Hovorte s vašim lekárom o konope !

Väčšine z nás sa už stalo že sa vás ošetrujúci lekár opýtal či beriete drogy. Určite ste povedali „Nie“. Pokiaľ ste však užívateľ konope sú tieto otázky možno nepríjemné, viete že v tejto krajine je vaše konanie nezákonné preto budete klamať 😉 Áno, je to tak jednoduchšie, nechcete postaviť lekára proti vám, čo keď sa táto skutočnosť dostane do vášho zdravotného záznamu alebo nebodaj do poisťovne.

Za všetkým stoja opodstatnené obavy od reakcií ktoré by vaše priznanie mohlo spustiť, ale naozaj to niekedy treba skúsiť aj s vašim lekárom.

iStock_000011543963XSmall2

Konope je naozaj liek, tak prečo o tom nehovoriť s lekárom ?

Samozrejme, záleží na vašej smelosti a vašej tolerancii rizika spojených s takýmto priznaním, ale myslíme, že by ste mali informovať svojho lekára, ak budete užívať konope pravidelne.

Poisťovne sa nestarajú o užívateľov konope, preskúmajú grafy za účelom nájdenia finančných nezrovnalostí ale viac ich nezaujíma, poisťovňa nemá záujem na zdraví pacientov ale na profite a váš zamestnávateľ nemá prístup k vašim zdravotným záznamom. O potrebe testovať zamestnancov na konope píšeme inde

Než sa začnete rozprávať o konope, požiadajte lekára aby všetky informácie ostali medzi vami s ohľadom na mlčanlivosť ktorou je lekár viazaný. Je pravdepodobné že po tejto vete vás lekár zdvihne zrak od monitora a začne vás skutočne počúvať !

  1. Dajte svojmu lekárovi skutočný a celistvý obraz ide o vaše zdravie

Zatajenie užívania konope sa môže zdať neškodné, ale nie v prípade že ide o všeobecné zdravie alebo trpíte vážnejším ochorením.  Váš lekár by mal chcieť vedieť o všetkom, čo by mohlo ovplyvniť vaše zdravie, či už v dobrom alebo negatívnom význame. Skutočné kvalitná anamnéza zahŕňa otázky týkajúce sa vášho pohybu, užívanie vitamínových doplnkov, opis vašej stravy, kvalitu vášho spánku a taktiež látky ktoré užívate či už rekreačne alebo medicínsky. Pravidelné užívanie konope môže byť v tomto prípade relevantné. Váš endokanabinoidný systém bol navrhnutý prírodou aby kanabinoidy prijímal a spracovával.

Je pravdepodobné že váš lekár čítal viac odborných článkov a zdravotných štúdií ako vy, na druhej strane je ťažko odhadnúť aké má osobné skúsenosti, aké má vedomosti a aký názor zastáva v otázkach využívania konope na lekárske účely. Preto je na každom aby zvážil do akej miery svojho lekára zasvätí.

Na Slovensku je situácia problematická kedže časť lekárov o účinkoch a potenciály konope vie ale nechcú byť na smiech prípadne sa obávajú reakcií okolia  a preto svoje názory neprezentujú, a taktiež je stále veľká časť lekárov ktorí napriek celosvetovému trendu zatvárajú oči a radšej dokola predpisujú farmaceutické drogy za ktoré samozrejme inkasujú provízie.

Medical_Marijuana_Children

  1. Skúste ťažiť z odbornosti / neznalosti vášho lekára

Asi by ste boli veľmi prekvapení ak by ste zistili, že váš lekár vie o liečebnom konope viac ako vy. Znie to ako sci-fi ale je to možné ! 😉

Môžete si myslieť, že si liečite váš glaukom (zelený očný zákal) užívaním konope (čo preukázateľne znižuje vnútroočný tlaku), ale váš očný lekár môže doporučiť aby ste liečbu doplnili niektorými špeciálnymi očnými kvapkami. Namiesto toho, aby  ste museli daný medikament užívať 2-3 denne ako väčšina pacientov, vďaka užívaniu konope vám napríklad môže stačiť užívaž farmaceutiká len raz za deň.

Lekár môže byť tiež schopný vás varovať, že konzumácia konope môže nepriaznivo interferovať s niektorými liekmi proti bolesti, ako je aspirín, paracetamol, alebo Darvon. V každom prípade, užívanie konope môže prechodne zvyšovať riziko vedľajších účinkov liekov ako sú závraty, ospalosť a zmätenosť (najmä u starších pacientov), aj keď tieto účinky sú zaznamenané u nízkeho % ľudí.

  1. Vzdelávajte svojho lekára

Mnoho lekárov si nikdy nemusí uvedomiť liečivú silu bylín ak ich pacienti nikdy s týmto neoboznámia.

Možno, že ste študent alebo štátny zamestnanec, takže nemôžete len tak prejaviť nadšenie z konope, bez toho, aby ste neohrozil svoju kariéru. Nemôžete ani podporiť hnutie  #ComingOutGreen na Twitteri zo strachu straty zamestnania. Ale môžete byť zástancom zmeny na úrovni človeka s človekom, s ľuďmi vo vašom okolí vrátane vášho lekára, ktorý ako som spomínal je viazaný mlčanlivosťou.

Ak nájdete odvahu na otvorenú komunikáciu s vašim lekárom, nikde nie je napísané, že aj on nemôže zmeniť názor a stane sa z neho časom „pro konopný“ lekár.

Skúste so svojim lekárom zdieľať pozitívne skúsenosti napríklad ako vám konope pomáha ako antidepresívum, alebo môžete lekárovi vysvetliť, ako vám konope pomáha so spánkom, vďaka čomu sa cítite lepšie. Môžete povedať svojmu gynekológovi ako vám užívanie konope znižuje menštruačné kŕče. Môžete informovať svojho lekára o tom, ako užívať konope na odvrátenie migrény. Spôsobov a možností je naozaj nespočetne veľa.

Ak váš lekár dostane čo najviac takýchto informácií jedného dňa sa odhodlá si o konopnej liečbe naštudovať niečo osobne, alebo sa rozhodne navrhnúť túto možnosť liečby aj iným pacientom.  „Mohli by ste skúsiť užívať konope, keď opäť dostanete pocit migrény. Niektorí moji pacienti hovoria že im to veľmi pomáha“. Takýmto spôsobom môžeme každý osobne prispieť k lepšej informovanosti lekárov a pacientov o možnostiach lekárskeho využívania konope a pomôcť zmeniť situáciu ktorá panuje okolo démonizácie konope.

Dr. Sanjay Gupta, lekársky korešpondent CNN, neustále apeluje na vzdelávanie lekárskej aj širšej verejnosti, k čomu prispel aj dokumentom pre CNN o výhodách lekárskeho konope.

Video Dr. Sanjay Gupta – CNN

Aj v prípade, že užívanie konope nemá priamy vplyv na vaše fyzické zdravie, je dobré skúsiť informovať vášho lekára resp. spomenúť toto užívanie. Nie sme žiadny „huliči“ skrývajúci sa po pivniciach, alebo v garážach našich rodičov. Sme zodpovední a uvedomí užívatelia konope a preto je najmä na nás aby sme šírili osvetu a pravdu o miliónoch šťastných a zdravých užívateľoch konope všetkých vekových kategórií.

Ak súhlasíte s našim názorom že by ľudia mali otvorene hovoriť o užívaní konope najmä so svojím lekárom, neváhajte slobodne šíriť tento článok. Udržujeme tak komunikáciu a informovanosť v pravdivej rovine.

 

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.