Nemecko – skúšobný predaj konope v lekárňach

Berlín -V Dusseldorfe by ste si mohli legálne kúpiť konope –  v lekárni.  Zdravotnícky výbor hlavného mesta  požiadal v stredu o licencie na dodávku  kanabisových produktov. Mestská rada si teraz musí požiadať o zvláštne povolenie od Spolkového ústavu pre lieky a zdravotnícke pomôcky (BfArM). Cieľom je „prísne kontrolovaná dodávka kanabisových produktov“, spolu s ochranou a prevenciou ponúk, namiesto dnes kriminalizovaného, nekontrolovaného obchodu. Na celom svete neexistuje žiadny dôkaz, že zákaz a obmedzovanie užívania drog,  ma priaznivý účinok a to sa snažia vo svojej žiadosti „zelený“ svojím protihlasom  krestansko-demokratickej strane naznačiť.

Oakland, 24.09.2010: Steve DeAngelo, Executive Director of Harborside Health Center, Oakland's largest medical marijuana dispensary, poses in front of the center's checkout counter. View, print, or license this photo by Eric Wolfe.

Oakland, 24.09.2010: Steve DeAngelo,  – Medical Cannabis center

V Portugalsku a Holandsku  počet spotrebiteľov, klesol po dekriminalizácii konope. V týchto krajinách, ihneď prišlo informovanie , vzdelávanie, prevencia a pomoc. Obsah THC výrobkov čierneho trhu sa nezisťuje, s tým aj  škodlivé látky zostávajú nezistené. Spotrebitelia sa takto nachádzajú na druhej strane zákona, a ešte im aj hrozí potenciálne zdravotné nebezpečenstvo.

„Riadené vydávanie kanabisových produktov prostredníctvom maloobchodných predajní otvorilo možnosť zmysluplnej regulácie, ktorú prirodzene neumožňuje čierny trh. Nedovolenému obchodovaniu by to podkopalo  základy. Okrem zelených podali aj Ľavicové strany podobnú žiadosť.

Pred Riadiacim výborom plánovania pomoci  závislým  , ďalšími odborníkmi na drogy a políciou,  musí  teraz zdravotné oddelenie nielen objasniť,  ktoré vekové skupiny, budú mať nárok z právneho hľadiska na legálne konope, ale tiež aké výdajné miesta budú zriadené a ako budú riadené.

Najlepšie možné výdajné miesto by bolo podľa, Zeleného poslanca  Norberta Czerwinskeho  v lekárňach: „Určite vidíme s tým spojené riziká, ktoré môže priniesť určité pravidelné užívanie drog. Preto je najdôležitejšie práve prostredie kde sa bude konope vydávať. V lekárňach, prebieha lekárska poradenská činnosť,  bolo by dobré práve preto zapojiť ich. “

Czerwinski   si predstavuje špecifické oblasti v lekárňach, do ktorých budú mať prístup len plnoletý. Ako politik by si  v tejto fáze ešte nemal človek nič radšej predstavovať. Zdravotné oddelenie by teraz malo usilovať o kontakt s lekárnikmi  a lekárskou komorou, tvrdí  Czerwinski. Strana zelených odhaduje, že projekt by mohol začať niekedy v budúcom roku.

V nadväznosti na rozhodnutie radnice  teraz zdravotné oddelenie musí pripraviť žiadosť, prostredníctvom ktorého BfArM potom musí rozhodnúť do troch mesiacov. Orgán v Bonne môže udeliť povolenie na udelenie výnimky, v súlade so zákonom o narkotikách (BtMG), kedy „vedecké alebo iné účely, ktoré sú vo verejnom záujme“ budú uprednostnené a nasledované.

Podložením ich návrhu, si  poslanci chcú nechať overiť dôsledky jeho  vydanie v Düsseldorfe. Je to všetko o otázke, či ľudia so vzorcami problémového užívania prejdú na túto formu obstarávania  a či tým bude možné účinnou ochranou spotrebiteľa znížiť zdravotné riziká. „Okrem toho, sa preskúma či  sa zvýši ochrana mládeže a ochrana spotrebiteľa  rozbitím čierneho trhu“, hovorí uznesenie.

Medical_Marijuana_Children

Lekárnici vidia nápad so zmiešanými pocitmi: Samozrejme, že politické rozhodnutie budú ale nasledovať. „Pred tým by malo prebehnúť ale ešte mnoho jednaní .“ hovorí Warner Heuking viceprezident severo-rýnskeho zväzu

Podobne ako nedávno prezident ABDA Friedemann Schmidt tvrdil v rozhovore s Dumont-Grupppe: Aj keď človek vidí predovšetkým zdravotné riziká a je skôr proti legalizácii konope. „V tomto smere si neviem predstaviť, že by sme poskytli  lekárne dobrovoľne ako predajný kanál. Monopol z lekární na predaj drog? To nechceme „Ale:“. Ak sa politika a spoločnosť rozhodne priradiť  túto úlohu  lekárnikom, budeme to akceptovať. Nech sa nám to páči alebo nie. “

Berlínsky okres  Friedrichshain-Kreuzberg podal v júni žiadosť na BfArM aby  sa hašiš a marihuana mohli legálne predávať v Coffeeshopoch. V týchto predajných miestach bude hašiš a marihuana  predávané len  štátom kontrolovaným a registrovaným zákazníkom z okresu. S týmto nápadom by malo nekontrolovateľné trestné obchodovanie s drogami pozdĺž „partymíle“ okresu skončiť.

Považuje sa to za dosť nepravdepodobné, že BfArM, čo je CDU vedené a BMG usmernované, tieto nápady povolí. V prípade, že žiadosť bude zamietnutá, okres sa chce odvolať a sťažovať. Zelení chcú,  aktívne podporovať politickú diskusiu o uvoľnení konope.

Brémsky premiér Carsten Sieling (SPD) sa vyslovil nedávno ako prvý ministerský predseda za legalizáciu konope. Bádensko-Württemberský premiér Winfried Kretschmann (zelený) je v podstate pre legalizáciu konope a za zrušenie trestných postihov za túto látku. Ale Voľný predaj,  si nevie predstaviť. Hamburské štátne zastupiteľstvo zvažuje zmierniť právne pravidlá pri používaní konope: Spravodlivé by bolo podľa senátora Till Steffena (zelený)  aspoň znížiť úroveň postihu za používanie konope na priestupok.

 

Zdroj: www.apotheke-adhoc.de

Preklad: MediCann Slovakia

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.