Jedy v kozmetike, alebo prečo čítať zloženie…

Kozmetika vs. Kozmetika

Kozmetiku som nikdy príliš nenakupovala. Nerobila mi dobre a či už som na seba „napatlala“ čokoľvek, mala som dojem, že to moju pleť zhoršuje, skôr než naopak. Ale časom som si o tom začala zisťovať trochu viac. Predsa len každý starne a reklamy ženských magazínov o tom, ako sú všemožné denné a nočné krémy nevyhnutnosťou, ak nechceme v tridsiatich vyzerať ako múmia, v človeku čosi zanechajú. Môj náhly záujem o kozmetiku vzbudila blížiaca sa tridsiatka a s ňou objavujúce sa prvé vrásky. Čo vám budem rozprávať, trochu som spanikárila, ale pretože som si moc dobre pamätala, aké problémy mi klasická kozmetika vždy pôsobila, pred zbesilým nákupom som sa pustila do štúdia – a to, čo som zistila, ma celkom vydesilo.

Kozmetické výrobky – od šampónov až po krémy – ktoré si mnoho z nás každý deň maže na tvár, obsahujú také množstvo škodlivých látok, že už sa vôbec nečudujem všetkým tým ekzémom, vyrážkam a nepríjemným pocitom, ktoré som mala zakaždým, keď som sa rozhodla, že si na ten tvár predsa len niečo natriem, aby som bola „správnu ženou“. Skôr sa čudujem tomu, že podobné problémy nemá viac ľudí, ale možno mám len šťastie, že sa na mňa všetky negatívne efekty prejavujú okamžite a môžem ich tak zastaviť včas. Každopádne po prečítaní zoznamu všetkých látok, ktoré si naozaj dobrovoľne na tvár ani inú časť tela aplikovať rozhodne nechcem, prišiel ďalší zásadný problém – ako zohnať takú kozmetiku, ktorá ich neobsahuje? Za pár dní obchádzanie všemožných obchodov som dospela k záveru, že takáto snáď ani neexistuje. Čo našťastie nie je pravda, ale poďme to vziať postupne a v prvom rade sa pozrieť na to, čo obsahuje tradičné kozmetika a prečo je lepšie sa jej vyhnúť.

Koža nás chráni

Koža je prvá obranná bariéra tela pred škodlivými vplyvmi, ale (zle zvolené) kozmetické prípravky jej prácu značne komplikujú. Toxikológ prof. RNDr. Jiří Patočka hovorí, že koža vstrebe a pošle do krvného obehu až 60% všetkého, čo na ňu nanesieme (to sú všetky látky, ktoré sa rozpúšťajú v tukoch). A to už stojí za pozornosť ! Priemerná žena za deň použije približne 15 kozmetických výrobkov a to v tele môže narobiť slušnú neplechu, pretože účinok všetkých prísad sa kombinuje a násobí. V kozmetických prípravkoch samozrejme nesmú byť žiadne závadné látky, preto prebieha ich testovanie. Ale existuje veľa „potenciálne nebezpečných“ surovín, ktoré sa pri výrobe kozmetiky používajú a všetko je lege artis = zákonný postup 🙂 U veľkého množstva látok doteraz nebol skúmaný dlhodobý vplyv na ľudské zdravie. Ale najvážnejším problémom sa javí to, že sa látky testujú každá zvlášť, teda že sa nevie nič o ich spoločnom pôsobení na ľudský organizmus.

Napríklad také endokrinné (čiže hormonálne) disruptory narušujú hormonálny systém človeka už v stopovom množstve. V kozmetike slúžia často ako fixátory vôní alebo sú to silikónové oleje v šampónoch, ktoré sa starajú o „hebkosť a lesk“ našich vlasov. Týchto endokrinných disruptorov je nespočet a kozmetické spoločnosti nemajú povinnosť ich v zložení označovať, pretože ich nebezpečnosť bola odhalená len nedávno. Veda sa im podrobnejšie venuje ešte len posledných päť rokov, počas ktorých sa však stihlo prísť na to, že tieto látky majú negatívny vplyv aj na plod v tele matky. Majú tiež vplyv na to, kedy dievčatám začne menštruácia alebo kedy sa u žien objaví menopauza. Veľa pleťových krémov obsahuje ako základ Lanolínový alkohol, propylénglykol či polyetylénglykol. Pridáva sa do nich ako emulgátor laurysulfát sodný, glycerylstearát alebo cetylalkohol. V prípravkoch proti akné zase môže byť benzylperoxid. Všetky tieto látky môžu byť zdraviu škodlivé.

 

Na čo sa teda pri nákupe kozmetiky zamerať? Na zloženie výrobku, teda to čo je tým najdrobnejšom písmom uvedené na obale. Ak nájdete niečo z nižšie uvedeného zoznamu, minimálne spozornite !

AHA kyselina (alfa-hydroxykyselina)

Zbavuje kožu vrchných vrstiev. Používa sa v boji proti akné, čistí póry a vyhladzuje jemné vrásky. Používa sa predovšetkým v telových krémoch. Negatívne účinky: Koža zbavená vrchných vrstiev by sa nemala niekoľko týždňov vystavovať slnku. Pôsobí nezvratné zmeny na pokožke tváre.

Akrylamid

Používa sa v krémoch a mastiach. Negatívne účinky: štúdie potvrdzujúce rakovinotvorné účinky.

Dioxán

Používa sa vo vložkách, tampónoch, intímnych géloch a vlhčených obrúskoch. Negatívne účinky: Ľahko prestupuje kožou a je karcinogénny. Môže spôsobovať hormonálne poruchy a neplodnosť, taktiež oslabuje imunitu.

DMDM

Predlžuje životnosť výrobku. Negatívne účinky: alergén !

Etylénglykol

Hlavné využitie ako nemrznúca chladiaca zmes pre automobily ! V kozmetike sa s ním stretneme predovšetkým ako zvlhčovaciou látkou hydratačných krémov. Negatívne účinky: spôsobuje vyrážky, pri dlhodobom používaní spôsobuje poškodenie pečene a obličiek.

Formaldehyd

Rozpúšťadlo v lakoch na nechty. Negatívne účinky: Dráždi sliznicu a kožu. Je karcinogénny.

Ftaláty

V EÚ sú na použitie v kozmetike zakázané, napriek tomu sa v tej najlacnejšej, ktorá neprechádza kontrolou, používajú !

 

Aj pre tieto vyššie spomenuté dôvody je konopná kozmetika skvelou alternatívou !

 

ZDROJ: DOBA JEDOVÁ – RNDr. Jiřího Patočky, DrSc. a prof. RNDr. Anny Strunecké, DrSc. / www.sativashop.cz
Autorské práva MediCann Slovakia a uvedené zdroje. Všetky práva vyhradené.
fyzické osoby ZDIEĽAŤ môžu bez potreby žiadať povolenie. FB stránky a ine médiá (tlačené, elektronické) nemajú právo toto zdieľať bez uvedenia zdroja alebo požiadania o zdieľanie!
za pochopenie ďakujem-e Váš MediCann

 

 

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.