Mladí nahrádzajú alkohol konopou.

Podľa najnovších výskumov z USA ale aj Európy, začínajú mladí ľudia nahrádzať čoraz viac alkohol konopou (marichvánou). S nástupom liberálnej politiky a legalizačných nálad vo svete bude tento trend narastať, a preto sa bližšie pozrime na to, či je lepšie pre spoločnosť užívanie konopných látok alebo užívanie a tolerancia alkoholu ?! Nezabudnime dodať, že vedecké štúdie jednoznačne dokazujú že konope je menej škodlivé ako alkohol alebo tabak.  

Štúdia publikovaná spoločnosťou OutCo dokazuje, že viac ako polovica mladých ľudí v Kalifornii vo veku 18 až 30 rokov zamieňa alkohol konopou (marihuánou). „Zistili sme, že výber medzi dvoma hlavnými návykovými látkami, alkoholom a tabakom bol pre túto generáciu vždy jasný. Keďže vyrastali v dobe protifajčiarskych kampaní, klesol medzi Američanmi vo veku 18 až 29 rokov podiel fajčiarov v posledných desiatich rokoch o 22 percent. Ich obľúbenou drogou sa stal alkohol, vysvetľuje Lincoln Fish, riaditeľ spoločnosti OutCo. „Nedávno sme však zaznamenali pokles predaja alkoholu a najobľúbenejšou drogou sa pre mnohých mladých ľudí sa stalo konope (marihuána). A nielen pre nich. „

Výhody? Bezpečnosť a ochrana zdravia

Aká je však motivácia pre túto zmenu? Podľa prieskumu 2 000 používateľov konope v Kalifornii sú hlavnými faktormi zvýšená bezpečnosť a nižšie zdravotné riziká v porovnaní s alkoholom.

Ďalšie zaujímavé zistenia boli spomenuté v iných štúdiách, napríklad pivo je najčastejšie nahradzované konopou (marihuánou). Viac ako 34% mladých obyvateľov Kalifornie uprednostňuje konope pred alkoholom. Konkrétne výsledky ukazujú že 18% uprednostňuje konope pred vínom a 14% uprednostňuje konope pred tvrdým alkoholom.

Štúdia tiež ukázala, že rovnaký trend nasleduje aj generáciu narodenú v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Dokonca aj medzi staršími ľuďmi (narodenými počas alebo tesne po 2. svetovej vojne) približne 10% preferuje konope pred alkoholom.

Sú tieto zistenia dobré alebo zlé ?

Možno sa zdá, že mladí ľudia volia viac legálny alkohol ale nie je to jednoznačné. Mladí ľudia majú prístup k najnovším vedomostiam a informáciám a tie hovoria jednoznačne. Užívanie alkoholu je oveľa nebezpečnejšie ako užívanie väčšiny v súčasnosti nelegálnych drog, pričom konope na tejto stupnici nebezpečnosti dlhodobo zaujíma jedno z posledných miest !

K otázke bezpečnosti potom ešte mnohí mladí ľudia, ktorí namiesto alkoholu radšej volia konope, dodávajú, že pri alkohole sa obávajú predovšetkým zlých rozhodnutí, ktoré môžu pod jeho vplyvom ľahko urobiť – trebárs sadnúť za volant alebo sa správať agresívne voči svojmu okoliu, čo pri užívaní konope takmer vôbec nehrozí.

ZDROJ: http://www.legalizace.cz/2017/08/mladi-lide-zacinaji-nahrazovat-alkohol-konopim-je-to-bezpecne/

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.