Kávička a Konope

Zatiaľ čo sa vedci sústreďujú na skúmanie ako konope reaguje s inými liekmi, počas tohto skúmania zistili, mimovoľne, prečo káva a konope majú také účinky. Kofeín posilňuje účinky THC, dá sa povedať že robí konopné užívanie viac príjemnejším.

Ak chcete získať lepší prehľad o tom, ako tieto látky pôsobia na ľudský mozog, je nutné sledovať interakcie medzi dvoma látkami v tele.

cofee and joint 2

Vedci dospeli k záveru, že droga  ako je kofeín, „zosilňuje účinok dávok“ THC a jeho prirodzeným  náprotivkom látok známych ako andamidy. Laicky povedané, to v podstate znamená, že kofeín umožňuje fajčiť menej a pritom dosiahnete rovnakého efektu intoxikácie „zhúlenia“. Kofeín tiež spôsobuje že môžete konzumovať viac konope než ste zvyknutý. Na druhú stranu, veľmi malé dávky kofeínu, menej ako pol šálky, teoreticky môžu pomôcť pri odvykaní od fajčenia konope.

Moderná medicína má dobrý prehľad o mechanizmoch ktoré spôsobujú návykového správanie ľudí konzumujúcich alkohol, kokaín, opiáty a amfetamínové stimulanty, ale pri KONOPE tieto mechanizmy nefungujú. Veľa štúdií sa zameralo na skúmanie týchto mechanizmov vytvárajúcich závislosť ale doteraz sa nepodarilo potvrdiť súvislosť týchto procesov a konope. Všetky posledné štúdie ukazujú skôr na pozitívny potenciál konope –  ako napríklad štúdia o pôsobení kanabinoidov na tvorbu neurónov.

THC účinkuje na  kanabinoidné receptory, ktoré sú súčasťou prirodzeného endokanabinoidného systému, ktorý reguluje kľúčové funkcie v tele. Analgetiká dosahujú utlmujúce účinky tým, že hromadia anandamid* v neurotransmiteroch mozgu.

*Anandamid – je endogenný kanabinoidyný ligand, nachádzajúci sa v niektorých zvieracích a ľudských orgánoch, najmä však v mozgu. Izoloval ho a jeho štruktúru určil český analytický chemik Dr. Lumír Ondřej Hanuš. Názov pochádza zo sanskrtu – ánanda – blaženosť / dokonalé šťastie *

Každý vie, že káva spôsobuje miernu fyzickú závislosť, ale tento výskum by mohol tiež tiež vysvetliť, prečo ?

Môžeme zodpovedne povedať že dve prírodné látky (kofeín a THC) užívane človekom po tisícročia sú nielen úplne bezpečné, ale aj vhodné navzájom. Takže zostaňte aktívni, dajte si kávičku, dajte si nejaké to konope a buďte si istý že vás čaká príjemný a produktívny deň.

 

Zdroj: HighTimes.com

Foto: internet

Preklad: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.