Klinický kanabinoidný deficit – urýchľuje starnutie ? je to choroba ?!

Kanabinoidný deficit – je to choroba ?

S ohľadom na dostatok znalostí , týkajúcich sa endokanabinoidného systému a konopných výskumov posledných rokov sa niektorí vedci začali domnievať, že množstvo ochorení, ako je ako je skleróza mupltiplex  a fibromyalgia, môžu byť spôsobené jednoduchým nedostatkom endogénneho (vnútorne produkovaného) kanabinoidu (tiež nazývaného endokanabinoidy). Tento stav bol označený ako Clinical Endocannabinoid Deficiency alebo CECD (voľne preložené Klinický endokanabinoidný deficit)

Vedci začínajú dnes chápať, že endokanabinoidný systém tela udržuje homeostázu, čo znamená, že riadi a reguluje bolesť, chuť do jedla, spánok, zápal, a bunkový metabolizmus (vrátane životného cyklu buniek). A presne preto môže nedostatok kanabinoidov spôsobiť narušenie viacerých systémov v tele. Predpokladá sa, že toto narušenie, alebo nedostatok homeostázy, potom vedie k výraznejším a život ohrozujúcim ochoreniam.

medical cannanbis 1937

Existujú teda pacienti, ktorí vďaka konope resp. kanabinoidov z marihuany získali úľavu pri svojich ochoreniach ? Môžu kanabinoidy z konope slúžiť ako náhrada ľudských endokanabinoidov ?

Niekoľko vedcov sa domnieva, že spomenutý CECD (Endokanabinoidný nedostatok) môže byť zodpovedný za ochorenia ako sú migrény, skleróza mutliplex a Crohnova choroba.

Podľa Dr. Ethan Russo, z GW Pharmaceuticals (majiteľ patentu na SATIVEX) : „Nízke kanabinoidné hladiny môžu byť príčinou mnohých ochorení. Dajú sa však účinne efektívne zmierňovať užívaním konope“

 

Môžu kanabinoidy spomaliť starnutie?

Niektorí odborníci idú ešte ďalej v pozitívnych vyhláseniach týkajúcich sa liečebného využitia konope. Dr. Robert Melamede, bývalý predseda katedry biológie na univerzite v Colorade, tvrdí, že kanabinoidy môžu dokonca spomaliť proces starnutia.

Väčšina vedcov uznáva úlohu voľných radikálov v procese starnutia. Voľné radikály sa dokážu rýchlo množiť a stať sa neudržateľnými, bez prítomnosti antioxidantov rýchlejšie opúšťajú metabolizmus organizmu. Naopak nadbytok voľných radikálov v tele môže tiež viesť k zápalom, a zvýšenému výsktu ďalších zdravotné problémov, ktoré sú bežne spájané s procesmi starnutia.

Dr. Melamede je presvedčený, že kanabinoidy môžu ísť nad rámec bežnej pomoci pomoci pacientom so Sklerózou multiplex alebo rakovinou. Verí, že kanabinoidy hrajú dôležitú úlohu v prevencii a regulácii chorôb súvisiacich so starnutím.

Napríklad, kanabinoidy, ako Cannabidiol (CBD) a Cannabichromene (CBC), sú známe tým, že majú protizápalové účinky, zatiaľ čo iné kanabinoidy – ako tetrahydrokanabinolu (THC) a kanabinol (CBN), – sú známe tým, že pôsobia ako antioxidanty. Tieto dva faktory sú najdôležitejšie nástroje na ceste k homeostáze a celkovému zdraviu.

Zoznam chorob liečenych KONOPE z roku 1899

V súčasnoti máme stále relatívne málo vedomostí o interakcii kanabinoidov s ľudským organizmom a nové výskumy, ktoré naznačujú, že v budúcnosti bude kanabinoidná terapia založená či už na využití celej rastliny alebo jednotlivých prirodzene extrahovaných kanabinoidoch, bude účinnou formou liečby pre oveľa širšie spektrum ochorení ako sa pôvodne myslelo.

„Nikto nezomiera kvôli starnutiu“ tvrdí Dr. Melamed

„Nikto neumiera na starnutie. Ľudia umierajú na choroby súvisiace s vekom. Zdravotnícke zariadenia a spoločnosti žijúce z obchodu so zdravým nepredchádzajú liečbe civilizačných ochorení ako je rakovina alebo kardiovaskulárne ochorenia. Naopak, oni liečia až po tom ako tieto ochorenia napáchajú ďalšie škody na organizme. Inými slovami, liečia vás až po tom, ako ochorenie prerástlo do trvalého poškodenia, čo v konečnom dôsledku urýchľuje starnutie. Navyše, väčšina liečby spočíva v potláčaní symptómov súvisiacich s poškodením organizmu pre neliečené ochorenie. Avšak, kanabinoidná terapia môže zmeniť vnímanie rekreačného užívania kanabinoidov na jednu z prevencií voči týmto civilizačným ochoreniam !

cannabinoids-pie-chart1

Aplikácia kanabinoidnej terapie môže byť použitá na zníženie zápalu a voľných radikálov, čím dôjde k zlepšeniu resp. odstráneniu desiatok faktorov súvisiacich so starnutím, ktoré by inak spôsobili ďalšie poškodenia, ktoré lekári a zdravotný systém jednoducho upracú potlačením symptómov so zámerom udržať pacienta na žive a nie ho vyliečiť odstraňovaním príčin vzniku týchto poškodení.

V budúcnosti sa bude na takýto spôsob liečby nazerať ako na primitívny spôsob z dávnych čias, tak ako dnes znovu objavujeme napríklad liečivú silu prikladania pijavíc. Napriek tomu má konope a kanabinoidy obrovský potenciál pre zlepšenie zdravia celej spoločnosti, pokiaľ nájdeme správny a najúčinnejší spôsob ich užívania a využívania.

 

Úsmev lieči – konope lieči 🙂

Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann
Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.