Dobrá správa pre ľudí, ktorí mali obavy že prílišné fajčenie konope (Cannabis) – najmä v mladosti , môže viesť k niektorým dramatickým problémom v budúcnosti, dokonca aj schizofrénii.
Najnovší výskum z Harvard Medical School, porovnával rodiny s históriou schizofrénie a tie, ktoré túto chorobu v rodine nemali. Výskum ukázal, že fajčenie konope môže mať vplyv v prípade genetickej predispozície. Zjednodušene povedané, ak ste v rodine schizofréniu mali, môže konope túto chorobu pretlačiť na povrch – ak však nemáte vedomosť o tejto chorobe (zväčša sa berú do úvahy 2 generácie dozadu) konope je bezpečné.
Táto štúdia je prvou „rodinnou“ štúdiou ktorá skúma “ako vplýva užívanie konope na ľudí s predispozíciou schizofrénie a na ľudí bez tejto vrodenej predispozície“
Užívanie konope je na vzostupe najmä po tom ako niektoré americké pre dospelých. Niektoré predchádzajúce štúdie naznačujú, že môže existovať súvislosť medzi užívaním konope v dospievaní a neskorším diagnostikovaním schizofrénie v budúcnosti. Tieto štúdie však nemajú vedecký význam nakoľko nebolo robené vo vedeckých podmienkach.
Takže vedci z Harvard Medical School a VA Boston sa spojili aby zistili, či je rodinná anamnéza (predispozícia) schizofrénie rozhodujúcim faktorom pre rozvoj tejto choroby u mladistvých ktorí fajčia konope.
Výskumníci regrutovali 282 ľudí z New Yorku a Bostonu, ktorých rozdelili do štyroch skupín:
- Ľudia ktorí nemali počas života zaznamenanú žiadnu psychickú chorobu a užívajú konope aj iné drogy (látky)
- Ľudia ktorí nemali počas života zaznamenanú žiadnu psychickú chorobu a užívali v mladosti konope a užívajú dodnes, avšak žiadne iné drogy (látky)
- Ľudia ktorí nikdy konope neužívali a posledných 10 rokov majú psychické problémy
- Ľudia, ktorý užívajú cannabis pravidelne a majú alebo mali psychické problémy
Informácie o prvom, druhom a treťom príbuzných boli získavané tak ako pri iných vyšetreniach. Celkovo boli získané informácie o takmer 5000 príbuzných u sledovaných osôb. Vo výskume boli získavané informácie o celkovej anamnéze rodinných príslušníkov, ich dedičných ochoreniach, bipolárnych poruchách ako aj o užívaní drog.
Výskumníci dospeli k záveru, že výsledky tejto štúdie, potvrdzujú , že rodinné zázemie, resp. rodinné predispozície sú zvýšením rizikom pre rozvoj schizofrénie ale nie užívanie konope !
„Aj keď konope môže mať vplyv na vek v ktorom sa schizofrénia začne prejavovať, je podľa týchto výsledkov nepravdepodobné, že by konopa bola príčinou choroby,“ povedala Ashley C. z Harvard Medical School.
„Všeobecne platí, že môžeme povedať, že zvýšené riziko nástupu týchto psychických ochorení je u silných užívateľov cannabisu vyšší ako u tých , ktorí cannabis neužívajú.“ Zároveň Ashley dodáva, „Je potrebný ďalší budúci výskum na pochopenie týchto vzťahov a súvislostí.“
Zneužívanie drog v mladosti sa javí ako rizikový faktor pre ďalší rozvoj týchto ochorení v budúcnosti, uzatvárajú vedci.
Zdroj: Schizofrénia Research
Preklad: MediCann Slovakia OZ