostať nelegálne, alebo že štáty by mali naopak prijať prísnejšie zákony o zákaze.  Možno nie je prekvapením že myšlienka legalizácie marihuany si aj naďalej získava nových stúpencov najmä po tom čo niektoré štáty pristúpili k legalizácii marihuany a ľudia majú možnosť vidieť na vlastné oči celkový dopad na spoločnosť. Od roku 2013 prišlo k nárastu podporovateľov legalizácie z približne 58% na dnešných približne 61%

Vzhľadom k tomu, že marihuana nie je v súčasnej dobe legálna v mnohých štátoch po celej Amerike, prebiehala taktiež anketa o tom, aké sankcie by mali byť pre ľudí chytených s rastlinou konope pre vlastnú potrebu. S takouto rozsiahlou podporu pre legalizáciu tejto drogy, ktorá nie je vo svojej podstate zďaleka tak škodlivá ako mnoho iných liekov, nie je moc prekvapujúce, že viac ako 70%  všetkých opýtaných bolo pre vydávanie menšie peňažných pokút na rozdiel od do väzenia za držanie pár rastlín resp. užívanie.

Netreba dodávať, že opozícia bola oveľa menšia, dokonca len 30 % sa vyjadrovalo za sprísnenie trestov. Avšak, pri bližšom analyzovaní hlasovania analytici zistili, že väčšina republikánov a konzervatívcov sa prikláňa pre peňažné pokuty než pre tresty odňatia slobody. To ukazuje, že podpora pre marihuanové reformy nezávisí od politickej podpory jednotlivých strán. Otázkou pre nás zostáva či by aj slovenský volič dokázal takto rozlišovať a chápať tento problém v jeho skutočnej podstate a nie iba ako boj o % voličov.

Napríklad, 59 % voličov mladších päťdesiatich rokov bolo za plnú podporu legalizácie, 61 % z republikánov starších ako päťdesiat rokov  bolo proti.  Z tohto tiež vyplýva že najmä staršie generácie sú proti zmierňovaniu trestov za marihuanu, kdežto drvivá väčšina mladých ľudí je v tomto smere umiernená. Zdá sa že vývoj v tejto otázke je v rukách mladších ročníkov.

Prieskum, bol vykonaný združením Beyond the Beltway, financovaný spoločnosťami Benson Strategy Group a SKD Knickerbocker z Washington DC.

Prieskum uskutočnený vo februári 2015  na vzorke 1034 respondentov.

 

Zdroj: Marijuana.com

Preklad: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.