Harvard: Konope nespôsobuje schizofréniu …

Dobrá správa pre ľudí, ktorí mali obavy že prílišné fajčenie konope (Cannabis) – najmä v mladosti ,  môže viesť k niektorým dramatickým problémom v budúcnosti, dokonca aj schizofrénii.

image_doctor-marijuana-leaf-001

Najnovší výskum z Harvard Medical School, porovnával rodiny s históriou schizofrénie a tie, ktoré túto chorobu v rodine nemali. Výskum ukázal, že fajčenie konope môže mať vplyv v prípade genetickej predispozície. Zjednodušene povedané, ak ste v rodine schizofréniu mali, môže konope túto chorobu pretlačiť na povrch – ak však nemáte vedomosť o tejto chorobe (zväčša sa berú do úvahy 2 generácie dozadu) konope je bezpečné.

Táto štúdia je prvou „rodinnou“ štúdiou ktorá skúma “ako vplýva užívanie konope na ľudí s predispozíciou schizofrénie a na ľudí bez tejto vrodenej predispozície“

Užívanie konope je na vzostupe najmä po tom ako niektoré americké pre dospelých. Niektoré predchádzajúce štúdie naznačujú, že môže existovať súvislosť medzi užívaním konope v dospievaní a neskorším diagnostikovaním schizofrénie v budúcnosti. Tieto štúdie však nemajú vedecký význam nakoľko nebolo robené vo vedeckých podmienkach.

Takže vedci z Harvard Medical School a VA Boston sa spojili aby zistili, či je rodinná anamnéza (predispozícia) schizofrénie rozhodujúcim faktorom pre rozvoj tejto choroby u mladistvých ktorí fajčia konope.

Výskumníci regrutovali 282 ľudí z New Yorku a Bostonu, ktorých rozdelili do štyroch skupín:

  • Ľudia ktorí nemali počas života zaznamenanú žiadnu psychickú chorobu a užívajú konope aj iné drogy (látky)
  • Ľudia ktorí nemali počas života zaznamenanú žiadnu psychickú chorobu a užívali v mladosti konope a užívajú dodnes, avšak žiadne iné drogy (látky)
  • Ľudia ktorí nikdy konope neužívali a posledných 10 rokov majú psychické problémy
  • Ľudia, ktorý užívajú cannabis pravidelne a majú alebo mali psychické problémy

Informácie o prvom, druhom a treťom príbuzných boli získavané tak ako pri iných vyšetreniach. Celkovo boli získané informácie o takmer 5000 príbuzných u sledovaných osôb. Vo výskume boli získavané informácie o celkovej anamnéze rodinných príslušníkov, ich dedičných ochoreniach, bipolárnych poruchách ako aj o užívaní drog.

Výskumníci dospeli k záveru, že výsledky tejto štúdie, potvrdzujú , že rodinné zázemie, resp. rodinné predispozície  sú zvýšením rizikom pre rozvoj schizofrénie ale nie užívanie konope !

„Aj keď konope môže mať vplyv na vek v ktorom sa schizofrénia začne prejavovať, je podľa týchto výsledkov nepravdepodobné, že by konopa bola príčinou choroby,“ povedala Ashley C. z Harvard Medical School.

„Všeobecne platí, že môžeme povedať, že zvýšené riziko nástupu týchto psychických ochorení je u silných užívateľov cannabisu vyšší ako u tých , ktorí cannabis neužívajú.“ Zároveň Ashley dodáva,  „Je potrebný ďalší budúci výskum na pochopenie týchto vzťahov a súvislostí.“

Zneužívanie drog v mladosti sa javí ako rizikový faktor pre ďalší rozvoj týchto ochorení v budúcnosti, uzatvárajú vedci.

Zdroj: Schizofrénia Research

Preklad: MediCann Slovakia OZ

Share

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.