Liečebné užívanie konope – čo je najzdravšie ?!

Keď izraelský profesor Raphael Mechoulam, vzácny hosť pražskej konferencie, pred päťdesiatimi rokmi objavil kanabinoidy, skúšal ich najskôr na sebe, svojej žene a priateľoch. Zistil, že každý na ne reaguje odlišne. Je to vraj pre účinky konope typické. Preto je tiež dôležité, aby pacienti pri užívaní liečebného konope mali k dispozícii správnu dávku kvalitného lieku, ktorý má čo najmenej vedľajších účinkov.

Českí (aj slovenskí pozn. prekladateľa) pacienti o využití liečebného konope často vedia viac, než ich vlastní lekári. Liečebné konope môže napríklad pomôcť tisícom slovenských pacientov, ktorí trpia napríklad Parkinsonovou chorobou, sklerózou multiplex alebo rakovinou. Doteraz ale konope na lekársky predpis funguje len v niekoľkých krajinách sveta. Prevažná väčšina chorých je tak stále odkázaná na čierny trh alebo vlastné pestovanie čo prináša ďalšie riziká. A to aj napriek tomu, že užívať liečebné konope je napríklad v Čechách legálne takmer dva roky. Zbúrať bariéru medzi pacientmi a lekármi a súčasne ponúknuť dostatok informácií a skúseností podložených vedeckými dôkazmi aj klinickou praxou si kladie za cieľ nedávno skončená konferencia Medical Cannabis Conference na tému „Liečebné konope a jeho uplatnenie v praxi“.

„Zjednodušene povedané, hovoríme lekárom, že majú liečiť niečím, čo bolo ešte donedávna považované za nebezpečnú drogu. Sú tu ale chorí, ktorí objektívne môžu z liečebného konope profitovať, „približuje českú situáciu Tomáš Zábranský, riaditeľ spoločnosti Resad, ktorá konferenciu spoluorganizuje. Lekári, rovnako ako sestry a ďalší odborní pracovníci v zdravotníctve sa tu spolu so zástupcami organizácií pacientov môžu zoznámiť s tým, ako sa vyvíja výskum liečebného konope a jeho účinných látok kanabinoidov, aj ako funguje liečebná prax v zahraničí.

Joint z rúk lekára?

Liečebné konope je nielen v Česku trochu kontroverzná téma. Na jednej strane pribúda štúdií a s nimi aj dôkazov o jeho pozitívnych účinkoch na pacientov s celou radou diagnóz, ale na tej druhej pretrvávajú názory, že ide o nedostatočne podloženú metódu liečby, ktorá má svoje riziká. „Kanabinoidy majú terapeutický potenciál u väčšiny ľudských chorôb, napríklad u obezity / metabolického syndrómu, cukrovky, neurodegeneratívnych ochorení, psychiatrických diagnóz, osteoporózy aj kožných ochorení,“ opisuje profesor Raphael Mechoulam, ktorý pôsobí na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme, kde sa venuje výskumu využitia kanabinoidov v medicíne. Podľa neho je už spoľahlivo preukázaný efekt tejto liečby u pacientov okrem iného s chronickou bolesťou, post-traumatickou stresovou poruchou, tých, čo trpia vedľajšími účinkami chemoterapie a to vrátane detí. Objavenie pozitívneho efektu konope pritom nie je žiadnou modernou novinkou, skúsenosti s touto liečbou boli už v staroveku a liečebnému konope predpovedal veľkú budúcnosť tiež osobný lekár kráľovnej Viktórie.

image_doctor-marijuana-leaf-001

Aby liečba bola skutočne efektívna, je nutné pacientovi ponúknuť správnu dávku kvalitného lieku, ktorý má čo najmenej vedľajších účinkov. Práve to zásadne ovplyvňuje spôsob, ako pacient kanabinoidy prijíma. Najrozšírenejšie a najľahšie dostupné je fajčenie konope. Pre chorých má zásadnú výhodu v podobe rýchleho nástupu účinku a pre tých, čo majú skúsenosti s fajčením cigariet, ide navyše aj o pomerne jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť vytúžený efekt. „Fajčenie liečebného konope je síce najbežnejšie, ale prináša celý rad rizík. Medzi pacientmi sú značné rozdiely v tom, ako kanabinoidy vstrebávajú, a teda ich lekár nemá možnosť určiť, aké množstvo bude vhodné pre konkrétneho pacienta, „upozorňuje Yehuda Baruch, psychiater, ktorý pôsobil ako riaditeľ Programu liečebného konope v Izraeli. Podľa neho bežne dochádza k situácii, že sa pacienti fajčiaci liečebné  konope radia so svojimi priateľmi. Zhruba 15% chorých potom liečbu ukončí kvôli vedľajším účinkom. „Ich situáciu je možné riešiť, pokiaľ sa obrátia na svojho lekára,“ dodáva Baruch.

 

Fajčenie znamená nielen problém s dávkovaním. Nájsť správnu dávku pre pacienta, aby liečebné konope prinieslo úľavu od zdravotných problémov, a pritom nemalo psychoaktívne účinky, je zložité. „Keď užívate konope z rekreačných dôvodov, v prípade malej nevoľnosti zostanete pokojní a účinok pomaly ustúpi. Ak ste však chorí a potrebujete chodiť do práce, nemôžete riešiť, že dostanete záchvat smiechu uprostred dôležitej pracovnej schôdzky. Chcete sa len zbaviť bolesti, „opisuje možné komplikácie Baruch. Problematické je tiež riadenie v čase, keď je pacient liečený pomocou konope. V Izraeli po celý čas konopnej liečby nesmiete riadiť automobil, čo je podľa neho po medicínskej stránke zle. Dôležité je, aby sa pacienti mohli čo najskôr vrátiť k svojmu bežnému životu a k tomu patrí aj riadenie auta. Napríklad v Kanade je legálne riadiť po šiestich hodinách od konzumácie konope a to bez ohľadu na spôsob, akým bolo prijaté.

Časť pacientov, najmä celoživotných nefajčiarov, fajčiť nechce, pretože je im to nepríjemné. Nehovoriac o možnom riziku poškodenia dýchacích ciest, ktoré môže fajčenie vyvolať. „Ak si pacient obstará konope na čiernom trhu, nie je možné zaručiť jeho kvalitu. Pri laboratórnych testoch takto získaného konope sú často nájdené rezíduá pesticídov, ktoré pretrvávajú aj v dyme. Pacienti ale nemajú šancu zistiť, či je práve ich konope bezpečné, „opisuje ďalšie možné riziká profesor Ethan Russo, člen Medzinárodnej spoločnosti pre výskum kanabinoidov (International Cannabiniod Research Society). Časť objavených pesticídov je pritom preukázateľne neurotoxická a môžu vyvolať epilepsiu, prípadne zhoršiť stav chorého.

 

Konopné sladkosti pre dospelých lákajú deti

Takže ako najzdravšie užívať liečebné konope ? Ideálna nie je ani zďaleka konzumácia rôznych sladkostí s obsahom konope. „Tieto produkty neprechádzajú žiadnou skutočnou kontrolu kvality. Pretože vyzerajú ako bežné sladkosti, môžu zaujať aj deti, pre ktoré ale nie sú vhodné, „dodáva Russo. Pri tomto požití je tiež veľmi ťažké stanoviť vhodnú dávku, aby mala požadovaný liečebný efekt. Navyše očakávaný stav nastupuje so značným časovým odstupom, čo pacientom nevyhovuje. Nie je tak možné jasne určiť, koľko takých sušienok by mal pacient zjesť so zreteľom na svoje problémy, aby pritom nemal nežiaduce účinky. „Ako lekár som jednoznačne proti, aby takto boli liečení pacienti. Potrebujeme čo najpresnejšie vedieť, čo chorým podávame a tiež v akom množstve, „varuje Baruch.

Riešením môžu byť konopné náplasti, ktoré teraz prechádzajú testovaním. Tie sú výhodné, pretože účinné látky uvoľňujú rovno do krvi a nemajú vedľajšie psychoaktívne účinky. Na ich bežné praktické využitie si ale budú musieť chorí ešte nejaký čas počkať. Dostupnejšie sú vaporizéry. „Ich výhodou je rýchly nástup účinku. Ľahko sa určuje vhodná dávka, aby nemala psychoaktívne účinky. Oproti klasickému fajčeniu ide aj o zdravší variant, „vysvetľuje Arno Hazekamp, ​​holandský expert na štandardizované pestovanie, kontrolu kvality a vývoj produktov z konope. Vaporizéry sú podľa neho preskúmanou a bezpečnú možnosťou, ktorá je navyše pacientmi dobre prijímaná, aj keď ju volí zatiaľ asi štvrtina chorých.

 

Konope nie je všeliek

Aj keď liečebné konope a presnejšie kanabinoidy prinášajú celý rad výhod, automaticky to neznamená, že ide o riešenie všetkých zdravotných problémov, ktoré nemá vôbec žiadne riziká. Výsledky mnohých štúdií sú viac ako nádejné, rovnako tak klinická prax prináša prípady spokojných pacientov, ktorým sa preukázateľne uľavilo a oni sa opäť cítia dobre. Nič z toho by však nemalo prevážiť nad racionálnym pohľadom na vec. „Dobrá liečba je taká, ktorá je efektívna, bezpečná, štandardizovaná a dostupná, a to aj finančne,“ dopĺňa Russo. V praxi to musí znamenať jasné pravidlá pre využívanie liečebného konope.

V Izraeli, kde je liečebné konope najrozšírenejší, došlo k trochu paradoxnej situácii. O pozitívnom efekte liečby tu verejnosť nepochybuje, naopak záujem o terapiu je obrovský. „Ľudia v Izraeli si myslia, že konope je len prospešné a nemá žiadne vedľajšie účinky. Strach z možných problémov spojených s jeho užívaní sa úplne rozplynul, čo nie je ideálne, „upozorňuje Baruch.

 

(pozn. redakcie : nedá nám doplniť fakt, že kopa opioidných liekov má také škodlivé vedľajšie účinky, že opojný stav z konope ktorý lekári často označujú ako vedľajší škodlivý účinok J je absolútne zanedbateľný. Oveľa viac pozornosti by sa malo venovať psychicky chorým pacientom ktorí zvažujú liečbu pomocou konope, kde konope môže pôsobiť pozitívne ale aj negatívne v závislosti od človeka)

 

Autor: Ludmila Hamplová pre Zdravotnícky Dennik CZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.